Мода на високі зарплати у бідній Україні

Володимир ЧЕРНЯК, доктор економічних наук

–  Україна – найбідніша країна в Європі й одна з найбідніших у світі по такому показнику, як виробництво ВВП на душу населення. Парадоксально: у бідній країні із зубожілим населенням стало модним призначати надвисокі зарплати державним службовцям.

Свіжий приклад: членам Конституційного суду призначено зарплату в розмірі 120 тис. грн. Для порівняння: наш солдат на лінії фронту, де вбивають і калічать, отримує 7 тис. грн. До речі, у членів Конституційного суду зарплата не найвища. У голів державних монополій, таких як “Нафтогаз”, зарплата значно вища.

Тож оглянімося навколо: які існують у світі розриви між зарплатами? Як правило, орієнтуються на середню зарплату. У цивілізованих країнах максимальна заробітна плата може бути в 5-6 разів більшою, ніж середня. Стосовно України це виглядає так. Середня заробітна плата в Україні – 7 тис. грн. Якою повинна бути максимальна? 7 тис. грн. х 5 = 35 тис. грн. Що стосується співвідношення мінімалки і максималки, то перевищення може бути в 10 разів. У наших умовах це виглядає так: 3,2 тис. грн. х 10 = 32 тис. грн.

Отже, у контексті світового досвіду, здорового глузду і моралі, максимальна заробітна плата в Україні не повинна перевищувати 35 тис. грн.

Останній штрих. Поширена примітивна думка: високі зарплати – панацея від корупції. Навпаки, чим вищі зарплати, тим більші хабарі. Перешкода для корупції – не високі зарплати, а високі моральні якості чиновника і невідворотність покарання.

Сторінка Володимира Черняка у Фейсбуку

Like

Редакція

Редакція “Українського репортера”


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *