МВФ вимагає підняти ціну на газ для українців, а НБУ вже хоче новий “контракт” з донором

Щоб отримати новий транш МВФ, Україна має підняти ціни на природний газ на внутрішньому ринку до рівня імпортного паритету. Про це заявив постійний представник МВФ в Україні Йоста Люнгман. Зростання цін сприятиме розвитку вільного ринку газу та стимулюватиме українців заощадливо споживати енергоносії, наголошує МВФ.

Люнгман стверджує, що Україна зобов’язана підняти ціну на газ за нинішньою програмою співпраці з МВФ. Найбідніші верстви населення від цього не постраждають, оскільки захищені субсидіями на комунальні послуги.

Нагадаємо, уряд мав підняти ціну на газ для населення з 1 жовтня 2017 року на 17,6% (це погоджено з МВФ), однак проти цього виступає прем’єр-міністр Володимир Гройсман. Замість цього 26 вересня Кабмін протокольним рішенням відклав дату публікації на невизначений термін. Для населення та підприємств теплокомуненерго продовжує діяти ціна на газ, установлена з 1 квітня 2017 року – 4 942 гривні за 1 тисячу кубометрів.

Тим часом у звіті про фінансову стабільність, опубліковному на сайті НБУ, зазначається, що затримка з отриманням чергового траншу від МВФ – головний ризик для фінансової стабільності України.

“Ключовий макроекономічний ризик для фінансової стабільності у найближчі роки – припинення співпраці з Міжнародним валютним фондом. Без підтримки міжнародних інституцій успішне рефінансування 20 млрд дол. суверенного та гарантованого державою боргу з терміном погашення у 2018-2020 роках малоймовірно. Україні варто розпочати перемовини про запуск нової програми співпраці з МВФ ще до завершення нинішньої на початку 2019 року”, – йдеться у прес-релізі.

Нагадаємо, у березні 2015 року МВФ відкрив для України чотирирічну програму розширеного фінансування EFF на суму $17,25 млрд. З них Україна вже освоїла $8,7 млрд. Кредити МВФ надає під 1,5-2,5% річних.

Перший транш Україна отримала у березні 2015 року в розмірі $5 млрд, другий транш ($1,7 млрд) – у серпні, третій ($1 млрд) – у вересні 2016 року, четвертий ($1 млрд) – у квітні 2017 року.

У МВФ заявляють, що для продовження співпраці Україна має розпочати реальну приватизацію, зняти мораторій на продаж землі, створити Антикорупційний суд і підняти ціни на газ. З останнього питання з донором у Вашингтоні вів переговори міністр фінансів Олександр Данилюк, однак вони завершилися безрезультатно.

Опубліковано Меморандум з МВФ: всі деталі

Like

Рост

Журналіст “Українського репортера”


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *