Все про вибір сімейного лікаря і підписання з ним декларації

Вже з понеділка, 2 квітня, стартує національна кампанія «Лікар для кожної сім’ї». Медична допомога більше не прив’язана до місця прописки чи проживання. Тепер кожен українець може обрати терапевта, педіатра чи сімейного лікаря у будь-якому медичному закладі, а медичне обслуговування оплатить держава – в певних межах. Міністерство охорони здоров’я випустило інструкцію, як обрати сімейного лікаря і підписати з ним декларацію.

Така декларації — це форма заяви, з  допомогою якої люди повідомлятимуть, що обрали саме цього лікаря і цей медичний заклад. Інформація про вибір лікаря міститиметься в електронній системі охорони здоров’я. З липня 2018 року Національна служба здоров’я України направлятиме гроші з загальних видатків у медзаклад лікарю, якого обрала конкретна людина.

Обрати лікаря можна у будь-якому медичному закладі первинної допомоги незалежно від місця проживання або прописки. Такі поліклініки, лікарні чи амбулаторії можна буде впізнати за спеціальною наліпкою — «Тут можна обрати свого лікаря».

Кінцевого терміну підписання декларацій немає, тож обрати собі лікаря встигнуть усі.

Як підписати декларацію з лікарем

Як підписати декларацію з лікарем

Обрати лікаря. Найпростіший варіант – ви знаєте компетентного лікаря, обслуговувались у нього і залишилися задоволеними. Можна поцікавитися у родичів, сусідів, друзів чи колег. Можливо, у них є на прикметі гарний лікар, який працює у поліклініці чи лікарні, яка має зручне для вас розташування.

Можна звернутися у місцевий відділ охорони здоров’я. Там розкажуть, які лікарі працюють поруч. А можна просто звернутися до будь-якого медичного закладу і познайомитися з лікарями.

Інформацію про них можна отримати у місцевому відділі охорони здоров’я, безпосередньо в реєстратурі або за цим посиланням. Звертатися до лікаря “суворо за пропискою” тепер необов’язково – можна обирати лікаря, який вам подобається або працює біля вашої оселі чи роботи. Один сімейний лікар обслуговуватиме максимум 1 800 пацієнтів, терапевт – 2 000, педіатр – 900. Ці цифри можуть бути дещо більшими для лікарів, які працюють у селах.

На випадок відпустки або хвороби вашого лікаря призначається заміна. Якщо потрібна допомога, коли ви перебуваєте в іншому місті, можна звертатися до найближчого закладу первинної медичної допомоги.

Підписати декларацію. Заклади первинної медичної допомоги, в яких працюють сімейні лікарі, підписують контракт із Національною службою здоров’я, а пацієнти – декларацію з лікарями, яких обрали.

Декларація безстрокова, тож її непотрібно буде перепідписувати. Розірвати її і обрати іншого лікаря можна в будь-який час.

Водночас, декларація не є юридичним документом і не підписується «раз і назавжди». Ви зможете в будь-який момент укласти декларацію з іншим терапевтом, педіатром чи сімейним лікарем. У такому випадку не треба скасовувати попередню декларацію, це автоматично робить нова декларація, а зміни автоматично фіксуються у системі.

Для підписання угоди з лікарем потрібен паспорт та ідентифікаційний код. Для підписання декларації з педіатром (чи сімейним лікарем, який обслуговуватиме дитину) знадобиться свідоцтво про народження дитини, паспорт і код обох батьків чи опікунів.

Основний спосіб заповнення декларації — електронний: лікар вносить ваші дані і контактний телефон у систему. Декларація з’явиться в системі після подвійної авторизації: лікар має ввести код, який надійде вам SMS-повідомленням.

З електронної системи роздруковується декларація з вашими даними. Її потрібно підписати в двох примірниках (один залишається у вас). Працівник медзакладу підтверджує вашу декларацію електронним підписом і відправляє в електронну систему. Тепер з липня обраний вами лікар гарантовано отримувати гроші від держави.

Декларація з лікарем виглядатиме так:

Декларація з лікарем виглядатиме так: 

 

Звертайтеся за першої необхідності. Звертатися до лікаря первинної ланки (терапевти, педіатри та сімейні лікарі) можна з будь-якими питаннями, пов’язаними зі здоров’ям. В їхні обов’язки входить:

  • спостереження за вашим станом здоров’я (чи станом здоров’я вашої дитини);
  • постановка діагнозу та лікування найбільш поширених хвороб, травм, отруєнь, патологічних і фізіологічних (під час вагітності) станів;
  • невідкладна допомога при гострому розладі фізичного чи психічного здоров’я, якщо непотрібно екстреної, спеціалізованої або високоспеціалізованої меддопомоги;
  • ведення пацієнтів з хронічними захворюваннями та станами;
  • направлення до вузькопрофільних спеціалістів (лора, ендокринолога, хірурга тощо) і консультація з ним щодо вашого лікування;
  • виписування рецептів на ліки (в тому числі у рамках програми “Доступні ліки” – безкоштовні препарати в аптеці, за які платить держава);
  • видача будь-яких медичних довідок, наприклад, до басейну, чи листка непрацездатності.

Тут список послуг, які входять у гарантований пакет первинної медичної допомоги і надаються безкоштовно.

Не давайте хабарів. У липні 2018 року заклад, в якому працює сімейний лікар, почне отримувати пряму річну оплату за обслуговування кожного пацієнта, який уклав з ним договір. Планується, що у 2018 році середня виплата на первинній ланці становитиме майже 370 грн на одного пацієнта, у 2019 — 450 грн.

Практика у 2 000 пацієнтів даватиме річний дохід від 740 000 грн до 1 000 000 грн у 2018 році та від 900 000 до 1 200 000 грн у 2019. Ці кошти йтимуть на оренду кабінету, зарплату лікаря та медсестри (фельдшера), прості витратні матеріали та часткове покриття аналізів. Майже половина цих коштів — видатки практики, решта — зарплата працівників.

За цими тарифами закладам первинної медичної допомоги  платитиме ДЕРЖАВА — саме для того, щоб у медичних працівників були гідні зарплати і вони не брали хабарів у пацієнтів.

Like

Рост

Журналіст “Українського репортера”


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *