Щедре горнятко любові від поетеси Ольги Ходацької

«Чорна кава з ароматом любові» – таку назву має нова книга поезій Ольги Ходацької, презентація якої відбулася у Національному музеї літератури у Києві.

Ошатна зала музею була заповнена вщент. А поетеса Ольга Ходацька щиро роздавала присутнім «щедре горнятко любові», читаючи свої поезії.
У збірці їх 249, що оспівують щирість кохання, красу природи, війну і віру в нашу неодмінну Перемогу.

Символічним є те, що поетична збірка побачила світ у Всесвітній день книги. Як і те, що дизайнер, верстальник книжки Олександр Кондратенко у перші дні повномасштабного вторгнення визволяв рідний Гостомель Ольги Ходацької, яка в цей час із співмешканцями будинку просиділа два довгі тижні у підвалі, у ворожій окупації. «Хотілося їсти, пити і кави…, – згадувала ті сумні дні авторка. – Ми двічі намагалися вирватися з підвалу, але обидві спроби були невдалими. Під час однієї із них на нас із шаленою швидкістю мчав ворожий танк і моя внучка Маргаритка вирвала свою ручку і побігла назад у підвал. Ми кинулися за нею… Слава Богові, це вже спогади…»

Після звільнення міста пані Ольга познайомилася з Олександром Кондратенком і його побратимами. Коли через декілька років у творчому доробку Ольги Ходацької зібралося віршів на цілу книжку, Олександр знову запропонував допомогу із виданням збірки поезій. Він також автор малюнка на обкладинці – «Світло у вікні». – Стоїть у звільненому місті воїн, а в одному з вікон будинку – світло, де на нього чекає кава з ароматом кохання.

«Хочеться, щоб кожного нашого воїна чекало світло у вікні і кава з нектаром любові…», – висловила побажання пані Ольга.

Поезія Ольги Ходацької – це кольорові вітрила життя, це духовна планета любові, довершеної краси, добра й гармонії… Вона – як пересипання діамантів, – ділилися враженнями про творчість поетеси учасники дійства, серед яких були письменниці Лариса Недін, Тетяна Фольварочна, Ніна Шаварська, Світлана Касьяненко (на світлині).

Фото із Фейсбук-сторінки Ольги Ходацької.

Тетяна Фольварочна вручила Ользі Ходацькій квиток членкині Національної спілки письменників України, а Лариса Недін розказала, що на Фестивалі-конкурсі Лесі Українки поезія Ольги Ходацької отримала «Гран-прі», а вірш «Бабусині писаночки» увійшов до Антології української поезії «Великоднє сяйво». Поезія «Горнятко» стала програмним твором з української літератури для учнів сьомого класу.

Тетяна Кондратенко, яка редагувала книжку, згадує, що працювала над цією збіркою з великим задоволенням:

«Вірші пані Ольги надзвичайно мелодійні. Бувало, читаєш римовані рядки і мимоволі починаєш наспівувати, хоч мелодії до них ще нема».

Тетяна Кондратенко і Ольга Ходацька. Фото із Фейсбук-сторінки Ольги Ходацької.

Однак багато віршів Ольги Ходацької вже стали піснями. На її слова музику пишуть композитори Ігор Якубовський, Юрій Васильківський, Олександр Магаліс.

«Ольга Ходацька – дуже багатогранна поетеса, – поділився враженнями композитор, музикант Ігор Якубовський. – Її поезія – це щось сокровенне, сакральне. Кожне її слово настільки вивірене, що здається, про глибокі, щирі почуття, можна сказати тільки її словом. Взяти хоча б нашу спільну пісню «Зорі кохання». У нашому творчому доробку – понад 20 пісень, плануємо видати спільну книжку пісень…»

Звісно, що на творчому святі звучали пісні на слова Ольги Ходацької, які припали усім до душі. Як от «Чорна кава», «Зорі кохання», «Я малюю тебе на вікні»…

«… До серця тулився натомлений вечір
І диво-чарунки на дні розливав,
І впали всі зорі коханій на плечі,
Одну я у косах її заховав…».

А пісня «Вишиванка»? Це вже як народна пісня, – поділився враженнями Народний артист України Кирило Стеценко. – Її по праву можна вважати гімном українській вишиванці. Пісню про вишиванку душевно виконали Заслужена артистка України Тетяна Негрій та композитор, співак Ігор Якубовський.

Ігор Якубовський. Фото із Фейсбук-сторінки Ольги Ходацької.

Ольга Ходацька розказала, як одного разу побачила на сторінці соцмереж Кирила Стеценка, Народного артиста України, композитора, скрипаля, щемливу світлину, на якій його син на вокзалі іде на війну, а його проводжає трирічний синочок, внук пана Кирила. Ця світлина вразила її до сліз і вона написала про це вірш «Я проводжаю тата на війну».

«… Я проводжаю тата на війну…
Він – мій герой, а всім – підмога!
Зустріну тут його і обійму,
Як в Україні буде Перемога!»

«Ольга Ходацька – це сердечний «магніт», який притягує до себе серця однодумців, – сказав Кирило Стеценко. І додав: Ольга Ходацька – не лише прекрасна поетеса, письменниця, педагогиня, вона ще й журналістка, науковець-дослідник, заступниця голови київської «Просвіти». Її поезія філософська, бо пані Ольга – доктор філософії, її творчість багатокрила. Я додам сьогодні до вашої «чорної кави» ще трохи шаленства, – промовив маестро і зіграв на скрипці «Шаленну коломийку» (на світлині).

Фото із Фейсбук-сторінки Ольги Ходацької.

Книжка є своєрідною збіркою творчості однодумців. Тут, на її сторінках і ноти , і малюнки сучасних художників Володимира Реброва, Ірини Романченко, Світлани Романюк. Такий ось творчий тандем: прочитавши вірші Ольги Ходацької, художники малюють картини, а вона, під враженням від їхніх робіт, пише вірші.

Ольга Ходацька і Володимир Ребров. Фото із Фейсбук-сторінки Ольги Ходацької.

«Дякую, що є такі талановиті люди, які мене постійно надихають, – сказала Ольга Ходацька. – Якщо ми є одні в одних, ми – сильні».

«Ми разом усі робимо спільну справу, бо культура – це основа, яка тримає Україну, – композитор Юрій Васильківський (на світлині нижче) привітав пані Ольгу із виданням книжки, подякував за творчість – на слова поетеси він написав музику до пісні «Тільки тут, де наша Україна». Він розказав, що постійно їздить з піснями на фронт, що наші хлопці просять веселих пісень. А ще пан Юрій випустив пісенний альбом, викупив увесь тираж і відвіз на передову. У ньому, серед пісень автора, є «Гімн сухопутним військам України» (на слова Петра Маги).

 

«Читаю книжку Ольги Ходацької. Скільки тут думок, переживань, – сказала зі сцени співачка, волонтерка Світлана Касьянова. До слова, пані Світлана їздить із своїми авторськими піснями до наших воїнів на фронт. На її рахунку 119 таких поїздок. – Пані Олю, ви дуже сильна, працьовита, стійка, смілива жінка. Вашому духу сто чоловіків позаздрить. Ось, подивіться, що це за жінка: «Сильні не плачуть, сильні збирають себе у кулак…». Нехай у вас ще буде багато книжок!».

Автограф “Українському репортеру”.

Отже, запрошуємо на чорну каву від Ольги Ходацької. З нектаром любові. Смакуймо вишукане, філігранне слово мисткині. Не розхлюпаймо із горнятка тепла любові…

Світлина “Українського репортера”.

Довідково: Ольга Ходацька народилася в мальовничому краї на Тернопільщині, мешкає в місті-герої Гостомель, що став оборонною брамою Києва в перші дні повномасштабного вторгнення.

Закінчила Вінницький державний педінститут за спеціальністю «Українська мова і література» та аспірантуру Інституту педагогічної освіти і освіти дорослих імені Івана Зязюна НАПНУ. Захистила дисертацію «Розвиток професіоналізму вчителів української мови і літератури в умовах неформальної освіти», здобула вчений ступінь доктора філософії в галузі освітніх, педагогічних наук. Поетеса навчає дітей рідної мови в Києві.

Ольга Ходацька – заступниця голови Київського міського об’єднання ВУТ «Просвіта» імені Тараса Шевченка, Посол миру, членкиня НСЖУ, Національної спілки письменників України, лауреатка Міжнародної літературної премії в галузі соціально-художньої літератури імені Володжимира Винниченка, «Жінка року 2020», авторка книжки оповідань «Берег віри, надії, любові», поетичної збірки «Душі моєї прекрасні миті та багатьох віршів, на які написані пісні.

Світлана Фросевич

На головній сторінці: поетеса Ольга Ходацька. Світлина із Фейсбук-сторінки Ольги Ходацької.

Like

Редакція

Редакція “Українського репортера”


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

п'ятнадцять − п'ять =