НБУ презентував нові монети номіналом 1, 2, 5 і 10 гривень. Дрібні банкноти йдуть у минуле (+відео)

Національний банк України презентував нові обігові монети номіналом 1, 2, 5 і 10 гривень, які з часом замінять аналогічні банкноти, що перебувають зараз в обігу.

Вже 27 квітня 2018 року в обіг монети почнуть надходити номіналом 1 і 2 гривні. 5 і 10-гривневі монети карбуватимуть дещо пізніше, їх вводитимуть в обіг у 2019 – 2020 роках.

Звичні банкноти номіналом 1, 2, 5 і 10 гривень ходитимуть паралельно з монетами. Нацбанк не вилучатиме їх з обігу, але припинить друкувати. Тож із часом такі купюри зносяться, і їх поступово та природно замістять металеві гроші.

За словами в. о. голови НБУ Якова Смолія, така заміна банкнот на монети дозволить державі заощадити майже 1 млрд грн. Адже тривалість життя монет  значно вища, ніж у банкнот: монети перебувають в обігу майже 20 років, а дрібні банкноти – близько одного року.

Через фізичне зношення Нацбанк щороку вилучає майже 800 млн банкнот усіх номіналів, з яких понад 40% становлять саме банкноти низьких номіналів – від 1 до 10 гривень.

“До цього рішення нас стимулює і розвиток безготівкових розрахунків, зміна купівельної спроможності гривні за останні 20 років та зміни у поведінці споживачів. Розвиток безготівкових розрахунків приводить до зменшення кількості номіналів у номінальних рядах країн світу. І Україна – не виняток. Частка безготівкових розрахунків в Україні з використанням платіжних карток за останні п’ять років зросла більше ніж утричі – до 39% на початок 2018 року (з 12% – станом на початок 2013 року)”, – заявив Смолій.

Нові обігові монети за кольором і розміром будуть помітно відрізнятися від монет інших номіналів. Вони матимуть сріблястий колір, будуть невеликими та легкими. Їх прикрашають портрети видатних українців, які зображені на відповідних банкнотах.

На реверсі монети номіналом 1 гривня зображено портрет князя Володимира Великого; 2 гривні – князя Ярослава Мудрого; 5 гривень – гетьмана Богдана Хмельницького; 10 гривень – гетьмана Івана Мазепи.

НБУ представив нові монети 1, 2, 5 і 10 гривень. Дрібні банкноти йдуть у минуле

На аверсі всіх монет зображено малий Державний герб України (тризуб), номінал, назву країни-емітента (Україна) в обрамленні давньоруського орнаменту.

Детальний опис нових обігових монет НБУ надасть 26 березня цього року.

НБУ представив нові монети 1, 2, 5 і 10 гривень. Дрібні банкноти йдуть у минуле

Водночас в. о. голови НБУ Яків Смолій підтвердив, що з 1 липня НБУ припинить карбувати монети номіналом 1, 2, 5 та 25 копійок. Вони припинили відігравати істотну роль у розрахунках населення, водночас вартість їхнього виготовлення перевищує їхню номінальну вартість. Монети номіналом 25 копійок перестануть карбувати, оскільки у разі відсутності монет номіналами 1, 2 та 5 копійок вони не зможуть розмінюватися 10 копійками.

1, 2, 5 та 25 копійок і надалі залишатимуться в обігу, ними можна буде розрахуватися.

Для спрощення розрахунків запроваджуються правила заокруглення загальної суми покупки. Якщо сума закінчується на 1-4 копійки, вона заокруглюється в бік зменшення до найближчої суми, яка закінчується на 0 копійок. Якщо ж сума закінчується на 5-9 копійок – то в бік збільшення до найближчого “нуля”.

НБУ представив нові монети 1, 2, 5 і 10 гривень. Дрібні банкноти йдуть у минуле

У Нацбанку підрахували, що введення в обіг монет номіналом 1, 2, 5 і 10 гривень і водночас відмова від 1, 2, 5 та 25 копійок призведе до зменшення кількості монет в обігу на 60% – це понад 8 млрд монет. Тобто, якщо зараз на одного українця припадає 293 монети, то через два роки – на 1 січня 2020 року – залишаться 158.

Водночас, більш ніж 1 млрд банкнот замінять монетами, тобто, банкнот в обігу стане на 40% менше. Зараз це 70 банкнот на одну людину, а через 2 роки буде 42.

Ростислав Цуркан

Like

Рост

Журналіст “Українського репортера”


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *