Справа Фірташа. Кому перейшов дорогу український олігарх

Вищий земельний суд Відня поставив крапку в справі одного з найбагатших олігархів України Дмитра Фірташа. Суддя дозволив екстардицію бізнесмена до США, де його звинувачують у корупції. Однак остаточне рішення має прийняти федеральний міністр юстиції Австрії.

Таким чином австрійський суд задовольнив клопотання американської прокуратури, яка вимагала видати бізнесмена правоохоронцям. Суд окремо наголосив, що не визначає провину Фірташа, а лише приймає рішення про допустимість екстрадиції.

Що Фірташу закидають у США

ФБР зацікавилось Дмитром Фірташем у 2013 році, коли американська прокуратура відправила запит до Відня. Українського бізнесмена звинувачують у підкупі індійських чиновників, які за 19 млн євро надали його компанії право на розробку титанових покладів у Індії. За іншою версією, переслідування Фірташа може бути пов’язане з його ймовірними зв’язками з кримінальним авторитетом Семеном Могилевичем, якого у США підозрюють у низці тяжких злочинів.

2014 року Фірташа австрійці арештували, однак згодом відпустили під рекордну для Австрії заставу розміром 125 млн євро. Справу про можливу екстрадицію розглядали рік, і австрійський суд відмовив США. Тож 21 лютого 2017 року прохання американських слідчих задовольнили лише з третього разу. У Штатах Дмитру Фірташу загрожує 50 років в’язниці і конфіскація майна.

Екстрадиції Фірташа добиваються не лише США, а й Іспанія. Іспанські ЗМІ повідомили, що одразу після засідання суду бізнесмен був арештований у зв’язку з запитом на екстрадицію до їхньої країни. Його підозрюють у відмиванні десятків мільйонів євро незаконних коштів.

Питання, кому саме віддадуть Фірташа – Іспанії чи США, перебуває у компетенції федерального міністра юстиції Австрії. А вже у четвер, 23 лютого, суд Відня обиратиме Фірташу новий запобіжний захід

Справи проти Фірташа в Україні

В Україні проти бізнесмена також порушені кримінальні справи. Зараз Національна поліція розслідує два карні провадження щодо завдання державі збитків на суму 5,742 млрд грн. Справи стосуються діяльності групи компаній ОЅТСНЕМ, а також про списання “Нафтогазом України” на користь “Росукрэнерго” 12,1 млрд куб. м газу.

За заявою Національного банку України розглядається справа про неповернення кредиту. В Україні Фірташу загрожує від 7 до 12 років позбавлення волі. Міністр внутрішніх справ Арсен Аваков заявляв, що у випадку повернення Фірташа в Україну, поліція його затримає.

Перспективи Фірташа

Якщо Фірташ все-таки опиниться в руках американського правосуддя, щоб не сісти за грати на десятки років, йому, скоріш за все, доведеться піти на угоду зі слідством. Логічно, що він може виступити з одкровеннями щодо екс-президента Віктора Януковича, а також розповісти про “російський слід” у подіях в Україні останніх років.

Водночас мільярдер багато знає про схеми, які використовувала українська політична еліта при купівлі газу, а також має іншу інсайдерську інформацію про діяльність чинного президента Петра Порошенка, з яким у нього склались непрості відносини.

Реформи, які проводились у країні, Фірташ, який був головою Федерації роботодавців України, називав неефективними, а також готувався представити свій план перетворень у державі.

Хто такий Дмитро Фірташ

Дмитро Фірташ — один з найзагадковіших українських олігархів. Родом він із Західної України. Його статки в 2014 році видання “Фокус” оцінювало у 2,7 млрд доларів, що дозволило йому потрапити до п’ятірки найбагатших людей країни.

Більшу частину своїх статків він заробив на торгівлі газом: компанія Фірташа “Росукренерго” (співвласником є “Газпром”) займалася транзитом російського і середньоазійського газу в Україну і країни Центральної Європи.

У 2007 році бізнесмен створив Group DF, яка об’єднала активи олігарха. До її складу входить OSTCHEM Holding — підприємства з виробництва мінеральних добрив і діоксиду титану, угорська газоторгова компанія EMFESZ, австрійська компанія з будівництва газової інфраструктури Zangas, найбільший в Україні завод з виробництва аміачної селітри, карбаміда “Черкаський азот”.

Дмитро Фірташ є співвласником однієї з найбільших в Україні медіагруп, яка об’єднує телеканали “Інтер”, НТН, К1, МЕГА, “Ентер-фільм”, К2 й інші. Загалом на підприємствах олігарха працюють 100 тисяч людей.

Rost

Журналіст “Українського репортера”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

20 − 8 =