У Гельсінському аеропорту службові собаки допомагають виявляти хворих на коронавірус

В аеропорту Гельсінкі 23 вересня задіяно спеціальний загін собак, які будуть за запахом визначати наявність коронавірусної інфекції у пасажирів.

Про це пише видання Helsingin Sanomat.

У пілотному проекті, який триватиме до кінця року, братимуть участь 16 собак. Пасажири, щоб перевіритися на коронавірус, повинні будуть провести серветкою по шиї, після чого цей зразок дадуть понюхати собаці. Якщо собака відчує інфекцію, пасажира запросять здати лабораторний тест в медичній кімнаті аеропорту.

Поки процедура буде добровільною, але незабаром таке тестування буде обов’язковим.

Влада Фінляндії розраховує, що в разі успіху проекту можуть бути незабаром зняті обмеження на в’їзд – після того, як всі міжнародні аеропорти і прикордонні пункти отримають навчених собак. За оцінками влади, для цього потрібно близько 700 тварин. Наявність ще 300 собак дозволить країні повернутися до повноцінного проведення масових заходів: ярмарків, концертів, спортивних змагань.

Можливість використання службових собак для швидкого скринінгу інфікованих перевірялася вже декількома групами вчених. Наприклад, в Німеччині в якості зразка для аналізу, який надавався собакам, використовували слину – в результаті навчання тваринам вдалося навчитися правильно ідентифікувати зразки хворих в 94% випадків (чутливість – близько 83%, специфічність – близько 96%). У цьому дослідженні брали участь всього сім хворих, що збільшувало можливість некоректних результатів: собаки могли запам’ятати запах кожного конкретного пацієнта, а не «запах інфекції» сам по собі. Однак у схожій роботі міжнародної групи під керівництвом французьких кінологів використовувалися зразки вже більше сотні пацієнтів. Подібні експерименти проводили з півтора десятками інфікованих і в Латинській Америці, ведуться вони і в інших країнах.

Типи зразків (слина, мокротиння, тампони з потом) в різних дослідженнях були різними, але собаки всюди помилялися приблизно з однаково низькою частотою, і вона цілком порівнянна з точністю звичайного лабораторного методу детекції вірусу, ОТ-ПЦР. Однак якщо собака витрачає на перевірку не більше секунди, то в лабораторії аналіз вимагає мінімум двох годин.

Але важливо відзначити, що всі ці роботи об’єднує одне істотне обмеження – собаки не можуть відрізнити коронавірусну інфекцію від грипу, риновірусу і інших схожих респіраторних захворювань. Летючі речовини, на запах яких орієнтуються собаки, з високою ймовірністю говорять про процеси запалення та імунної реакції організму в принципі, але не специфічні для COVID-19. Сама вірусна частка коронавирусу запаху не має.

Like

Редакція

Редакція “Українського репортера”


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *