Львівський вчений назвав основну мішень коронавірусу. Це не легені, а судини

Завідувач кафедри пропедевтики внутрішніх хвороб Львівського національного медичного університету професор Роман Дутка застерігає, Covid-19 ушкоджує всі судини в організмі.

Завідувач кафедри пропедевтики внутрішніх хвороб Львівського національного медичного університету професор Роман Дутка застерігає, Covid-19 ушкоджує всі судини в організмі. Про це він повідомив в інтерв’ю “Високому Замку“.

За його словами, у повному геномі коронавірусу (природній субстанції) дослідники виявили послідовність з іншого вірусу — ВІЛу. Про це заявив нобелівський лауреат у галу­зі медицини і фізіології, французький ві­русолог, один із першовідкривачів віру­су імунодефіциту людини Люк Монтаньє. Цим можна пояснити, чому коронавірус­на інфекція не підлягає законам сезон­ності, чому неможливо спрогнозувати перебіг Covid-19 і чому він нерідко буває настільки важким.

“Вважається, що основною мішенню коронавірусу є тканина легень, а головним ускладненням Covid-19 — пневмонія. Але перше, на що він діє у нашому організмі, — це судини. Коронавірусна інфекція ушкоджує всі судини організму. Першими, звісно, руйнує внутрішню стінку тих судин, в яких є найбільший відсоток кисню, — судин легень. Коронавірус сприяє розвитку генералізованого васкуліту (запалення судинних стінок) з подальшим утворенням тромбів”, – повідомив Дутка.

За його словами, у своїх інтерв’ю завідувач хірургічно­го відділення Львівської клінічної лікарні швидкої медичної допомоги Гнат Герич розповідав, що останнім часом почастішали випадки госпіталізації пацієнтів зі синдромом “гострого живота”. Під час оперативного втручання з’ясовується, що у хворих розвинувся некроз тонкої кишки, а причиною цього стало ураження судин коронавірусної природи.

Дутка розповів, що коли судинна стінка ушкоджується, у цьому місці нагромаджуються тромбоцити, які, злипаючись, утворюють тром­би. Саме ці згустки крові й провокують вторинний некроз. У першу чергу — легеневої тканини. На розтині померлих від ускладнень Covid-19 патологоанатоми бачать зміни у легенях, але ці зміни є результатом не пневмонії, а пневмоніту, коли запалення легень провокує не пато­логія легеневої тканини, а патологія су­дин, розташованих у легенях. Ось чому ковідним пацієнтам призначають антикоагулянти (передусім гепарин, а також ривароксабан) — препарати, які розрі­джують кров.

Хворим зі серцево-судинними недугами (передусім артеріальною гіпер­тонією) призначають інгібітори ангіо­тензинперетворювального ферменту і блокатори рецептора ангіотензину ІІ. Це — ціла група препаратів, які безпосеред­ньо впливають на ангіотензинові рецеп­тори, котрі коронавірус вважає “своїми”. Коли блокують ці рецептори, коронаві­русна інфекція вже не здатна виявляти агресію до судин.

Like

Редакція

Редакція “Українського репортера”


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *