Професор Фукуяма пропонує українським активістам йти у владу

Великий філософ та друг України Френсіс Фукуяма започаткував партнерство між Стенфордом та Україною.

Є борці, яких не здолають труднощі. Але коли найважчі проблеми вже позаду, останній відрізок шляху – найбільш небезпечний. Коли перемога вже ніби була в руках – але не настала, з’явилися нові перешкоди, яким, здається, немає краю. І перед останнім рубежем може захлеснути відчай.

Це й є найбільша небезпека. В цей момент, коли залишається крок до мети, можна втратити все.

В цьому ми та всесвітньо відомий суспільствознавець Френсіс Фукуяма схожі. І нам, і йому в якийсь момент здавалося – все, кінець історії, перемога ліберальної демократії та європейських цінностей. Ця впевненість стала роковою – усі настільки повірили в перемогу, що вирішили – вона настане сама собою. А потім болісний відкат, особливо у нас – до військових дій, у можливість яких ще 5 років тому мало хто повірив би.

Тепер кажуть – Фукуяма помилився.

Ок, каже Фукуяма, це болісний момент, але поточні війни теж закінчаться, а що потім? Хіба хтось придумав кращий шлях, крім тієї ж ліберальної демократії, на яку зараз так нападають? Звичайно, можна скотитися назад до диктатур, але це знов шлях до війни. Хтось думає, що це гарна альтернатива?

22 квітня знаменитий вчений виступив із лекцією у Києві, й мені вдалося з ним поспілкуватися. Фукуяма вразив мене своєю відкритістю. Мабуть, це і є визначальною рисою, що дає людині можливість стати великим філософом.

Зауважимо, що хоча Фукуяма став відомим після книги «Кінець історії», в наукових колах його особливо поважають за іншу роботу – “Витоки політичного порядку” з поясненням динаміки людських спільнот та стабільності держави.

Фукуяма повторив стандартну формулу щодо умов для демократії – держава, верховенство закону та підзвітність суспільству. А ось як це здійснити у країні з таким антагонізмом між суспільством та політикумом? Він пропонує активістам громадянського суспільства – ідіть у владу. “Коли я в Україні, то відчуваю, що єдиний внесок, який можу зробити — навчити нове покоління лідерів», – сказав він. Потрібна зміна інституцій саме у такий спосіб, а нові майдани навряд чи щось змінять.

Але відомо, що влада «переварила» багатьох реформаторів. Що ж, не всі рецепти західних гуру, особливо щодо тактики, є практичними в Україні. Треба розробляти адаптовані чи свої варіанти. Проте до стратегічної мети варто прислухатися. Для її реалізації лідери мають знайти спосіб змінити менталітет більшості населення.

Коли я сидів на лекції Фукуями поруч з урядовцями, включаючи прем’єра, мені спало на думку: щось дійсно змінилося після 2014 року. Нарешті українське керівництво визнало, шо вчитися треба все життя. Воно має демонструвати зміни, готовність сприймати критику, долучати зовнішніх фахівців, які не будуть мовчати про проблеми. Керівників попередньої влади не можна було уявити в ролі слухачів на такій лекції – вони б сиділи у президії поруч із філософом, ніби це вони розробили теорії світового рівня. А зараз з кабмінівської трибуни Фукуяма прямо каже, що бюрократичний апарат треба докорінно оновити.

Професор Френсіс Фукуяма – викладач Стенфордського університету, у 2005 році увійшов до глобального Списку 100 інтелектуалів світу. Цього року він приїхав до Києва, щоб підписати від імені Стенфордського університету Меморандум про співпрацю з представниками уряду, Асоціації випускників західних ВНЗ «Професійний уряд» (PGA) та Київської школи економіки.

Сергій ВАКАРІН, голова правління UkraineIS, член PGA

Like

Редакція

Редакція “Українського репортера”


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *