Українець може одержати Нобелівську премію. Cьогодні назвуть імена перших лауреатів

Нобелівський комітет 1 жовтня назве прізвища перших лауреатів найпрестижнішої світової відзнаки. Очікується, що ми дізнаємося про переможців у номінації “Фізіологія та медицина”. 

Прізвища щасливчиків тримають в таємниці. Тим не менш, незалежна міжнародна компанія “Clarivate Analytics”,  яка спеціалізується на опрацюванні баз даних з наукових журналів, прогнозує, хто міг би отримати нобелівку.  Це, наприклад, Мінору Канехіса – він створив Кіотську енциклопедию генів та геномів, Соломон Снайдер – виявив опіодні рецептори, Наполеоне Феррара – працює над створенням протиракових ліків.

А ось на премію з фізики, за припущеннями аналітиків “Clarivate Analytics”, можуть розраховувати вчені Давід Авшалом та Артур Госсард (дослідження щодо напівпровідників). Що цікаво, також є шанс стати лауреатами у науковців Юрія Гогоці (українець, працює в університеті Дрекселя — США), Родні Руофф і Патріса Сімона. У цій номінації серед можливих претендентів “Clarivate Analytics” називає физика Сандру Фабер (вона розробила нові методи визначення віку та розміру далеких галактик).

Звичайно, ми триматимемо кулаки за українця – Юрія Георгійовича Гогоці. Що відомо про вченого? Вікіпедія зазначає:

“Український і американський науковець в галузі хімії, матеріалознавства та нанотехнологій, з 2000 року — професор Університету Дрекселя, США. Професор матеріалознавства, заслужений професор Університету Дрекселя, з 2003 року — засновник та директор Інституту наноматеріалів Дрекселя.

В 1984 році Юрій Гогоці отримав диплом магістра за спеціальністю інженера-дослідника (КПІ, інженерно-фізичний факультет, кафедра високотемпературних матеріалів та порошкової металургії), у 1986 році став кандидатом хімічних наук (на той час — наймолодший кандидат хімічних наук України) на кафедрі фізичної хімії, КПІ. У 1995 році здобув науковий ступінь доктора технічних наук в Інституті проблем матеріалознавства імені Францевича НАН України.

Станом на 2010-ті роки професор Юрій Гогоці очолює групу науковців, що займається дослідженням наноструктурного вуглецю та гідротермальним синтезом вуглецевих наноструктур, кераміки, вивчає фазові перетворення під тиском в напівпровідниках, ефективні способи очищення води, застосування вуглецевих наноматеріалів для енергетики та біомедицини.

Професор Юрій Гогоці зробив відкриття та дослідження цілої родини принципово нових двовимірних наноматеріалів… Також відкрив та описав нові форми вуглецю, вперше показав присутність і аномально повільне просування води у вуглецевих нанотрубках методом електронної мікроскопії.

Він є автором більше 50 європейських та американських патентів, близько 10 з яких ліцензовані для індустрії…”

До речі, “Громадське телебачення” торік випустило у світ змістовне інтерв’ю з професором Юрієм Гогоці.

На фото: професор Юрій Гогоці.

Світлина Kathy Park, сайт theukrainians.org/yuri-gogotsi/

Like

Редакція

Редакція “Українського репортера”


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *