Саакашвілі вийшов на волю (+відео)
Сьогодні, 11 грудня, екс-президенту Грузії й екс-голові Одеської ОДА, а нині лідеру партії “Рух нових сил” Міхеілу Саакашвілі Печерський райсуд Києва обирав запобіжний захід.
Зранку політика привезли до суду (Хрещатик, 42-а) з ізолятора тимчасового тримання СБУ. Біля нього адвокати Павло Богомазов і Руслан Чорнолуцький, а також дружина.
Під Печерським райсудом зібралися активісти, правопорядок забезпечують правоохоронці та Нацгвардія. В’їзди до суду заблоковані автомобілями поліції.
Судове засідання розпочалося об 12:30, справу опального політика розглядала суддя Лариса Цокол.
Через маленьку залу суду і надмірну кількість людей вона дозволила що дві години робити перерву. Через тисняву попередила журналістів, що безжально їх виганятиме із зали за неналежну поведінку. Першим вивели оператора одного з грузинських телеканалів.
У залі суду Міхеіл Саакашвілі пафосно заявив, що вважає себе “не затриманим, а військовополоненим”, тому що “вони ведуть боротьбу проти українського народу”.
“Я показав, як може працювати президент, а зараз покажу – як вмирати”, – заявив грузинсько-український політик.
Адвокати попросили суд звільнити Саакашвілі зі скляної камери, оскільки перебування у ній “принижує честь і гідність політика, не дає можливості захищати повністю свої права – працювати з адвокатами і робити нотатки”.
Суддя дозволила це зробити. Саакашвілі вийшов з “акваріума” і приєднався до захисників. Підтримати Міхо до суду прийшли лідерка ВО “Батьківщина” Юлія Тимошенко й дехто з народних депутатів.
“На поруки Саакашвілі готові взяти народні депутати Юрій Дерев‘янко, Юлія Тимошенко, Віктор Чумак, Альона Шкрум, Віталій Купрій, Наталя Новак, Дмитро Добродомов, Олександр Опанасенко, Павло Костенко, Єгор Соболєв, Іван Крулько, Олексій Рябчин та інші”, – написав у Фейсбуку нардеп Дерев‘янко.
Під час першої перерви Саакашвілі й Тимошенко виступили з промовами про “свавілля влади”. Тимошенко згадала про суд над собою й ув’язнення, яке закінчилось перемогою “Євромайдану”, Саакашвілі заявив, що влада намагається зробити з нього “агента ФСБ”.
Журналісти спитали Саакашвілі і про оглошене ним голодування. Зокрема поцікавилися, чи шкодить його шлунку гумка, яку він жує. Той відповів, що не їв 4 дні, лише п’є воду.
“Юля Володимирівна протрималась один раз 28 днів. І подивіться на неї – все добре. Якщо вони мене повернуть до в’язниці, я буду голодувати до кінця. Але всі будуть знати, хто влаштував це вбивство”, – заявив лідер “Руху нових сил”.
Суд відмовив захисникам у відмові групи прокурорів. Прокуратура у свою чергу клопоче про обрання Саакашвілі запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту. Де він житиме у такому разі – у наметі на “Міхомайдані” чи у шикарному пентхаусі на вулиці Костьольній, де його затримали, – невідомо.
Прокуратура заявляє, що російські спецслужби хочуть ліквідувати Саакашвілі.
Після більш ніж вдалої промови адвоката Валерії Коломієць, з промовою несподівно (незрозуміло, чому дозволила суддя) виступила Юлія Тимошенко. Суть її виступу звелася до того, що Саакашвілі треба виступати, на нас дивляться очі всього світу, про правосуддя в очах молодого покоління. Тимошенко пішла з зали суду, а виступи на камери, схожі один на одний, продовжили нардепи-симпатики Саакашвілі.
Суддя не вимагає, а просить нардепів припинити промови.
Слово дали Саакашвілі. Він називає прокурорів “кадебістами”, Луценка та Порошенка “суб’єктами”, а всю справу проти нього – “ганьбою України”. Загалом упродовж дня Міхо втиг дати десятки інтерв’ю та коментарів, невдалий маневр влади зі спробою його арешту зробив його зіркою новин №1 і напевно додав кілька зайвих відсотків до його рейтингу.
Зрештою суддя Цокол залишила клопотання прокуратури відправити Саакашвілі під цілодобовий домашній арешт без задоволення. Політик вийшов на волю – на поруки народних депутатів.
Одразу після звільнення він заявив журналістам, що припиняє голодування і його першочергове бажання – поїсти.
Вийшовши із зали суду, Саакашвілі разом із великою групою прихильників пішов Хрещатиком; о 20:30, на сходах біля столичної мерії він виступив з промовою. Автомобільний рух Хрещатиком не перекривали. О 20:50 активісти разом із Саакашвілі вирушили в напрямку наметового містечка, що біля Верховної Ради.
А де він “в’язень Банкової” сьогодні ночуватиме – разом з учасниками “МіхоМайдану” у наметах чи у квартирі за $6 000 на місяць на Костьольній – питання риторичне.
Що відбувалося в суді та на вулиці – дивіться в трансляції.
Нагадаємо, Міхеіла Саакашвілі, якого затримали 8 грудня, звинувачують за ч 2. статті 256 (“Сприяння учасникам злочинних організацій та укриття їх злочинної діяльності”) Кримінального кодексу України.
Генпрокуратура стверджує, що Саакашвілі брав гроші в олігарха-втікача Сергія Курченка на фінансування “МіхоМайдану”.
Тим часом звинувачення ГПУ прокоментував і сам бізнесмен-утікач Курченко, якого називають “гаманцем Януковича”. Його прес-служба оприлюднила заяву, що він подає позов проти генпрокурора за поширення в “п’яному угарі” “наклепу” про зв’язки із Саакашвілі.
“5 грудня у Верховній Раді України генеральний прокурор Юрій Луценко безвідповідально заявив, що Сергій Курченко фінансував протести Михайла Саакашвілі, спрямовані на повалення існуючої влади. Сергій Курченко заявляє: “Саакашвілі не знаю і знати не хочу. А ось з Порошенком ми знайомі, і дуже навіть добре.
За наявною у мене інформацією, цей корупційний жиробас після продажу не сплатив ніяких податків до бюджету України. Порошенко – обманщик і боягуз, тому і нацьковує всюди свого ланцюгового цуцика Луценка”, – йдеться в заяві.
Цікаво, якою буде розгляд справи по суті. Адже один ключових свідків – чи то “Заєць” чи то “Вовк”, який ніби-то переписував номера купюр і працює в Москві, відмовився приїжджати в Україну для дачі свідчень. Цілком може виявитися, що операція проти Саакашвілі була “підставою” російських спецслужб з метою дискредитувати українських силовиків і владу, розкачати ситуацію через загострення акцій протесту учасників “МіхоМайдану” і зрештою намертво вмонтувати “варяга з Грузії” в український політикум як стабільну опозицію.