Русифікація в Криму: лишилося 28 класів з українською мовою навчання

З 2013 року на півострові у 36 разів зменшилась чисельність учнів, чиє навчання здійснюється українською мовою. Така дані повідомило так зване “Міністерство освіти” Криму Кримській правозахисній групі,

“У 2013 році в Автономній Республіці Крим 13589 осіб отримували освіту українською мовою, тоді як у 2016 році число таких учнів зменшилося до 371. Відповідно чисельність класів з українською мовою навчання за два роки скоротилося у 31 раз”, – йдеться у звіті.

У 2013 році 7 шкіл Криму здійснювали повний цикл навчання українською мовою, 15 шкіл — кримськотатарською мовою, окрім того, діяло кілька шкіл із навчанням обома мовами. Число класів у Криму відповідно до мови навчання розподілялося у такий спосіб: 875 класів — з українською мовою, 384 — з кримськотатарською, 8965 класів — з російською. З усіх учнів в Криму російську мову як предмет вивчали 99,2% дітей, кримськотатарську мову — 8,6%.

Аналогічні дані за 2016 рік свідчать, що в 2016 році в Криму залишилося лише 28(!) класів, де, з 188517 учнів Криму (не рахуючи Севастополь) освіту українською мовою отримувала 371 дитина! Це 0,2% від загальної чисельності учнів у Криму в 2016 році.

За інформацію Міністерства статистики РФ, 2014 року українці складали 15,08% населення Криму, тобто були другою за чисельністю національністю після росіян (65,31%). Кримські татари стали третьою за чисельністю національністю Криму (10,17%).

“Однієї школи чи 28 класів на весь Крим катастрофічно недостатньо для задоволення потреби у навчанні рідною мовою 4 тисяч дітей, котрі є носіями української мови”, – роблять висновок автори звіту Кримської правозахисної групи.

“Як бачимо, внаслідок дій Росії в Криму дискримінація українців і кримських татар у сфері освіти та мови стала фактом повсякденності, але не менш загрозливою з позиції дотримання демократичних принципів життєдіяльності людського співтовариства є цілеспрямована політика ліквідації основ української ідентичності та української культури на півострові”.

Звіт щодо фактів дискримінації українців у доступі до освіти українською мовою на території анексованого Росією Криму передали до Міжнародного суду ООН. Про це повідомляє прес-служба Уповноваженого Верховної Ради з прав людини Валерії Лутковської.

“Факти, зібрані Кримською правозахисною групою про дискримінацію українців у доступі до освіти українською мовою, були передані до Міжнародного суду ООН як частина доказової бази “Україна проти Росії”  про порушення Росією Міжнародної конвенції щодо ліквідації усіх форм расової дискримінації в АР Крим.

19 квітня Міжнародний суд ООН оприлюднив наказ (order) і попередні тимчасові заходи, серед яких міститься одностайно схвалена суддями вимога до Російської Федерації забезпечити доступність освіти українською мовою в АР Крим”, – сказано у повідомленні.

Rost

Журналіст “Українського репортера”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

five × 2 =