Хто такий екс-депутат Держдуми Денис Вороненков, і чому його вбивство вигідне Кремлю

Колишній депутат Держдуми від КПРФ Денис Вороненков у жовтні 2016 року переїхав жити до Києва, потім отримав громадянство України і дав Генпрокуратурі України свідчення у справі екс-президента Віктора Януковича. 14 лютого 2017 р. він порівняв Росію з нацистською Німеччиною, а 23 березня – його застрелили в центрі Києва. “Український репортер” дізнавався, чим відомий Денис Вороненков.

Чим Вороненков відомий у Росії

Денис Вороненков став депутатом Держдуми від КПРФ у 2011 році і провів у парламенті одне скликання.

2016-го він брав участь у виборах як одномандатник у Нижньогородській області, однак так і не пройшов.

За 5 років Держдума ухвалила лише один гучний законопроект Вороненкова – про обмеження частки іноземців у російських ЗМІ. Саме завдяки йому змінилися власники “Ведомостей”, Forbes та інших російських видань. З трибуни Держдуми він також представляв закон про деофшоризацію. Пізніше знайшли офшори у самого Вороненкова. З усіх думських комітетів він входив лише до одного – із боротьби з корупцією.

Цікаво, що в липні 2016 року політик просив очільників ФСБ і Мінкомзв’язку заборонити в Росії мобільну гру Pokemon Go, користувачі якої, на його думку, можуть стати учасниками шпигунства чи навіть теракту.

Практично вся біографія Вороненкова пов’язана з держслужбою. Він працював у Військовій прокуратурі, Держдумі, Верховному суді, заступником мера Нарьян-Мара, заступником голови адміністрації Ненецького автономного округу.

У 2015 році Фонд боротьби з корупцією Олексія Навального звинувачував Вороненкова у тому, що зарплата чиновника і депутата навряд чи могла дозволити йому придбати п’ять квартир, п’ять автомобілів і дачу (у наступній декларації був вказаний лише один автомобіль).

Денис Вороненков був фігурантом як мінімум двох кримінальних справ. У 2014 році Слідчий комітет РФ запідозрив його у рейдерському захопленні старовинного будинку в Москві (площею 1,5 тис. кв. м і вартістю $5 млн), однак не зміг добитися позбавлення Вороненкова депутатського імунітету. На початку 2000-х він проходив у справі про хабар. Крім того, підприємець Ганна Еткіна звинувачувала депутата у причетності до вбивства її бізнес-партнера Андрія Бурлакова.

По-справжньому він прославився у Росії завдяки гучному весіллю. Він одружився на депутатці від “Єдиної Росії”, оперній співачці Марії Максаковій. У квітні 2016 року у них народилася “перша міжфракційна дитина” – син Іван. З цієї нагоди у буфеті російського парламенту цілий день безкоштовно пригощали всіх охочих.

Що відбувалося з Вороненковим в Україні

На початку грудня 2016 року Денис Вороненков і Марія Максакова переїхали до Києва. Еміграцію Вороненков пояснив тим, що його цькує ФСБ. Як стало відомо у січні 2017-го, Денис Вороненков дав свідчення у справі колишнього президента України Віктора Януковича.

За словами Генпрокурора України Юрія Луценка, свідчення Вороненкова й іншого екс-депутата Держдуми Іллі Пономарьова (також переїхав до України) “доводять, що механізм введення військ РФ на територію України був запущений Кремлем ще в грудні 2013 року, коли Майдан ще стояв у центрі Києва”.

Сам Вороненков свої свідчення не коментував до лютого 2017-го, а тоді дав кілька інтерв’ю вітчизняним інтернет-виданням. Колишній депутат зробив кілька заяв:

  • у грудні отримав громадянство України. Бо начебто має українське коріння. Його прадід Акім Дудніченко очолював Монархічний союз України;
  • Крим Росія приєднала неправильно, і він за це не голосував. Мовляв, хтось скористався його карткою без його відома. Водночас у Твіттері росіянина є доволі цікавий допис;

  • помічник Володимира Путіна Владислав Сурков був проти анексії Криму, тому що він “розумна людина”;
  • чинний голова служби безпеки “Роснефти”, екс-генерал ФСБ Олег Феоктістов причетний до замаху на Вороненкова в 2007 році;
  • російська держава “з’їхала з глузду в псевдопатріотичному угарі“, ситуація в країні “схожа на нацистську Німеччину”.

Після цього інтерв’ю КПРФ пообіцяла виключити Вороненкова з партії, а Басманний суд Москви заочно заарештував його терміном на два місяці – за фальсифіцію документів і шахрайство в особливо великих розмірах (у справі про рейдерське захоплення будинку в Москві).

Водночас Російська академія музики імені Гнесіних звільнила Максакову “за непояву на роботі без поважної причини”. Чи залишається вона у Маріїнському театрі – невідомо. Дані про неї видалили з сайту театру.

Like

Рост

Журналіст “Українського репортера”


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *