Хоч працюй, хоч не працюй – пенсії не побачиш!

13 липня 2017 року Верховна Рада прийняла у першому читанні і за основу законопроект «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», що дає старт пенсійній реформі.

У разі остаточного ухвалення цього нормативу, багато майбутніх пенсіонерів не зможуть здобути необхідного для пенсії стажу і змушені будуть розраховувати лише на необов’язкову грошову допомогу, а то й узагалі не доживуть до пенсії.

Навіть так зване осучаснення, тобто незначне збільшення пенсій, буде досягатися фактичним скороченням пенсій «новим» пенсіонерам шляхом маніпуляцій коефіцієнтами. Чи не єдиний позитив цієї реформи полягає у знятті обмежень на суми пенсій працюючих пенсіонерів.

Пенсійна реформа, включно зі скороченням 140-мільярдного дефіциту Пенсійного фонду, є однією з найважливіших умов отримання Україною траншу МВФ.

За даними уряду, сьогодні у нас близько 12 млн пенсіонерів, і 8 млн з них отримують мінімальну пенсію – 1300 гривень. Утім, в Мінсоцполітики твердять, що деякі отримують ще менше – 950 гривень. Це означає, що більшість пенсіонерів живуть за межею бідності. Згідно з міжнародними нормами, пенсія повинна складати не менше 40% від зарплати, а в деяких країнах вона сягає 60%.

Відтак, якщо середня пенсія в Україні складає 1800 гривень, а середня зарплата у квітні складала 6659 гривень, то наші пенсіонери у середньому отримують усього 27% зарплати.

Експерт Фонду суспільної безпеки Юрій Гаврилечко справедливо звернув увагу на той факт, що, проштовхуючи цей законопроект, уряд Гройсмана припустився шантажу: мовляв, якщо не проголосуєте за всю «реформу» укупі, не будуть «осучаснені» пенсії, а працюючі пенсіонери і надалі отримуватимуть лише 85% пенсії.

Хоча запроваджену ще за Яценюка вкрай сумнівну з точки зору законності норму про обмеження пенсій працюючим пенсіонерам можна було б просто скасувати. Що ж стосується «осучаснення», то його Кабмін мусить робити кожні два роки без усяких реформ. Не виконавши цього, уряд порушив закон.

Більше того, у законопроекті норму про індексацію пенсій взагалі виключено. Замість неї запроваджується якесь малозрозуміле «підвищення на 50% від показника зростання середньої зарплати та інфляції за три роки», але лише з 2020 року, а до того обов’язкова зараз індексація буде провадитися за бажанням Кабміну в ручному режимі.

Пенсійна реформа: загальні положення

Суть законопроекту полягає у наступному:

– перерахунок, тобто осучаснення, пенсій з використанням показника середньої заробітної плати за 2014–2016 роки у розмірі 3764 грн;

– повна виплата пенсій працюючим пенсіонерам;

– зменшення коефіцієнту оцінки трудового стажу з 1,35 до 1;

– збільшення мінімального трудового стажу для виходу на пенсію.

З усього зазначеного лише скасування обмежень на розмір пенсійних виплат для працюючих пенсіонерів можна вважати дійсно позитивною нормою. Якщо цей «податок» скасують, то на 17,6% зросте розмір пенсій приблизно у 600 тисяч працюючих пенсіонерів.

Документ передбачає скасування нинішньої норми про вихід на пенсію не за віком, а за вислугою років для медиків та учителів. Також скасовуються спеціальні пенсії для учених та правоохоронців.

Після реформи усі громадяни, окрім суддів, нардепів, військових, шахтарів та ще обмеженого кола працівників, будуть мати рівні права при виході на пенсію та її розрахунку за єдиним законом. Скасовується також пенсія держслужбовцям за вислугу років.

Лохотрон осучаснення

Так зване осучаснення призведе до підвищення пенсій на 50–300 гривень тим, хто вже є пенсіонером. Але постраждають «молоді» пенсіонери, котрі лише будуть виходити на відпочинок, тому осучаснення назвали пенсійною реформою за рахунок тих, кому зараз 35–55 років. Причина полягає у зменшенні коефіцієнта оцінки трудового стажу з 1,35 до 1.

Сьогодні при нарахуванні пенсії використовується коефіцієнт стажу 1,35, аби пенсіонери, що мають більший стаж, за інших рівних умов, отримували б більшу пенсію. Цей коефіцієнт пропонується зменшити до 1. Тому пенсії громадян, що будуть виходити на відпочинок з 2018 року, зменшаться на чверть.

Наприклад, якщо сьогодні працівник отримує офіційну зарплату, удвічі вищу за середню по країні, тобто близько 12 000 гривень, то, маючи трудовий стаж 20 років, він може розраховувати на пенсію у 3240 гривень. Але у разі зниження коефіцієнта, зможе розраховувати на пенсію розміром усього 2400 гривень.

Саме за рахунок цих зекономлених на нових пенсіонерах коштах уряд має намір незначною мірою осучаснити пенсії «старих» пенсіонерів.

За прогнозами чиновників, осучаснення пенсій торкнеться не менше 5 мільйонів. Правда, коштів для осучаснення може не вистачити. Аби провести перерахунок та виплату нових пенсій, потрібно додатково 47,7 млрд грн, а їх немає звідки узяти.

Та навіть якщо осучаснення відбудеться, то саме зниження коефіцієнта призведе до того, що надбавка, повторимо, буде незначною, склавши 50–400 гривень.

Олександр КАРПЕЦЬ
(Далі буде.)

Фото Кирила ХМІЛЬОВА

Like

Олександр Карпець

Публіцист, журналіст.


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *