Івана Мазепу хочуть повернути до Києво-Печерської лаври

В Онуфрієвській вежі Києво-Печерського заповідника планують створити музей, присвячений українському гетьману Івану Мазепі.

В день народження видатного українця Івана Мазепи у Національному Києво-Печерському історико-культурному заповіднику було презентовано проект відновлення Онуфрієвської, або як іще її називають Мазепинської, вежі та створення у ній музею, присвяченого життю, політичній, громадській та культурній діяльності гетьмана.

Онуфрієвська вежа є пам’яткою архітектури національного значення. ЇЇ було збудовано у 1689 році, коли за кошти Івана Мазепи зводились оборонні стіни Києво-Печерської лаври.

Вежа з церквою в ім’я Святого Онуфрія замикала вісь, що проходила від Троїцької брами в бік Дніпра. На момент закінчення будівництва вона мала три яруси, які збереглися до нашого часу.

Доля цієї старовинної споруди виявилась досить непростою. Вона дуже постраждала і під час обстрілу Києва у 1918 році, і в буремні роки Другої світової війни.

«За радянських часів в цій історичній будівлі розміщувався склад будівельних матеріалів, що зовсім не сприяло збереженню історичної пам’ятки, – розповів «Українському репортеру» заступник директора Національного Києво-Печерського заповідника Сергій Пивоваров.

На його думку, було б дуже доречним, відреставрувавши Мазепинську вежу, зробити спеціальну екскурсію, яка може розпочинатись від Церкви Всіх Святих над Економічною брамою, також збудованої на кошти гетьмана.

Для реалізації цієї ідеї є всі підстави, враховуючи, що у фондах заповідника уже є чимало цікавих матеріалів і фактів. «За переказами, в Онуфрієвській вежі Іван Мазепа навіть ночував, правда, ця легенда ще не підтверджена науковцями», – зауважив Сергій Пивоваров.

Ідея реставрації архітектурної пам’ятки з’явилася ще у 2005 році. Знадобилося більше десяти років, аби реалізація ініціативи відновилася. Нині ж головні натхненники цього проекту – Микола Томенко та Генеральний директор заповідника Любомир Михайлина шукають для його втілення меценатів, громадських та політичних діячів, а також розраховують на підтримку держави.

Під час презентації проекту Микола Томенко наголосив на важливості повернення до Києво-Печерської лаври українського духу разом з українськими енергією, силою та правдою:

«Спочатку ми повернули в Лавру Тараса Шевченка. У 2014 році на місці створення у 1846 році сепії із зображенням Церкви Всіх Святих було встановлено іменний памʼятний знак. Тепер ми хочемо повернути до Києво-Печерської лаври Івана Мазепу, чиїм коштом свого часу було збудовано та відреставровано архітектурні пам’ятки Лаври».

«Створення музею Івана Мазепи дозволить суспільству дізнатися не лише про його постать як військового, політичного і державного діяча, а й про його родину, нащадків, про його добрі справи», – зауважив Микола Томенко.

Любомир Михайлина висловив сподівання, що до формування експозиції музею Івана Мазепи долучиться вся українська музейна спільнота. «Зараз експонати розпорошені і ми готуємо їх попередній перелік. Заповідник може надати речі, пов’язані з Іваном Мазепою, та оригінали документів. Плануємо звертатись до архівних установ України, до музеїв», – поділився найближчими планами Генеральний директор заповідника.

Підготувала Марина ХОВРАХ

Like

Редакція

Редакція “Українського репортера”


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *