Медична «реформа»: від 80 до 150 тисяч гривень за нескладну операцію

Про ціни на медичні послуги. Чим уряд «порадує» нас у 2020 році

«Воєнная тайна» Уляни Супрун

Торік, влітку, в. о. міністра Уляна Супрун заявила: тарифи на медичні послуги розробить нова державна інституція – Національна служба здоров’я України (НСЗУ), потім ціни затвердить Кабмін.

Мовляв, зачекайте з цінами. Хіба це головне?!

Досі про тарифи на медичні послуги у МОЗ та Кабміні – ані пари з вуст. Насправді ж ціни давно відомі.

Ще в листопаді, грубо порушивши «воєнную тайну», їх виклала на своїй сторінці у Фейсбуку голова Комітету Верховної Ради з питань охорони здоров’я, народний депутат Ольга Богомолець.

Виявляється, в лікарнях розцінки «від МОЗу», будуть, м’яко кажучи, не з дешевих. Видалити фурункул – 8 тисяч гривень, а камені з нирок – 40–50 тисяч. Видалити апендикс, інші прості операції – 20–60 тисяч. Складніші операційні втручання – 80–150 тисяч. Є «ціни» по 200 і більше тисяч гривень. Нейрохірургічні втручання – 300–500 тисяч…

МОЗ спростовує ці цифри.

Мовляв, це ціни – тільки для клінік в Академії медичних наук, що встановлені як експеримент. А от для муніципальних клінік… Пані Супрун навіть заявила, що кожен, хто потребуватиме операції, отримає від держави компенсацію своїх витрат – по 10 тисяч гривень.

Але давно відомі «тіньові розцінки» й те, що в МОЗі вперто мовчать про свої, хоча б і приблизні, ціни на ті чи інші види медичної допомоги. «Цінники», оприлюднені пані Богомолець, дуже реальні або дуже близькі до тих, які скоро виставить нам уряд.

Саме ця захмарність цін і пояснює, чому Кабмін і МОЗ перетворили «справу про тарифи» на «воєнную тайну».

– МОЗ не затвердив моделі розрахунку собівартості медичної допомоги з однієї причини – щоб люди не побачили реальних цін. Перелік медичних послуг зумисне не оприлюднюють, бо їхня вартість – просто жахлива! Ціни непідйомні для людей. Операція на серці, операція із заміни суглоба – це сотні тисяч гривень! – говорить Ольга Богомолець.

Цілком зрозуміла й причина народження «воєнной тайни». Це – вибори! Вони мають пройти у 2019 році, а стартує передвиборча кампанія вже наступного року. Зовсім скоро… «Грона гніву» народного (чого варті одні лише тарифи на ЖКГ) й так зріють, отож, ініціатори «реформи» й не оприлюднюють ціни, бо не хочуть власними руками підливати масла у вогонь невдоволення та протестів. Бо ж тоді на виборах й облизня недовго піймати!

З огляду на це, уряд запровадить «реформу» у два етапи. Згідно з «Прикінцевими положеннями…» закону перший пройде у 2018 – 1019 роках.

Наше життя до виборів…

«Похід» у поліклініку, до свого дільничного терапевта (їх тепер називають «сімейними лікарями»), з 1 липня цього року до 1 січня 2020-го залишиться майже безплатним. За гроші надаватимуть тільки певні медпослуги.

Які саме?

Це залежатиме від того, яким буде «державний гарантований пакет» медичних послуг, тобто, «обсяг медичних послуг та лікарських засобів, повну або часткову оплату надання яких пацієнтам держава гарантує за рахунок коштів Державного бюджету».

Інакше кажучи, НСЗУ та Кабмін щороку самі вирішуватимуть (як їм заманеться), які види поліклінічної допомоги входять «у пакет», а які – платні й скільки коштують. Послуги, що не внесуть у «пакет», пацієнти будуть змушені оплачувати за свої кровні.

Скільки саме доведеться платити – «воєнная тайна». Але щонайменше до 1 липня 2019 року, думається, ціни не кусатимуться. Адже провладні депутати, певно, вирішили діяти за принципом – не треба дражнити злого собаку. Цей «собака» – ми з вами, до виборів нас спробують не надто злити.

У законі багато «невідомих». Якщо допомога «сімейних лікарів», скоріш за все, й до 2020 року залишиться безоплатною, то якою з 1 липня цього року стане меддопомога вузьких спеціалістів (невропатологів, окулістів, лорів тощо) – ще не знають і спеціалісти.

Скоріш за все, тут діятиме так звана «співоплата» – щось пацієнтам обійдеться «за спасибі», а щось і за гроші.

У лікарнях, судячи з тексту закону, на першому етапі «реформи» (до виборів) майже всі види медичної допомоги теж будуть безоплатними – їхню «тарифну вартість» покриє держава. Виняток становлять клініки академічних медінститутів, які уряд перевів на госпрозрахунок.

Повністю безоплатні – екстрена, невідкладна й паліативна допомоги.

Словом, до виборів для нас, пацієнтів, скоріш за все, майже нічого не зміниться.

…і життя після виборів

Неважко зрозуміти: найраніше – з 1 січня 2020 року, а найпізніше – з 1 липня всі медичні «послуги» стануть – тільки за гроші! І ціни на них будуть – не втрачайте, бабусю, свідомість!

– Головна мета псевдореформи від МОЗу – змусити людей віддати останні копійки за лікування важких та хронічних хвороб. Адже держава більше не хоче надавати людям доступ до спеціалізованих лікарень і високопрофесійної медичної допомоги, – говорить Ольга Богомолець.

І це дійсно так. У сьомому пункті 12-ї статті закону написано чорним по білому: медичні заклади «мають право вимагати від пацієнтів оплати…»

За підрахунками експертів, на медичну допомогу не матимуть грошей від 60 до 80% українців!

Але й це ще не всі ягідки.

У законі закладено справжню фугасну бомбу, яка на друзки рознесе всю систему охорони здоров’я.

Стаття 8 того ж IV розділу закону лагідно й мирно сповіщає: «Фінансування державних та комунальних закладів охорони здоров’я (…) за рахунок коштів Держбюджету, крім оплати медичних послуг та лікарських засобів в межах державного гарантованого пакета, після 1 січня 2020 року не здійснюється».

Ось так! Зрозуміли?

Уся «реформа» зводиться до того, що держава фінансуватиме тільки зовсім куций «пакет» (перелік) медпослуг, і ці кошти йтимуть виключно на зарплату «сімейним лікарям» і медперсоналу первинної медико-санітарної допомоги. За все інше – послуги ЖКГ, ремонти, закупівлю лікарських засобів та медичного обладнання, адмінвидатки – заплатять самі медзаклади.

Щоправда, закон дозволяє фінансувати клініки й за рахунок місцевих бюджетів. Але це «потягнуть» тільки бюджети Києва та кількох інших великих міст. Зважаючи на тарифи, це навряд чи «витягнуть» навіть райцентри порівняно небідної Київської області.

Загадки закону «від пані Супрун»

Думки щодо закону, зрозуміла річ, розділилися.

Серед «сімейних лікарів» одна половна радіє, бо очікує на великі зарплати, інша – вчить польську мову.

Проти «реформи» – Профспілка працівників медичної галузі. Й більшість лікарів. Зате в приватних клініках «реформу» здебільшого підтримують. Ще й тому, що закон дозволяє кожному з нас отримувати медпослуги й у приватних поліклініках, бо держава обіцяє частину вартості цих послуг покривати з Держбюджету.

Закон підтримали фракції «Радикальної партії» та «Самопомочі», але якщо хто з політиків і святкував «справжню перемогу», то це були депутати із фракцій БПП і «Нарфронту». Дуже хвалили закон близька до БПП позафракційна депутатка Ганна Гопко, представниця «радикалів» Оксана Корчинська й один із лідерів фракції БПП Сергій Березенко. А спікер ВР Андрій Парубій назвав ухвалення закону «історичним рішенням для всього українського народу».

Але, здається, всіх перевершив лідер фракції «Нарфронту», народний депутат Максим Бурбак. Критикуючи опонентів із демократичної опозиції за те, що ті вносять багато правок, пан Бурбак, чудово знаючи, що «реформа» обдере нас як липку, все ж пафосно заявив:

– Нам треба терміново прийняти медичну реформу, на яку так чекає весь український народ!

(Певно, панове Парубій і Бурбак чи то ввійшли в образ Квентіна Тарантіно і вправлялися в чорному гуморі, чи то просто впіймали кураж і, як то кажуть, усіх нас весело тролили.)

Протилежні думки про закон має більшість експертів.

Ольга Богомолець:

– Псевдореформа від МОЗу зробить медичну допомогу недоступною для бідних людей. Медицина стане розкішшю – виключно для багатих.

Заступник голови Лікарської асоціації України, експерт Костянтин Надутий:

– «Реформа» імені Уляни Супрун узаконює принцип: маєш гроші – лікуйся, не маєш – помирай.

Дисидент радянських часів, колишній в’язень радянських таборів, відомий громадський діяч Семен Глузман:

– Це – не реформа. Пані Супрун має піти у відставку.

Народний депутат Вадим Рабинович:

– «Реформу» прийняла бригада недоумків.

Експерт з питань охорони здоров’я, кандидат медичних наук, відомий громадський діяч Валерій Івасюк:

– А як Рада могла вірно оцінити закон?.. Багато депутатів, які сказали «так», – неосвічені люди, а то й просто невігласи. Більшість нардепів взагалі не знає, як функціонує система охорони здоров’я… «Реформа» перетворює медицину на «сфєру услуг», де головне – зовсім не здоров’я людини, а виключно – її гроші. Ця «реформа» – шлях у кам’яну добу!

Провідний хірург одного з академічних медінститутів (побажав залишитися невідомим):

– За нашими підрахунками, 70–80% людей НЕ зможуть опачувати медичні послуги. Це – жахливо, та з 2020 року для більшості українців медицина стане недоступною… Ну й ще 20% – лікуватимуться за кордоном. То що ж це за реформа?!

А найкраще сказав екс-глава МОЗу, народний депутат Олег Мусій:

– «Реформа» від Уляни Супрун – це розстріл вітчизняної системи охорони здоров’я.

І з думками критиків «реформи» не можна не погодитися.

Кожен, хто прочитав Закон № 6327, чудово зрозумів: держава «умиває руки» й де-факто повністю згортає соціальну політику у сфері охорони здоров’я.

Ярослав Фалько

На цю тему читайте тут:

Like

Редакція

Редакція “Українського репортера”


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *