Археологи знайшли руїни села “Біблійних чудес”

За біблійними переказами, у Віфсаїді Галілейській Ісус Христос нагодував 5000 чоловік двома рибами і п’ятьма хлібинами, зцілив сліпого і ходив по воді. Село «біблійних чудес» також було рідним домом учнів Ісуса: Петра, Андрія і Філіпа. Щоб знайти це місце археологам знадобилося 32 роки.

За словами вчених, археологічний пам’ятник Ет-Телль, розташований на Голанських висотах недалеко від гирла річки Йордан, є місцем колишньої біблійної села. Як докази археологи призводять праці римського історика Йосипа Флавія, який описував розташування Віфсаїди. Він повідомляє, що місто знаходиться на «нижніх Голанах», недалеко від гирла річки Йордан.

Йосип Флавій в своїх працях також говорить, що Вифсаїда згодом була перейменована в Юлію, в честь дружини римського імператора Октавіана Августа. В ході розкопок в Ет-Телль дослідницька група виявила храм, присвячений Юлії.

Ще один ключ до розгадки – це назва «Вифсаїда», яке перекладається як «будинок рибалки/полювання». Археологи стверджують, що руїни в Ет-Телль колись були відомі як Зер, що також може бути розшифровано як «Цед», – єврейське слово, яке означає як полювання, так і рибну ловлю. Однак тут є одна заминка, так як біблійний опис Віфсаїди передбачає близькість до води. Керівник досліджень Рамі Арав коментує це так: «Галілейське море знаходиться прямо в центрі Сиро-африканського розлому і  піддалося тектонічним зсувам», а значить, берегова лінія могла серйозно змінитися через тектонічні процеси. Незважаючи на віддаленість від моря на місці розкопок були знайдені різні приналежності для риболовлі.

Раніше вважалося, що Вифсаїда була знайдена на місці розкопок Ель-Араджі. Однак Рамі Арав вважає, що насправді археологи знайшли колишній військовий табір. Дізнатися, правда це чи ні, поки що неможливо, оскільки Ель-Араджі був затоплений  цього літа.

Редакція

Редакція “Українського репортера”


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.