Рада прийняла закон про ринок електроенергії

Верховна Рада підтримала в другому читанні законопроект №4493 про ринок електроенергії. Цей документ визначає правові, економічні та організаційні засади функціонування ринку електроенергії і регулює відносини, пов’язані з виробництвом, передачею, розподілом, купівлею-продажем та постачанням електроенергії.

Зокрема споживачі самі зможуть обирати постачальника електроенергії. Законопроект містить норми Третього енергетичного пакету ЄС, зокрема:

  • гарантування незалежності та визначення повноважень Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП);
  • правила функціонування ринків електроенергії, зокрема дерегуляція цін на електроенергію;
  • створення незалежних структур для передачі та розподілу електроенергії (розмежування видів економічної діяльності).

Документ передбачає організацію ринку електричної енергії з наступних складових: двосторонні договори, ринок “на добу наперед”, внутрішньодобовий ринок, балансуючий ринок, ринок допоміжних послуг, роздрібний ринок.

Додатково до структури сегментів ринку, додається новий організований сегмент ринку – внутрішньодобовий ринок. Він передбачає відносини між учасниками такого ринку та оператором ринку щодо купівлі-продажу електричної енергії безпосередньо у межах доби фізичного постачання електричної енергії задля зменшення відхилень фактичного виробництва/споживання від заявленого на ринку “на добу наперед”.

Законопроект доповнює перелік учасників ринку новим учасником – трейдером. Ним може бути будь-який суб’єкт господарювання, що здійснює купівлю електричної енергії виключно з метою її перепродажу, крім продажу споживачу.

Трейдери здійснюватимуть купівлю-продаж електричної енергії за двосторонніми (прямими) договорами або на ринку “на добу наперед” чи внутрішньодобовому ринку. Існування трейдерів на ринку електричної енергії має позитивно вплинути на ліквідність ринку та сприятиме обмеженню значних коливань цін на ринку.

Крім цього, законопроектом запроваджується система “спеціальних обов’язків” для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку електроенергії: купівля електричної енергії за “зеленим” тарифом, надання універсальних послуг, виконання функцій постачальника “останньої” надії, сплата компенсаційних платежів, надання допоміжних послуг за встановленою Регулятором ціною.

Законопроект “Про ринок електричної енергії” передбачає до 24 місяців з дати набуття чинності, впродовж яких мають бути створені необхідні технічні, організаційні, економічні та нормативно-правові передумови для запровадження та злагодженого функціонування ринку електричної енергії України.

Like

Рост

Журналіст “Українського репортера”


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *