Росія готова віддати Україні бойові кораблі з Криму. У Києві думають (+відео)

Президент Росії Володимир Путін заявив, що Москва готова передати Києву військові кораблі з анексованого в 2014 році Криму. Така несподівана заява пролунала під час зустрічі господаря Кремля з керівниками друкованих ЗМІ та інформагентств.

“Ми навіть свого часу в 2014 році почали передачу військового майна, техніки. Кілька ешелонів було направлено з Криму до України. Українська сторона неодноразово ставила питання про повернення військової техніки з Криму.

Хочу сказати, що ми готові продовжити цей процес. Готові передати військові кораблі Україні, які в Криму ще є, готові передати авіаційну техніку, бронетехніку. Правда, вона вся перебуває в такому жалюгідному стані, але це вже не наша справа, вона в такому стані практично і була, за ці роки не обслуговувалася.

Але йдеться про десятки кораблів, десятки бойових літаків.

Щодо кораблів, думаю, буде краще, якщо українські військовослужбовці просто приїдуть і заберуть їх, ми готові допомогти їм здійснити транспортування до Одеси”, – заявив Путін.

Путін також додав, що Росія готова запросити фахівців з Києва для утилізації українських боєприпасів у Криму, оскільки перевозити їх небезпечно.

Головнокомандувач ВМФ РФ Віктор Чирков повідомляв, що на 1 квітня 2014 року в Криму та Севастополі залишалося 79 кораблів Чорноморського флоту України (25 бойових, решта – судна забезпечення). Росія спочатку планувала привласнити собі захоплені кораблі і включити їх до свого флоту, але зрештою вирішила повернути їх Україні.

З квітня по червень 2014 року нам передали 35 кораблів, однак через загострення бойових дій на Донбасі 17 червня процес передачі військової техніки припинився.

За даними командувача ВМС ЗСУ Ігоря Воронченка, окупанти утримують 8 бойових кораблів ВМФ ЗСУ, з них на момент анексії не на ходу був лише один – великий десантний корабель “Костянтин Ольшанський” (там була потреба в ремонті двигунів). Корвет “Луцьк” також стояв на ремонті, але потребував лише ходових випробувань. Решта кораблів була відремонтована: корабель управління “Славутич”, корвети “Тернопіль”, “Хмельницький” і “Придніпров’я”, морські тральщики “Черкаси” та “Чернігів”, рятувальний буксир “Кременець”. Великий підводний човен “Запоріжжя” на 70% був відремонтований, залишалася лише заміна клапанів.

За словами Воронченка, заява, що “це був мотлох – не відповідає дійсності”.

За російськими даними, станом на січень 2018 року в ангарах кримських аеродромів припадають пилом 7 винищувачів МіГ-29 і 5 навчально-бойових літаків. Також у кримських портах стоять на приколі 17 суден забезпечення і бойових кораблів.

Це підтверджує і колишній командувач (в 2014-2016 роках) ВМС ЗСУ Сергій Гайдук: окупанти продовжують утримувати 11 українських бойових кораблів і катерів, 6 суден і катерів забезпечення. Водночас у Криму залишаються понад 2000 одиниць бронетанкової, автомобільної та спецтехніки, кілька літаків.

За його даними, на материкову Україну встигли вивезти 3502 одиниці військової техніки і озброєнь, 92 вертольоти і літаки, 35 кораблів і катерів, 1339 одиниць техніки зв’язку, оперативного забезпечення і тилу, а також 768 тонн різного військового краму.

Гайдук вважає, що росіяни віддадуть несправну техніку, з якої знімуть все більш-менш цінне обладнання. Керівництву країни слід взяти до уваги вартість ремонту та модернізації кораблів: вона буде співставна з будівництвом нових суден.

Не радить приймати “троянського коня” військовий експерт Олег Жданов. За його словами, це частина виборчої стратегії Путіна, який закріплює анексію Криму в головах у росіян, і віддасть Києву хіба що купу металобрухту.

Такої ж думки і колишній заступник начальника Генштабу ЗСУ, генерал-лейтенант запасу Ігор Романенко. Він вважає, що президент Росії грає у миротворця, щоб поліпшити свій міжнародний імідж, можливо, сподіваючись на поступову відміну західних санкцій. Водночас пропозицію Путіна можна використати для підсилення позицій України у міжнародних судах проти Росії.

Версію, що заява Путіна є наслідком санкцій, підтримує і колишній голова Кримського медіацентру при Міноборони України Владислав Селезньов. Він вважає, що Києву варто ставити питання про повернення всього військового майна в Криму, наприклад військових містечок, а не лише техніки.

“Принизливою подачкою” назвав пропозицію Володимира Путіна голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров.

“Бандит, вже відчуваючий своєю підлою душею неминучість міжнародного суду і справедливої кари за скоєні ним злочини, поки ще не може зупинитися у своїх потугах принизити Україну…

Тим, хто вже клюнув на принизливу подачку Путіна: якщо у вас немає честі і національної гордості, то хоча б не виставляйте себе на вселенську ганьбу. Не треба тішити ворога і розчаровувати друзів.

Прийняття пропозиції РФ – це чергова здача України!

Або разом з Кримом, або нехай подавляться!” – написав народний депутат у Фейсбуку.

Тим часом вище військово-політичне керівництво України вперто відмовчується, мабуть, шукаючи підступ у пропозиції агресора. З безбарвною заявою виступило лише Міністерство закордонних справ. За словами його речниці, “Україна опрацьовує питання щодо заяви президента РФ Володимира Путіна, оскільки воно має багато аспектів”.

Дозволив собі випад у бік Путіна прем’єр-міністр Володимир Гройсман, який, як відомо, не має впливу на рішення у сфері зовнішньої політики чи оборони. Він заявив, що Україна готова прийняти військову техніку з анексованого Криму. Однак лише разом із півостровом.

Like

Рост

Журналіст “Українського репортера”


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *