Світовий банк: зростання економіки України є стриманим та нестійким

Зростання економіки України наразі є дуже стриманим, а його природа не є постійною.

Про це розповіла в інтерв’ю “Дзеркалу тижня” економіст Представництва Світового банку в Україні Анастасія Головач.

За її словами, в 2016-2017 роках дуже великий внесок у ВВП був зроблений за рахунок хорошого врожаю, а це дуже мінливий та складно прогнозований фактор, тому що кожен рік рекордних врожаїв може і не бути.

Інші сектори, які роблять великий внесок в зростання нашого ВВП, – це сектори, орієнтовані на внутрішнє споживання, що теж не найкращий з варіантів.

“Внутрішнє споживання не підвищує експортного потенціалу, не допомагає нам інтегруватися в глобальні ланцюжки доданої вартості, збільшити нашу конкурентоспроможність, підвищити продуктивність, тобто задіяти всі можливі механізми, які допомагають саме сталому розвитку”, – вважає економіст.

На думку Головач, наразі державні інвестиції обмежуються переважно дуже високими витратами споживання: виплатами відсотків по боргу і соціальними витратами.

“По суті кошти, які могли б інвестуватися, ми проїдаємо. Дозволити собі нарощувати дефіцит бюджету Україна не може з огляду на високі виплати за державним боргом. Тому ми повинні докладати зусиль, щоб стабілізувати його на рівні 2-2,5% від ВВП”, – заявила представник Світового банку.

Вона вважає, що Україна повинна зменшувати боргове навантаження, а це можливо лише за умови жорсткого контролю над дефіцитом бюджету.

“Вільного простору для маневру у нас не так вже й багато. І для того, щоб він з’явився, треба більш терпимо ставитися до поточних витрат держави”, – заявила Головач.

“Заробітна плата в держсекторі як відсоток від ВВП зросла з 9,6% в 2016 році до 11% – в 2018 році. Якщо порівнювати з європейськими країнами, то і 9,6% – це багато, а 11% – це дуже багато. З одного боку, на ці витрати йдуть кошти, які могли б інвестуватися в інфраструктуру, а з іншого – вони формують попит в тих секторах, які не можуть забезпечити нам стійке економічне зростання і частково є факторами тиску на інфляцію”, – резюмує економіст.

Нагадаємо, до цього Міністерство економічного розвитку і торгівлі розробило три сценарії розвитку української економіки до 2021 року. За найгіршим сценарієм зростання ВВП у 2019 році становитиме 1,1%, у 2020 році – 1,6%, у 2021 році – 2,1%. Найоптимістичніший варіант передбачає, що у 2019 році зростання ВВП становитиме 4,1%, у 2020 році – 5%, у 2021 році – 5,4%.

Нацбанк також очікує на уповільнення темпів економічного зростання у рік виборів. Згідно з прогнозами регулятора, після прискорення у 2018 році економічне зростання дещо сповільниться – до 2,5%.

Європейський банк реконструкції та розвитку нещодавно погіршив прогноз зростання ВВП України до 2,5% із 3% за підсумками 2019 року.

15 травня Кабінет міністрів схвалив прогноз економічного і соціального розвитку України на 2020-2022 роки.

Міністерство економічного розвитку та торгівлі України оновило прогноз зростання ВВП України в 2019 році: до рівня 2,7% на рік.

А Держстат підвищив показник зростання ВВП України до 2,5% у січні-березні.


Всього переглянуто: 573 281. Ця публікація: 6, 1 зараз.
Редакція

Редакція

Редакція “Українського репортера”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

5 × 2 =