Продавці “Космо” мають спілкуватися лише українською. Подробиці судового процесу

Апеляційний суд Києва 25 липня відхилив скаргу власника мережі магазинів “Космо”, в якій він просив скасувати рішення Дарницького райсуду на користь громадянина Олега Вайди.

Історія бере витоки з березня 2016 року.

– Я зайшов до магазину “Космо”, що недалеко від мого будинку, щоб купити засоби для гоління, – розповів присутнім у суді журналістам мешканець Дарницького району, інвалід першої групи Олег Вайда. Звернувся до продавців українською. Але ті розмовляли зі мною лише російською і говорити державною мовою відмовлялися. Я написав про це у книзі відгуків відвідувачів.

За словами пана Олега, до магазину “Космо”, що на Дарницькій площі Києва, він не заходив аж до вересня минулого року. Проте, відвідавши цей торговельний заклад знову, був вражений. На прохання розмовляти з покупцями українською одна з продавчинь попросту відповіла набагато старшому за неї чоловіку лайкою. Олег Дмитрович скористався смартфоном, щоб записати ці “перли”, а потім подав позов на працівників магазину “Космо” до Печерського районного суду. Лише на початку червня 2017 року служителі Феміди винесли рішення на його користь.

Проте представники відповідача здаватися не збиралися, адже йшлося і про 60 тисяч гривень моральної шкоди. Тому й подали скаргу до Апеляційного суду.

На її розгляд прибули Олег Вайда, юрист, що представляє його інтереси, Олександр Золотухін, а також представник фірми “Суматра ЛТД” — власника мережі магазинів “Космо” – Олександр Войтенко.

Обидві сторони оперували під час надання доказів своєї правоти Конституцією України, документами про засади мовної політики в Україні, законом про захист прав споживачів, проте трактували їх по-різному. Так, юрист Олександр Войтенко запевняв, що Конституція гарантує розвиток не лише державної мови, а й російської та інших мов, наголошував, що в магазині працює багато переселенців із Донбасу, які не вивчали української мови і не можуть так швидко нею оволодіти. Тому, мовляв, потрібно поставитися до цього з розумінням, адже в магазині не забороняли покупцю Олегу Вайді розмовляти українською. Це твердження особливо обурило юриста Олександра Золотухіна:

– Мій клієнт прийшов до магазину в Україні, а не за кордоном, він приніс гроші, і виходить, що в його рідній країні йому ще можуть забороняти чи не забороняти розмовляти рідною мовою, – промовив він.

Рішення Апеляційного суду відмовити в задоволенні скарги ТОВ “Суматра ЛТД” Олександр Золотухін назвав знаковим.

– Я представляю молодих громадських активістів зі Львова, які вирішили допомогти столиці українізуватися, – розповів Олег Вайда. – У нас уже були подібні справи в Києві, проте не завжди ми вигравали.

А представник “Космо” Олександр Войтенко на питання журналістів, чи подаватимуть вони касаційну скаргу, роздратовано кинув: “Не знаю”- і поспішив залишити приміщення Апеляційного суду.

Алла ТОПЧІЙ

Фото Кирила ХМІЛЬОВА

Редакція

Редакція

Редакція “Українського репортера”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

10 − 3 =