«А за поребрик їх!» Погляд із США

Юрій КІРПІЧОВ

Нi, це я не про Донбас. А про те, що Трамп на деякий час відклав масову депортацію нелегалів.

І тут доречно згадати, що в нашому містечку ось уже 15 років триває інтенсивне будівництво. Бо Нокаті – це master-planned communities, місто, що будується з нуля, на чистому місці, за єдиним планом, розрахованим на десятиліття. Але до теми нашої розповіді це має відношення з іншої причини, адже проблема заробітчан знайома й Україні – близько 4 млн цих трударiв залишили неньцi у спадщину попереднi президенти…

Стосовно нашого мiстечка, то справа в тому, що більше половини будівельників, якi зводять тутешні будинки й офіси, а також міських робітників, якi стрижуть газони, доглядають за деревами, підтримують чистоту тощо, – це мексиканці. І не факт, що всі вони перебувають у США легально.

Багатьох це турбує. Серед них наш Трамп і… Олександр Колмаков із Томська. Нещодавно я розповів у Фейсбуку про епопею з укладанням каменем площі в нашому таун-центрі між новими офісами. Укладали-укладали, а вийшло косо-криво, як у нашій нинішній зовнішній політиці. Довелося знімати. Потім два рази знімали ще й гравійну подушку, знову насипали і лише після цього зуміли якісно укласти камінь. І то лише тому, що викликали пару тямущих мексиканських мучачос, а місцевих косоруких маестро поставили у них на підхваті.

Так ось, цей томський Колмаков виділив у цій історії головне, на його думку, і запропонував слідом за Трампом просте «остаточне рішення» проблеми нелегалів – депортацію. У США цей намір, а Трамп обіцяв днями приступити до депортації всіх нелегалів із країни, підтримують реднеки, білі супрематисти, расисти, нацисти і брайтонбічевці укупі з багатьма іншими російськомовними американцями. Що багато про них говорить…

На жаль, ці люди не розуміють, в якій країні живуть, – питання депортації дуже складне і простих рішень немає. Зрозуміло, чому вони не розуміють. По-перше, серед них багато sancta simplicitas, чи то пак не обтяжених розумом і знаннями, зате перевантажених ксенофобією і ненавистю до всіх! До тих, що «понаїхали», до розумніших, успішніших, працьовитіших, до людей іншого кольору шкіри, іншого походження тощо. Загалом, була б відміннiсть, а ненависть знайдеться. Та, що туманить мізки і не дозволяє збагнути прості речі.

По-перше, мова йде про 8–12 млн людей, переважна більшість яких багато і тяжко працює. Втрата такої кількості робочої сили боляче вдарить по американській економіці, особливо зараз, коли безробіття (спасибі команді Обами) рекордно низьке і резерви робочої сили практично вичерпані. Відомо, що на сезонних робітниках-мексиканцях тримається сільське господарство багатьох штатів, особливо Техасу і Каліфорнії. Мексиканці масово зайняті в будівництві, харчовій індустрії, торгівлі, міських господарствах – на всіх брудних, важких і низькооплачуваних роботах, на які американці ніколи не підуть, бо їм простіше сидіти на велфері.

Між іншим, варто прибрати нелегалів – і відразу закриється половина магазинів на Брайтон-Біч, роботу яких забезпечують підсобні робітники-мексиканці. Мешканці цього специфічного анклаву, що так затято налаштовані проти нелегалів, не підуть тягати ящики з продуктами і вигрібати бруд із підвалів магазинів. І ніхто з ньюйорківців не піде. До речі, Трамп, розігруючи карту нелегалів і тим самим граючи на самих низинних почуттях американців, любив привертати на свої будівництва компанії, які використовують працю мексиканців, серед яких половина, як водиться, була нелегалами. Користуючись цим, наш стабільний геній і великий переговірник недоплачував субпідрядникам 30% від суми контракту…

Але продовжимо. По-друге, тисячі й тисячі цих людей уже завели сім’ї у США, в тому числі з американськими громадянами, у них народилося безліч дітей, які не знають іншої країни, крім Америки, і треба бути Трампом, щоб рубати тут по живому. Слава богу, більшість американців, на відміну від перерахованих вище категорій, людяні, високоморальні й не дозволять провести депортацію в людожерському нацистсько-радянському стилі.

Є ще безліч деталей і нюансів, яких жорстокий та аморальний Трамп просто не розуміє, як і конгеніальний Колмаков. Наприклад, як вони уявляють собі депортацію чисто технічно? Влаштовувати масові облави в країні, хапати всіх підозрілих, заганяти в ешелони – і в Мексику?

Але ж мова йде про мільйони. Навіть якщо задіяти великі сили поліції й національної гвардії, то все одно відразу всіх ухопити і вивезти не вийде. Значить, знадобляться численні гігантські концтабори, а також охорона для них і гроші на їхнє утримання й на прокорм контингенту. Великі гроші! Величезні витрати, які ляжуть на плечі платників податків, замість доходів, які одержує економіка від праці іммігрантів. Доведеться пройти через безліч судів і розглядів, провести десятки тисяч судових процесів. Все ж таки Америка – країна закону, до чого й апелює той же Колмаков, мовляв, закон є закон, і тому треба нещадно депортувати всіх за поребрик!

Гм. Що стосується закону, то ще не факт, що суди дозволять Трампу провести операцію у гітлерівсько-сталінському стилі. Є багато нюансів у законодавстві, які забороняють рубати з плеча, до того ж не слід забувати, що США – федерація і в різних штатах до проблеми нелегалів ставляться по-різному. Наприклад, у Нью-Йорку днями дозволили їм отримувати права, а в Каліфорнії користуватися медичною допомогою. Є цілі міста-притулки, з якими адміністрація нічого не може вдіяти. Америка зовсім не така дика, як квартирант Білого дому або мешканці Літл-Одеси…

Не факт, до речі, що Мексика так просто погодиться прийняти мільйони народу, тим більше, що серед них є і гаїтяни, і домініканці, й араби, і пакистанці, і філіппінці, й жителі багатьох інших країн, в тому числі – росіяни. До речі, вже з цієї причини ешелонами їх не вивезеш, потрібні літаки, тисячі літаків. У підсумку, на додаток до величезних втрат економіки будуть потрібні чималі витрати на колосальну (в своєму ідіотизмі) операцію. Після якої весь світ із цілковитою підставою порівнюватиме Америку з гітлерівською Німеччиною і сталінським СРСР.

Сподіваюся, навіть Трампу зможуть це пояснити. Звичайно, погано, що його прихильників (а вони приблизно такі ж за моральними якостями, як їхній гуру) в США майже 40%. Ця країна виявилася не зовсім такою, якою я її собі уявляв, проте до цього часу зі своїми проблемами справлялася. Впорається і з цією. Що стосується Колмакова, то пропозиція виселити нелегалів за поребрик виявилася єдиною цензурною, далі пішла русiш-культурiш, щирий мат, що, на жаль, часто зустрічається в російськомовному сегменті ФБ – i не тiльки в дiскусiях із росiянами. Довелося мені забанити опонента…

Юрій КІРПІЧОВ, США (спеціально для “Українського репортера”)

 

Like

Юрiй КІРПІЧОВ

Спеціальний кореспондент "Українського репортера" в США


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *