Грузія проситиме Польщу видати Саакашвілі, за політиком уже “сумує” Генпрокуратура
Грузія направить Польщі запит про екстрадицію екс-президента Міхеіла Саакашвілі, якщо він вирішить залишитися у цій країні, куди його вислали з України. Про це заявив член парламентської більшості Грузії Олександр Кантарія.
Водночас міністр юстиції Грузії Тея Целукіані зауважила, що для нового запиту щодо екстрадиції Саакашвілі з Польщі потрібен час. Для цього є певна процедура, адже і Грузія, і Польща є членами європейської конвенції про екстрадицію. У 2017 році, коли Саакашвілі перебував у Польщі, офіційний Тбілісі вже просив Варшаву вислати його.
Нагадаємо, на початку січня 2018 року Міхеіла Саакашвілі заочно засудили в Грузії до 3 років тюремного ув’язнення за звинуваченням у зловживанні службовими повноваженнями.
Саакашвілі засудили за так званою справою Сандро Гіргвліані. Перебуваючи на посаді президента Грузії, Саакашвілі в 2008 році незаконно – в обхід Комісії з помилування – достроково звільнив із в’язниці чотирьох високопосадових співробітників МВС (Ґію Аланію, Автанділа Апциаурі, Александра Гачаву та Міхеїла Бібілурідзе), засуджених за вбивство в 2006 році співробітника Об’єднаного банку Грузії Сандро Гіргвліані.
На батьківщині Саакашвілі також звинувачують у цілій низці злочинів: перевищенні повноважень під час розгону опозиційної акції в листопаді 2007 року, розгромі телекомпанії “Імеді” та вилученні власності в засновника цієї телекомпанії Бадрі Патаркацишвілі, розтраті $450 тисяч бюджетних коштів, побитті в липні 2005 року члена парламенту країни Валерія Гелашвілі.
Загалом, за даними Головної прокуратури Грузії, проти Саакашвілі здійснюється розслідування з чотирьох епізодів, у тому числі за справою Гіргвліані. Якщо його провину доведуть у суді, колишньому президенту загрожують 11 років позбавлення волі.
Грузія вже тричі зверталася до України із запитом про екстрадицію колишнього президента. Саакашвілі, позбавлений українського громадянства, вимагає від Державної міграційної служби надати йому статус “біженця”, який унеможливить видачу його грузинській владі. Він заявляє, що на батьківщині проти нього ведеться політичне переслідування, там порушили надумані кримінальні справи.
Тим часом за Саакашвілі вже “сумує” Генпрокуратура України. Справа в тому, що через вислання до Польщі політик тепер не може свідчити у Святошинському райсуді Києва у справі “беркутівців”, що шкодить розслідуванню. За словами очільника департаменту спецрозслідувань ГПУ Сергія Горбатюка, “його свідчення важливі, прокуратура була зацікавлена в них”. Політик мав свідчити сьогодні, 13 лютого.
Раніше Саакашвілі допитали як свідка у справі щодо розстрілів на Майдані у Києві під час Революції Гідності. Він спростував дані, які наводились у документальному фільмі одного з італійських телеканалів про так званих “грузинських снайперів” на Майдані. На камеру троє громадян Грузії розповіли, що були завербованими в 2013 році й стріляли і в правоохоронців, і в учасників Революції Гідності на Майдані у Києві в 2014 році.
Тим часом Саакашвілі з Польщі вже пообіцяв, що повернеться в Україну. Він розповів, що перебуває в готелі у Варшаві, йому надано державну охорону. І шукає шляхів повернутися до України. На власній сторінці у Фейсбуку він опублікував відео свого затримання.
Також стало відомо, що Саакашвілі вивезли до Польщі чартерним рейсом, який виконав літак Raytheon 390 Premier (бортовий номер UR-USA), що належить офшорній компанії з Панами Sky Center Holding Corp.