РФ звинуватили у незаконному застосуванні сили на території Великої Британії. Російських дипломатів висилають

Москва не надала Лондону жодних пояснень з приводу отруєння у Солсбері колишнього полковника Головного управління розвідки Росії Сергія Скрипаля та його дочки Юлії. Прем’єр-міністр Великої Британії Тереза ​​Мей заявила, що не має іншого варіанту, як визнати замах на шпигуна незаконним застосуванням сили з боку Росії.

За словами Мей, російська влада відповіла на ультиматум пояснити інцидент із «сарказмом і запереченням». Зокрема, офіційна представниця МЗС РФ назвала вчорашній виступ Мей у парламенті “цирковим шоу”.

Замість відповіді Міністерство закордонних справ Росії лише почало вимагати від Великої Британії передати всі дані про отруту “Новачок” і результати розслідування замаху на Скрипаля. Жодних пояснень, крім запевнення, що знищили всі запаси хімічної зброї, у тому числі «Новачка», росіяни так і не надали.

За таких умов офіційний Лондон:

  1. Висилає 23-х російських дипломатів. Тереза Мей наголосила, що висилають лише тих представників посольства, які, за даними Великої Британії, працюють на російську розвідку.
  2. Відкликає офіційне запрошення міністру закордонних справ РФ Сергію Лаврову відвідати Велику Британію. Припиняються всі дипломатичні контакти з РФ на найвищому рівні.
  3. Бойкотуватиме чемпіонат світу з футболу, який влітку відбудеться в Росії. На Мундіаль не приїдуть британські урядовці та члени королівської родини.
  4. Посилює перевірку авіарейсів і вантажів з Росії.
  5. Залишає за собою право затримувати і застосовувати силу проти росіян на своїй території, яких підозрюють у ворожих діях.
  6. Залишає за собою право заморожувати рахунки росіян, якщо є докази, що їхня діяльність підриває безпеку Королівства.

Британська прем’єр-міністр зазначила, що багато росіян мешкають на території Сполученого Королівства і роблять позитивний внесок у британське суспільство. Вона висловила жаль, що керівництво РФ наважилося застосувати силу проти Великої Британії.

У Росії ж тиражують ідею, що отруєння Скрипаля – це провокація іноземних спецслужб, щоб кинути тінь на РФ напередодні виборів президента, запланованих на 18 березня.

Як отруїли Скрипаля

Нагадаємо, 5 березня у британському містечку Солсбері, в графстві Вілтшир, шпиталізували колишнього  розвідника Сергія Скрипаля, який працював на британські спецслужби. Разом із 66-річним екс-полковником ГРУ до лікарні доставили і його 33-річну супутницю – доньку Юлію.

Медики одразу припустили, що росіян отруїли токсичними речовинами. Спочатку  вважали, що проти колишнього шпигуна застосували потужний опіоїдний анальгетик фентаніл. Пізніше визначили, що це нервово-паралітична речовина «Новачок», винайдена в СРСР. Скрипаль і його донька перебувають у реанімації, лікарі оцінюють їхній стан як критичний і дивуються, що вони досі живі.

Спочатку поліція вважає, що пару отруїли під час відвідування торгового центру “The Maltings” у Солсбері, куди екс-полковник ГРУ з донькою прийшли за покупками. Після шопінгу пара почала поводитися дивно, їхній стан різко погіршився, їм стало зле, і вони присіли на лавочку. Люди припустили, що вони перебувають під дією якихось препаратів, однак на наркоманів не схожі, тож викликали поліцію і медиків. Ті знайшли Скрипаля з донькою вже непритомними.

Після перших аналізів на місце події негайно виїхали співробітники спецслужб і хімзахисту. У торговельних залах провели дезактивацію від радіоактивних речовин, таку ж процедуру провели в будинку колишнього офіцера і в лікарні, куди доставили постраждалих.

Пізніше стало відомо, що в лікарню з отруєнням потрапили двоє поліцейських, які брали участь у слідчих діях.

Зрештою отруйну речовину знайшли в ресторані “Zizzi”. Поліція провела ексгумацію тіл дружини і сина Скрипаля, які померли за останні два роки за різних обставин.

Влада Солсбері закликає населення не панікувати і запевняє, що життю людей ніщо не загрожує.

Що таке “Новачок”

«Новачок» – це серія бойових отруйних речовин нервово-паралітичної дії, винайдених радянськими хіміками. Про «Новачка» вперше розповів один з його творців Віл Мірзаянов, який в 1990-х емігрував до США. «Новачок» у кілька разів сильніший за VX і зарин, а виготовити його можна на будь-якому заводі з виробництва добрив і пестицидів. «Новачок» пригнічує дихання і уповільнює серцебиття. Речовина може використовуватися як газ, так і в рідкій формі.

До випадку в Солсбері про отруєння «Новачком» повідомлялося лише один раз. У 1995 році в Москві його використали для вбивства банкіра Івана Ківеліді та його секретарки Зари Ісмаїлової. Винним у вбивстві визнали колишнього бізнес-партнера Ківеліді Володимира Хуцішвілі, у 2007 році його засудили до 9 років тюрми. ЗМІ повідомляли, що “Новачка” придбали у співробітника НДІ, де його розробили.

Хто такий Сергій Скрипаль

Сергій Скрипаль все життя служив у ГРУ Генштабу Збройних сил РФ, а наприкінці 1999 року вийшов у відставку у званні полковника. До 2003 року працював в управлінні справами Міністерства закордонних справ Росії, викладав у Військово-дипломатичній академії Міноборони, паралельно займався бізнесом.

Взимку 2004 року Скрипаля арештувала ФСБ, його звинуватили у державній зраді і роботі на британську розвідку. За даними слідства, Мі6 завербувала його в 1995 році. Начебто Скрипаль “зливав” англійцям державну таємницю, зокрема щодо співробітників і агентів ГРУ, які діяли в країнах Європи, повідомляв про військові частини російської армії, їхні оперативні та стратегічні завдання. За це отримав від британської корони понад $100 тисяч.

Скрипаль повністю визнав свою вину і погодився співпрацювати з органами державної безпеки. У 2006 році його засудили до 13 років позбавлення волі в колонії суворого режиму, позбавили всіх звань і нагород.

У 2010 році Скрипаля помилував тодішній президент Росії Дмитро Медведєв. Помилування супроводжувалось обміном: Скрипаля і ще росіян, які шпигували на користь США та Великої Британії, обміняли на десять громадян Росії і Перу, затриманих у США за підозрою в шпигунстві. Після звільнення Сергій Скрипаль отримав політичний притулок у Великій Британії.

Незадовго до отруєння колишній полковник звертався до поліції за захистом – боявся за своє життя і просив у поліцейських допомоги.

Литвиненко і полоній

Отруєння Скрипаля порівнюють з іншим резонансним отруєнням восени 2006 року. Тоді перебіжчик з ФСБ Олександр Литвиненко був шпиталізований у Лондоні з підозрою на радіоактивне отруєння, незабаром він помер. Причиною смерті стало отруєння полонієм.

За 6 років до смерті Литвиненко публічно заявив, що командування наказало йому вбити олігарха Бориса Березовського, а президент Росії Путін причетний до вибухів житлових будинків у російських містах у 1999 році, щоб виправдати початок Другої чеченської війни.

Британія заявила, що Литвиненка вбили російські агенти, зокрема Андрій Луговий і Дмитро Ковтун, однак Москва це заперечує. Пізніше Луговий навіть став депутатом Держдуми.

Фото Will Oliver/EPA

 

Like

Рост

Журналіст “Українського репортера”


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *