Казахстан: російські солдати кричали у гучномовці: “Освободите площадь, будем расстреливать”. Свідчення очевидця (+відео)

Протестувальників у Казахстані військові розстрілювали як у тирі. Очевидець подій Мейрхан Абдуманапов розповів про жахливу картину протистояння мітингувальників і тамтешнього диктаторського режиму, підсиленого російськими інтервентами.

В інтерв’ю виданню “Сибір.Реалії” (проект Радіо Свобода) він висловив думку, що “невідомі люди”, які грабували супермаркети, підпалювали адміністративні будинки і телестудії, були провокаторами.

Активіст Мейрхан Абдуманапов розповідає про трагічні події: на головній площі Алмати:

“Приблизно о 9-ій ранку 6 січня на площі з’явилися військові вантажівки, машини та кілька бронетранспортерів з кулеметами нагорі. Звідти вийшли солдати і по всьому периметру з автоматами. вісім чоловік, найстарших за віком, у тому числі і я, від імені мітингувальників вийшли до них уперед, з білим прапорцем і піднятими вгору руками, щоб провести переговори.

Коли ми перейшли загороджувальні щитки, якими вночі самі та обгородили табір, в нас почали стріляти. То були попереджувальні постріли, але поруч зі мною великий чоловік, років за 50, тобто молодший за мене, раптом упав. Куля йому влучила у ліве стегно. Ми вже відступили назад, у бік загородження. Але я не зміг покинути пораненого і повернувся. Насилу я його підняв і доніс до загородження, звідти ми його вже відправили до лікарні.

…На площі (вже увечері) з’явилися бронетранспортери із кулеметами. Стріляти вони почали на ураження без попередження. Люди кинулися врозтіч, я побачив, що дехто впав. Я сам бачив на власні очі сім людей. Когось поранило в руку, когось у голову. З них двох ми змогли вивезти, поранених, а решту ні. Двоє дівчат зовсім молодих і один хлопець, вони не подавали ознак життя. Ще один літній, важкий, живий, я спробував його підняти, але не зміг.

Поки я його намагався витягнути останнього, кілька куль влучили зовсім поряд, не зачепивши дивом, і мені довелося залишити його.

Під градом куль ми змушені були покинути площу. По дорозі я побачив легкову машину. Там двоє молодих хлопців, один за кермом, другий поряд. Машина заведена, видно, вони намагалися на машині поїхати, але лобове та заднє скло розстріляні, а хлопці вже мертві, без ознак життя…”

На запитання журналіста, чи російською говорили солдати, які трохи згодом взяли площу в облогу, активіст відповів ствердно. Солдати зверталися з погрозами: “Освободите площадь, будем расстреливать”. “Жодного слова казахською. Ми зробили висновок, що це – російські військові”.

Як розповідав “Український репортер”, в Казахстані затримано понад п’ять тисяч протестувальників, є десятки вбитих. За допомогою російських військ режим роздушив народний бунт.

Президент Касим-Жомарт Токаєв віддав наказ стріляти у мітингарів без попередження, він відмовився від діалогу з опозиціонерами, назвавши їх злочинцями і бандитами. Він подякував Путіну за військову допомогу.

Нагадаємо: в Казахстані з 2 січня спалахнули потужні акції протесту, люди вийшли на вулиці з вимогами знизити ціни на газ. Злякавшись всенародного бунту, президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв 5 січня відправив уряд у відставку. Економічні вимоги протестувальників почали переростати в політичні.

Бунти в Казахстані називають “газовими” протестами, тривають з 2 січня. Вони розпочалися у місті Жанаозені Мангістауської області після космічного стрибка цін на скраплений газ, яким заправляють більшість автомобілів у регіоні. З нового року його вартість на місцевих автозаправках збільшилася більше ніж удвічі: з 50-60 тенге за літр (близько $0,13) – до 120 тенге за літр ($0,27).

Like

Редакція

Редакція “Українського репортера”


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *