Переворот у Зімбабве: президента Мугабе затримали військові, його дружина втекла за кордон
Роберт Мугабе перебуває під домашнім арештом, це підтвердив президент Південно-Африканської Республіки Джейкоб Зума. Раніше військові, які захопили владу в Зімбабве, заявили, що президент країни “перебуває у безпеці”. У заяві військових йшлося, що вони не роблять державного перевороту і не скидають 93-річного Мугабе, а виступають проти “злочинців” в його оточенні. Деякі прихильники Мугабе затримані.
Зокрема міністр фінансів Ігнасіуса Чомбе, який є одним із провідних членів фракції правлячої партії “Зімбабвійський африканський національний союз – Патріотичний фронт” (ZANU-PF), яку очолює дружина Мугабе.
Спочатку військові заперечували, що захопили владу, і по телебаченню заявляли, що Мугабе і його родина перебувають у безпечному і надійному місці, їм безпека гарантована.
Незважаючи на заспокійливі заяви, вчора, 14 листопада, у столиці Зімбабве Хараре прогриміли щонайменше три вибухи, на вулицях міста з’явилися військова техніка і озброєні вояки.
За останніми даними, Роберт Мугабе веде переговори з військовими: він нібито погодився піти у відставку, якщо його дружині Грейс Мугабе дозволять залишити країну. За останніми даними, “перша леді ” виїхала до Намібії.
Вже відомі передумови для останнього держперевороту в Африці. 6 листопада був відправлений у відставку віце-президент країни Еммерсон Мнангагва, якого вважали ймовірним наступником Мугабе. Мнангагва втік до ПАР. Повідомляється, що військові наважились на заколот, коли з’явилися повідомлення про те, що Грейс Мугабе обійме посаду Мнангагви.
Роберт Мугабе, якого на Заході називають “диктатором”, керує Зімбабве впродовж останніх 37 років. За час його правління економіка країни опинилася в глибокій кризі, а інфляція стала найвищою у світі. Такі продукти, як хліб, часто коштували мільйони зімбабвійських доларів. Інфляцію приборкали, коли уряд відмовився від національної валюти і почали використовувати долар США.
Також Мугабе звинувачують у політичних репресіях, корупції, порушенні прав людини та расизмі. Повідомляється, що він виганяв із землі білих фермерів – основу зростання сільського господарства країни. Водночас обробляти землю ніхто не брався, тож родючі ґрунти ставали непридатними, що призвело до гострої нестачі продовольства і різкого спаду економіки Зімбабве.
До речі, Зімбабве – одна з країн, які під час голосування в Генасамблеї ООН у 2014 році не підтримали резолюцію щодо територіальної цілісності України, в якій Росію названо агресором. Тоді, крім Зімбабве, цей документ не підтримали ще 9 країн: КНДР, Вірменія, Білорусь, Болівія, Куба, Нікарагуа, Судан, Сирія та Венесуела.
Фото REUTERS