США змінили оцінку “боргу” України з 300 до 100 мільярдів доларів під час переговорів про надра

США зменшили суму, яку Україна має повернути за допомогу Штатів від початку повномасштабного вторгнення, із $300 млрд до близько $100 млрд. Про це стало відомо після переговорів про угоду про надра 11-12 квітня у Вашингтоні, пише Bloomberg з посиланням на власні джерела.

Після раунду переговорів у Вашингтоні щодо угоди про корисні копалини адміністрація президента Дональда Трампа знизила свою оцінку допомоги, яку США надали Києву з початку повномасштабної війни: із $300 млрд до близько $100 млрд. Це наближає суму до до власної оцінки України у понад $90 млрд.

Адміністрація Трампа наполягає на тому, щоб Київ уклав угоду про розподіл прибутків від майбутніх українських інвестиційних проєктів, включаючи корисні копалини та інфраструктуру. Таким чином США хочуть отримати компенсацію за десятки мільярдів доларів у вигляді зброї та іншої допомоги, яку Україна отримала за попереднього президента Джо Байдена.

Угода про партнерство надасть США першочергове право на прибутки, які надходитимуть до спеціального інвестиційного фонду реконструкції, контроль над яким буде у Вашингтона.

Водночас Україна відмовляється визнавати минулу допомогу США боргом і намагається отримати кращі умови угоди, зауважує Bloomberg.

Президент Володимир Зеленський, заявив, що перемовини зі Сполученими Штатами про корисні копалини були позитивними, і анонсував нові зустрічі.

«Україна вийшла з контрпропозицією на вихідних, і переговори все ще тривають. Ми дуже, дуже близькі. Це навіть може бути підписано вже цього тижня, – відповів міністр фінансів США Скотт Бессент на запитання про статус переговорів.

Водночас, за словами джерел Bloomberg, США все одно сприймають угоду як можливість компенсувати витрати в Україні за рахунок прибутків від фонду, розмір якого досі невідомий.

Адміністрація Трампа, як і раніше, не хоче брати на себе обов’язок інвестувати до фонду у майбутньому і відкладає це питання для обговорення, кажуть джерела.

Водночас для Києва саме інвестиції є ключовим інтересом у будь-якій подібній угоді.

Натомість Трамп продовжує наполягати, що витрати США в Україні під час війни повинні розглядатися як внесок Вашингтона до фонду. За словами джерел, українська сторона під час переговорів була не в змозі вмовити американських колег відійти від такого підходу.

Нагадаємо, станом на початок 2025 року США виділили Україні близько $185 мільярдів у вигляді військової та економічної допомоги, гуманітарної підтримки та співробітництва у сфері безпеки, проте майже половина з цієї суми залишилась в Штатах у вигляді військових контрактів тощо. Військовий аналітик Бенджамін Кук вважає, що Сполучені Штати отримали від цього від $778,7 мільярда до $1,66 трильйона прямих і непрямих вигод.

Like

Світлана

Редактор “Українського репортера”


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

1 + 7 =