Затягуйте паски: Верховна Рада підвищила податки

Парламент ухвалив у другому читанні законопроєкт щодо опадаткування.

За документ проголосували 247 народних депутатів. Він передбачає істотне збільшення податкових надходжень: на 58 мільярдів гривень у 2024 році та 137 мільярдів у 2025-му.

Серед основних положень – збереження військового збору на рівні 1,5% для військовослужбовців, зміни щодо оподаткування нотаріусів, збільшення податків для ФОП 1-2 групи, введення 1% податку для всіх форм ФОП 3-ї групи, встановлення 50% податку на прибуток банків у 2024 році, запровадження авансових внесків на АЗС та помісячної звітності з ПДФО.

Закон набуває чинності з 1 жовтня 2024 року.

Як зазначає BBC Україна, “до законопроєкту подали понад 1300 правок. Більшість із них, зокрема, і про вищі податки на гральний бізнес, податки на розкіш, або ж про акумуляцію додаткових коштів у спеціальному фонді, щоб гроші йшли виключно на армію, а не на умовне “будівництво доріг”, не були враховані.

У кінцевому підсумку депутати домовилися не підвищувати військовий збір для самих військових, на фінансування яких і знадобилися додаткові бюджетні кошти.

Саме це стало темою найбільш запеклих дебатів між кількома представниками опозиційних фракцій та головою фінансового комітету Данилою Гетманцевим, депутатом від пропрезидентської фракції “Слуги народу”.

Втім, це не єдині суперечливі податкові зміни й вони стосуватимуться більшості українців…

Крім того, закон звільняє від оподаткування доходів, отриманих за програмою “Зроблено в Україні”, а також подовжує звільнення від оподаткування благодійної допомоги з бюджетів інших держав.

Прикметно, що закон передбачає перехід із щоквартальної на щомісячну звітність підприємств та компаній щодо виплат фізичним особам. Це сприймають як ознаку того, що уряд таки готується запровадити економічне бронювання на основі рівня зарплат… Бізнес та оглядачі вкрай критично поставилися до податкових змін, ініційованих урядом. І справа не лише в тому, що ефект від них не покриє дефіцит коштів на оборону. Замість підтримати той бізнес, який працює під час війни, він ще більше ускладнить життя тим, хто працює “в білу”, кажуть підприємці…

На думку деяких оглядачів, “ретроспективна” зміна податків також матиме негативні наслідки, адже ще раз підкреслить непрогнозованість бізнес-клімату в Україні та відіб’є будь-яке бажання інвестувати в країну. А у банківській сфері призведе до падіння надходжень прибутків від державних банків вже наступного року.

Загалом, як вважає член наглядової ради IT-компанії Ajax Systems Олександр Конотопський, який також входить до Ради підприємців, що консультує державу щодо роботи з бізнесом, податкові пропозиції уряду викликали багато запитань від бізнесу.

Серед цих питань без відповідей він перераховує і відсутність жорсткого секвестрування бюджету, тобто скорочення видатків, плану детінізації чи плану по митниці, “не зрозуміли, як це так ви витрачали гроші за майбутнє вже у першому кварталі, а про те, що їх немає, почали говорити в кінці третього”.

“І багато чого ще не розуміємо, – підсумовує Олександр Конотопський. – Але точно розуміємо, що краще б ви від***сь від економіки. Поки є від чого від***ся…

Низка зауважень бізнесу до податкових змін перетинаються із зауваженнями юристів. Зокрема, Головне юридичне управління Верховної Ради, проаналізувавши законопроєкт, дійшло висновку, що деякі норми в цьому проєкті закону, “не відповідають Конституції, не узгоджуються із законами України та не враховують правову позицію Конституційного Суду України”.

Юридичні експерти Ради звертають увагу не лише на авансову сплату податків деякими платниками, що “не відповідає принципу рівності та недискримінації платників податків”, але й на те, що деякі з них пропонується обраховувати в євро, хоча єдиною платіжною одиницею в Україні є гривня”.

Читайте також: Короновані на владу і привілеї

Like

Редакція

Редакція “Українського репортера”


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *