Яценюк вимагає конституційної реформи і урізання повноважень президента

Колишній прем’єр-міністр України і лідер партії “Народний фронт” Арсеній Яценюк виступає за конституційну реформу, з урізанням повноваджень президента, однак без перетворення України у парламентську республіку. Яценюк пропонує, щоб главі держави залишили такі сфери відповідальності як національна безпека, оборона і відновлення територіальної цілісності держави. Тобто армія, зовнішня політика і сили безпеки. 

Своє бачення необхідних країні реформ політик, який за даними дослідження, проведеного Соціологічною групою “Рейтинг”, має президентський рейтинг на рівні 1% і рейтинг антидовіри на рівні 72% виклав в інтерв’ю журналу “Фокус”.

“Вважаю, що не може від однієї людини залежати доля цілої держави. Я не знаю жодної демократії, де так є. Знаю Російську Федерацію, де від одного Путіна і від його найближчого оточення залежить доля багатомільйонної країни. Знаю ще Кім Чен Ина в Північній Кореї і т. д. Ми куди йдемо?”.

“Щоб новий глава держави не тяжів до авторитаризму, а виконував виключно те, для чого його обрали, щоб добре розумів, що порушення закону і Конституції закінчується імпічментом. Щоб усвідомлював: парламент – це не підрозділ Адміністрації Президента, а Кабінет Міністрів – не її господарське управління. І що слово і рішення президента має величезну вагу”.

“У чинній Конституції є юридичний недолік. Вона була зґвалтована рішенням Конституційного Суду імені Януковича. Прецедент уже був. До влади може прийти авторитарний президент і сказати: тепер у нас – президентська республіка, я буду царем”, – підкреслив лідер «Народного фронту”.

“Виступаю за те, щоб в країні був президент України як глава держави, гарант української Конституції і національний арбітр, обраний на прямих національних виборах. Але цей президент повинен мати чітку сферу відповідальності. В першу чергу це відповідь на сьогоднішній виклик Україні – національна безпека, оборона і відновлення територіальної цілісності держави. Тобто армія, зовнішня політика і сили безпеки. Все.”

Яценюк вважає, що “глава держави не повинен займатися держкомпаніями, енергетикою, антимонопольним законодавством тощо”: “Тому що тоді виникає питання: а навіщо уряд?”.

Водночас президент повинен виступати арбітром: “Главі держави необхідні повноваження щодо внесення резолюції про недовіру Кабінету Міністрів на конституційних підставах. Також – повноваження щодо розпуску парламенту, але теж виключно на конституційних підставах, а не з політичною мотивацією. До того ж у президента має бути право вето на ті закони, які не відповідають Конституції та законодавчим актам. І повна незалежність судів”.

“Я раджу Президентові Порошенку очолити процес комплексних змін Конституції. Це треба робити до завершення поточної сесії. Але можуть скластися обставини, коли це рішення буде прийматися без Президента Порошенка. Для внесення змін до Конституції необхідна ініціатива 150 народних депутатів. Після цього – голосування за закон 226 парламентаріїв. Той, хто розглядає свої повноваження з точки зору свого сьогоднішнього крісла, завжди програє. Я радив Порошенку очолити цей процес публічно і політично взяти на себе лідерство. Зараз рішення за ним”, – фактично ставить Яценюк ультиматут президенту Порошенку

Арсеній Яценюк заявив, що не бачить умов і підстав для відставки уряду Володимира Гройсмана: “Я не бачу таких умов і підстав. І я буду захищати уряд від брудної політичної боротьби і політичних нападок, не дам можливості повторити з цим урядом те, що робили зі мною. Це нонсенс, коли фракція БПП – єдина фракція в парламенті, яка заявляє про необхідність звіту уряду. А уряд, до речі, сформовано Блоком Петра Порошенка. Це повторення класичного сценарію дворічної давності. Тоді все розвивалося один в один: давайте отримаємо звіт, а потім будемо збирати голоси за відставку уряду. Це чисто політична інтрига. Якщо ж таким чином БПП тисне на Кабмін, то це некоректно. Люди все бачать – дурнів нема”.

Лідер “Народного фронту” повідомив, що з цього приводу у нього з президентом “була дуже відверта розмова”: “Я сказав: “Розхитування політичної ситуації спричинить розхитування економіки. Сконцентруйтеся тільки на вашій президентської кампанії, якщо хочете йти в президенти. Дайте можливість уряду працювати, в тому числі і для забезпечення ваших шансів на перемогу”.

Like

Рост

Журналіст “Українського репортера”


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *