Скандал із закупівлями: Міноборони переплатило племіннику нардепа Геннадія Касая за турецькі куртки

Журналісти й активісти знаходять підтвердження того, що зимові куртки для військовослужбовців у Туреччині можна купити значно дешевше, ніж Міністерство оборони придбало у турецької компанії “Vector avia”, одним із власників якої є Олександр Касай – племінник нардепа від “Слуги народу” Геннадія Касая.

Про це повідомляють “Наші гроші“, а також голова правління “Центру протидії корупції” Віталій Шабунін.

“Попри спроби Міністерства оборони України подати історію з закупівлею турецьких курток як щось близьке до ринкових реалій – це не так. Ось кілька прикладів того, що ціна 86 доларів за куртку – це супермаржинальна оборудка ціною в $30 мільйонів. Ось куртка за 68 доларів у перерахунку з турецьких лір (курс – одна ліра коштує 3,8 цента). Ось куртка і штани за 55 доларів. Ось куртка за 39 доларів”.

Це все роздрібні ціни у Туреччині.

У турецькому інвойсі придбані Міністерством оборони куртки також були оцінені у 29 доларів, але в документах Міноборони значиться ціна $86 за штуку, наголошує видання.

“Наші гроші” також зауважили, що в Україні куртки з турецької поставки вже “викидали у продаж” на OLX по ціні 1000 гривень або 27 доларів за куртку. Нині куртки вже продано.

За даними “Наших грошей”, з усієї поставки розміром 30 мільйонів доларів, куртки щонайменше на 9 мільйонів мали вагу меншу від 1,5 кілограма. Саме таку вагу називав нормальною для зимових курток заступник міністра оборони Денис Шарапов на засіданні антикорупційного комітету Верховної Ради.

“Можливо, у тому числі є і ті 50 тисяч курток, які, за словами Шарапова, так і залишились лежати на складах, бо з якоїсь причини Міноборони не передало їх бійцям на фронт.

Можливо, якість цих курточок і відповідає ціні 27 доларів за штуку – риб’яче хутро, не призначене для української зими.

Можливо, ця якість відповідає висновку Київського науково-дослідного інституту судових експертиз, який встановив, що “поставлені за договором №VV2022-M1908 куртки вітровологозахисні зимові та штани вітровологозахисні зимові не можуть використовуватись за своїм цільовим призначенням”.

Шабунін також пише, що “якби (міністр оборони Олексій) Резніков пошукав турецькі куртки тупо через інтернет, то купив би їх значно дешевше: не за 86$ за штуку, а за, наприклад, 50$”. Він знайшов такі ціни на зимові куртки з Туреччини.

“Натомість Міноборони саме знайшло компанію племінника депутата від “Слуги народу” (з оборонного комітету ВРУ) і купило в нього куртки вдвічі дорожче. Таким чином Резніков переплатив на цьому контракті мінімум 6,5 мільйонів доларів бюджетних коштів”, – пише Шабунін.

На його думку, на ці гроші можна було купити 2 тисячі “Мавіків”, але “Резніков подарував ці 6,5 мільйонів доларів компанії племінника народного депутата від влади (ще й з оборонного комітету ВРУ, який не побачив проблем у цій закупівлі)”.

“Хтось вкрав на куртках, а хтось помре на полі бою (через відсутність “очей”)”, – обурюється керівник ЦПК.

Нагадаємо, що 10 серпня видання “Дзеркало тижня” опублікувало розслідування про те, що в 2022 році турецька компанія “Vector avia” продала літні куртки для ЗСУ під виглядом зимових. У супровідних документах на одну з партій 4900 “камуфляжних” курток вартістю 142 тисяч доларів перетворилися на 4900 “зимових повітрозахисних” курток за 421 тисячу доларів, а кожна куртка здорожчала з 29 до 86 доларів.

На засіданні антикорупційного комітету при Верховній Раді України розповіли, що при скандальній закупці курток і штанів для ЗСУ була задіяна схема поламаного інвойса, а фірма-постачальник, імовірно, була створена спеціально під цю поставку, а близько 120 тисяч комплектів форми наразі вже у військових.

Українська правда” з’ясувала, що одним із власників турецької компанії “Vector avia”, яка поставила Міноборони форму на $30 млн, був Олександр Касай, племінник нардепа від партії “Слуга народу” та члена комітету Верховної Ради України з питань національної безпеки, оборони та розвідки Геннадія Касая.

Резніков запропонував парі журналісту “Української правди” Михайлу Ткачу і нардепці Анастасії Радіній, але не прокоментував те, що одним із власників турецької компанії “Vector avia” є племінник нардепа Касая.

Like

Редакція

Редакція “Українського репортера”


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *