Мешканців київської багатоповерхівки отруювали формальдегідом, або Справа про генератор від банку олігарха Фрідмана

Ця історія про те, як людей тривалий час отруювали формальдегідом та іншими хімічними речовинами. Розпочалася вона у 2023 році, після широкомасштабного вторгнення російських військ в Україну. А дізналися ЗМІ про цю жахливу ситуацію від потерпілих мешканців однієї із київських багатоповерхівок. Вони і попросили надати публічного розголосу, направивши журналістам підтверджувальні документи.

Є у Києві, на вулиці В’ячеслава Чорновола, банківська будівля дещо незвичної архітектурної форми, яка нагадує трикутник, загальною площею 3 тисяч 900 квадратних метрів. Її власником є Сенс-Банк, який до 1 грудня 2022 року мав назву Альфа-Банк Україна.

З відкритих джерел відомо, що до 2023 року банк належав громадянам росії. Станом на жовтень 2022-го бенефіціарами банку були російські олігархи з громадянством Ізраїлю Андрій Косогов (40,96 %), Петро Авен (12,4 %) та Михайло Фрідман (32,86 %). До націоналізації, в липні 2023 року, банк був частиною російської холдингової компанії з офісом у Люксембурзі ABH Holdings.

Михайло Фрідман та Петро Авен перебувають під санкціями США.  У вересні 2023 року Служба безпеки України повідомила про підозру російському олігарху Фрідману. Він причетний до фінансування війни проти України.

З 21 липня 2023-го власником Сенс-Банку є держава Україна.

Вже кілька років будівлю на вулиці В’ячеслава Чорновола, 8-а орендує Укрбудінвестбанк. Ця споруда примикає (стіна в стіну) до 16-поверхового житлового будинку.

У підвальному (цокольному) приміщенні банківської будівлі розміщено потужний генератор марки SDMO (див. фото). Трубу для відпрацьованих газів, хімічних речовин від цієї установки виведено на вулицю, прямісінько під вікна житлового будинку. І знаходиться вона на відстані майже чотирьох метрів від стіни житлової 16-поверхівки! Висота труби – приблизно три метри.

Страшні висновки

Процитуємо фрагмент зі скарги мешканців будинку на адресу керівництва Держпродспоживслужби України:

«Банківська будівля використовує дуже потужний генератор, який автоматично починає працювати після кожного вимкнення електроенергії. З труби генератора, яка розміщується під вікнами наших квартир, виходять відпрацьовані токсичні гази, які потрапляють і до наших кімнат. Ми постійно відчуваємо сморід, загазованість, це може бути смертельно небезпечно. Генератор працює навіть під час тривалого вимкнення електроенергії, по 8-14 годин. І весь цей час здоров’я та життя мешканців будинку у великій небезпеці. Окрім цього, генератор дуже потужно гуркотить, відтак ми переконані, що шумові норми суттєво перевищено. Це також загрожує нашому здоров’ю».

Підписали скаргу мешканці 32-ох квартир. На початку січня 2023 року її було надіслано на адресу керівництва Держпродспоживслужби України, а також Київської міської держадміністрації.

16 січня фахівці газоаналітичної лабораторії комунальної-аварійно-рятувальної служби «Київська служба порятунку» прибули за цією скаргою до банківської будівлі, що на вулиці В’ячеслава Чорновола. Вони провели аналіз повітря безпосередньо біля труби генератора (а він у той час саме працював), а також у квартирах мешканців будинку.

Результати шокували людей, які мають нещастя бути сусідами Укрбудінвестбанку. Цитуємо лист директора Департаменту муніципальної безпеки КМДА Романа Ткачука на адресу начальника Головного управління Держпродспоживслужби у м. Києві Олега Рубана:

«Фахівці газоаналітичної лабораторії здійснили виїзд за вказаною адресою (на вулицю Чорновола, 8 – авт.) та виконали аналіз повітря в помешканнях на вміст шкідливих речовин (оксид вуглецю (чадний газ), діоксид вуглецю, оксид азоту, діоксид азоту, діоксид сірки, сірководень, хлор, аміак, кисень, формальдегід). За результатами експрес-дослідження проб повітря такими приладами, як Drager X-am 5000 та Drager X-am 7000 виявлено перевищення гранично допустимої концентрації по оксиду вуглецю у 3,75 раза, по формальдегіду – у 43 рази та по діоксиду вуглецю – у 5 разів».

Олег Рубан направив цей офіційний лист «для розгляду в межах компетенції та належного реагування».

Шок і паніка

У мешканців багатоповерхівки від такого супернегативного вердикту фахівців був не просто шок, їх охопила паніка. Адже вони майже рік, з початку повномасштабної російської агресії, дихали надзвичайно шкідливими газами, отруйними речовинами! Це ж як повільна гільйотина! Між тим у будинку мешкає чимало сімей з дітьми. Сусіди стали розповідати один одному про погіршення здоров’я, погане самопочуття. Більш того, у зв’язку із суттєвим погіршенням здоров’я, чого раніше не спостерігалося, мешканка однієї із квартир, як вона сама розповіла журналістам, декілька разів змушена була звертатися за екстреною допомогою до лікарів. Після обстеження у профільних медичних закладах лікарі дійшли висновку, що «загострення спровокувало постійне подразнення органів дихання за рахунок впливу токсичних газів генератора». Медики поставили невтішний діагноз: бронхіальна астма.

Ви тільки замисліться: перевищено гранично допустимі концентрації по формальдегіду в 43 рази!

Відомо, що формальдегід – це безбарвний, легкозаймистий газ із гострим задушливим запахом. Має канцерогенний вплив на організм людини. Спричиняє також дратівливий ефект для слизових оболонок очей та дихального тракту. Загальні симптоми, пов’язані з дією формальдегіду – це запалені очі, ніс і горло, головний біль і нудота. Формальдегід може призводити як до появи симптомів астми, так і шкірних реакцій.

Що мали б зробити у цій ситуації міська влада, державні контролюючі органи? Негайно заборонити експлуатацію генератора, з’ясувавши усі обставини розміщення цього обладнання, в тому числі законність його встановлення. На жаль, цього не сталося. Генератор продовжував вивергати зі свого черева надзвичайно небезпечні гази, а налякані мешканці будинку не переставали бити на сполох, наполягаючи на тому, що мають право на захист та безпечне довкілля.

Чи здатна міська влада захистити людей?

розгорнулася тривала епопея на тему: чи здатна міська влада, державні контролюючі служби захистити мешканців трьох десятків квартир. Одразу маємо для вас відповідь: не здатні!

Докладно розповідаємо, як реагували на скаргу. Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів ошелешила заявників відповіддю: «Сьогодні відсутні нормативно-правові документи у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення (санітарні норми та правила, гігієнічні регламенти тощо, які встановлюють обов’язкові до виконання вимоги (заходи) щодо розміщення та експлуатації генераторів електроенергії».

Ось так – чорним по білому: «відсутні нормативно-правові документи». Якщо навіть перевищення гранично-допустимої концентрації по формальдегіду буде в тисячу разів, то «нормативно-правові документи» все одно не з’являться. Їх нема! І ніхто не потурбувався, щоб вони були.

Держпродспоживслужба 9 січня також надіслала офіційного листа до КМДА, у якому зазначається: «Направляємо звернення з пропозицією його всебічного та об’єктивного розгляду шляхом створення відповідної комісії із залученням усіх зацікавлених установ. У тому числі, представників відповідних лабораторій, ДСНС тощо… Представники Головного управління Держпродспоживслужби у м. Києві при залученні візьмуть участь у роботі такої комісії».

Наголосимо на цій даті – 9 січня. Київський міський голова Віталій Кличко лише 16 червня доручив Шевченківській райдержадміністрації організувати перевірку фактів, викладених у зверненні мешканців загазованої багатоповерхівки. Це ж півроку минуло з того часу, як багатоквартирний будинок подав тривожний сигнал «SOS!». За цей період столична влада навіть бровою не повела, що людей постійно отруюють. Не кинулася їх рятувати! Ніхто з численних заступників мера Кличка, які одержують великі зарплати, навіть не приїхав подивитися на цього підвального «змія горинича», себто на банківський генератор.

І це при тому, що ще в січні фахівці КМДА виконали експрес-дослідження проб повітря.

Мешканці не здавалися, направляючи скаргу за скаргою, перш за все, до Держслужби з питань безпечності харчових продуктів (очолює тимчасово виконувач обов’язки керівника Ольга Шевченко). Має ж бути якийсь порятунок! Ніхто не хотів бути приреченим…

А Держпродспоживслужба, переадресовуючи ці скарги до КМДА, підкреслювала: «Направляємо чергове звернення… з пропозицією всебічного та об’єктивного розгляду шляхом створення відповідної комісії із залученням усіх зацікавлених установ…».

17 січня Головне управління Держпродспоживслужби у Києві за підписом начальника Олега Рубана надіслало офіційного листа до Шевченківської РДА з проханням «забезпечити організацію та роботу комісії з питання розгляду звернення із залучення відповідних служб… Представники Головного управління готові взяти участь в роботі комісії».

У лютому 2023-го Головне управління Держпродспоживслужби у Києві вже повторно офіційно звернулося до Департаменту муніципальної безпеки КМДА «з пропозицією негайного створення відповідної комісії для оперативного, всебічного та об’єктивного розгляду звернення».

Фахівці Держпродспоживслужби наголошують на «негайному» створенні комісії.

Однак директор Департаменту муніципальної безпеки Роман Ткачук відповів мешканцям будинку, що «Департамент не наділений повноваженнями щодо вирішення по суті питання».

На жаль, з такою комісією довго не клеїлося. Були важливіші справи? Мешканці більш ніж 30 квартир перебували у «формальдегідному полоні», а чиновники поспішали до них як мокре горить. Хіба ж не в інтересах киян має працювати міська влада?

8 лютого мешканці будинку одержали відповідь від тимчасово виконувача обов’язки голови Шевченківської РДА Олександра Поповцева. У ньому, зокрема, йдеться про те, що 3 січня 2023-го набув чинності Закон «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів щодо сприяння відновленню енергетичної інфраструктури України». А ці законодавчі зміни передбачають, що на період дії воєнного стану електрогенераторні установки не вважаються стаціонарними джерелами забруднення.

Велика дизельна «машинерія» розміщена (капітально!) в підвалі будівлі і не вважається «стаціонарним джерелом забруднення»? Зрештою, у цій жахливій історії яке це має значення? Генератор отруює людей!

Очільник Шевченківської РДА інформує, що адміністрація звернулася до керівництва Укрбудінвестбанку з проханням «вжити заходів щодо усунення факторів, які спричиняють незадовільні умови для проживання мешканців… У відповідь голова правління АТ «Укрбудінвестбанк» В. Качуровський повідомив, що підприємством розпочато заходи з підготовки та подання декларації про провадження господарської діяльності в умовах воєнного стану. Також для заправки генератора здійснюється закупівля найекологічнішого та якісного палива».

Майже рік здоров’я мешканців багатоповерхівки було у небезпеці і лише тепер вони чують про «закупівлю якісного палива».

Як працювала комісія за дорученням мера Кличка

7 липня до банківської будівлі прибула група фахівців з Шевченківської РДА, районного управління ДСНС, Київського міського центру контролю та профілактики хвороб МОЗ України, Державної екологічної інспекції Столичного округу, Головного управління Держпродспоживслужби у Києві.

Шевченківська РДА провела тут виїзну нараду щодо комісійного розгляду звернення мешканців (це було зроблено на виконання доручення міського голови Віталія Кличка від 16 червня).

Генератор не працював, адже у Києві перебої зі світлом давно закінчилося, як і жахіття блекауту. Тому, звичайно, дослідження повітря у квартирі показали, що показники концентрації забруднюючих речовин не перевищують гранично-допустимих норм.

У цокольному, підвальному приміщенні учасники комісійного обстеження побачили великий стаціонарний генератор, каністри з якимись легкозаймистими речовинами для заправки установки. В акті вони зафіксували, що димохід висотою до трьох метрів виведено на подвір’я біля багатоповерхівки. (він розміщується у трьох метрах від житлового будинку. – Авт.).

Ніхто з управлінців банку не пред’явив жодних дозвільних документів на встановлення генератора.

Представники Укрбудінвестбанку пояснили, що банківське приміщення разом із обладнанням установа орендує в АТ «Альфа -Банк».

До речі, керівництво Альфа-Банку (нині Сенс-Банк) також було запрошено взяти участь у цьому комісійному обстеженні. Однак банкіри проігнорували захід.

До речі, про вже згадувані легкозаймисті речовини у підвалі. Хіба не зрозуміло, що це також становить величезну небезпеку для житлового будинку!?

Представник районного управління ДСНС Ю. О. Ісаєнко зафіксував в акті: «Не допускати, заборонити використання легкозаймистих речовин для заправки генератора у цокольному поверсі».

А до якого ж висновку дійшов головний спеціаліст відділу безпеки середовища життєдіяльності Управління державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства Головного управління Держпродспоживслужби у Києві І. В. Сбоєв? Він «констатував про відсутність на даний час діючих нормативно-правових актів санітарного законодавства щодо встановлення генераторів електроенергії».

Ось така куца констатація. Це заради такого висновку варто було приїжджати на комісійне обстеження? Ще раніше про відсутність нормативно-правових документів у цій сфері писала заявникам т.в.о. голови Держпродспоживслужби Ольга Шевченко. Можна було б процитувати це в акті!

Представник Державної інспекції Столичного округу А. І. Малов у своєму висновку порадив мешканцям будинку звернутися до інспекції… із заявою, «у якій зазначити наявні порушення екологічного законодавства». А також порадив ще й додати до скарги «ідентифікаційний код суб’єкта господарювання», тобто Укрбудінвестбанку, плюс «підтверджуючі матеріали» про забруднення…

Тобто, пишіть, люди добрі, по новому колу? Щосили калатайте в рейку. І це при тому, що фахівці газоаналітичної лабораторії комунальної-аварійно-рятувальної служби «Київська служба порятунку» документально зафіксували великі перевищення концентрації шкідливих речовин.

Які ж рекомендації ухвалено за підсумками комісійного обстеження? «Шевченківській РДА звернутися до АТ «АльфаБанк» з вимогою не допускати створення негативних умов проживання у житловій забудові… Укрбудінвестбанку не допускати зберігання легкозаймистих речовин у підвальному приміщенні, де розміщений генератор».

На цьому міжвідомча комісія, яку так довго чекали мешканці 16-поверхівки і яку було створено на виконання доручення мера Кличка, завершила свою оперативну роботу. Поставлено «галочку» у звітах про звернення громадян. Але що в реальності змінилося? Генератор досі розміщено в підвалі банківської будівлі. Деякі мешканці будинку, як нам стало відомо, досі продовжують лікування від наслідків дуже небезпечного впливу формальдегіду та інших шкідливих речовин. Вони кажуть, що вже витратили великі кошти на придбання необхідних ліків. Хто компенсує ці фінансові витрати, не кажучи вже про втрачене здоров’я?

А ще люди тут живуть у постійному страху – а раптом у місті знову будуть перебої з енергопостачанням і димохід генератора вкотре почне чадіти у їхні вікна отруйними газами?

Чи не пора керівництву Держпродспоживслужби направити до Кабміну пропозицію про те, щоб ініціювати у парламенті ухвалення законодавчих змін щодо правил розміщення стаціонарних генераторів біля житлових будинків? Адже подібні випадки не поодинокі. Це типова ситуація, коли люди, як на вулиці Чорновола, стають заручниками… Бо вони – безправні, і захисту немає.

А найстрашніше – втрачають здоров’я.

 

Like

Редакція

Редакція “Українського репортера”


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *