Сьогодні – пам’ятна дата, що символізує трагедію і водночас героїзм наших воїнів під Іловайськом (+відео)

Виповнюється десять років відтоді, як надійшла сумна звістка про підступний розстріл українських військових у так званому іловайському «зеленому коридорі».

«Бої за Іловайськ – не лише трагічна подія в історії України, а й сторінка української незламності, це чин і подвиг військових, які попри втрати й підступність росіян не здалися, а продовжили прорив із пастки та боротьбу», – ідеться у зверненні головнокомандувача Збройних сил України генерала Олександра Сирського.

Як підкреслив Сирський, «цей день завжди нагадуватиме нам про підступність та віроломність російського агресора, про те, що будь-які переговори із терористами та вбивцями є смертельно небезпечною справою, і що довіряти їм не можна».

Генерал подякував українським матерям і батькам за їхніх дітей, які віддали життя за незалежність України, свободу всього українського народу. «Ваші діти – справжні герої, їхній подвиг не марний і закарбований в пам’яті нашого народу навічно», – підкреслив Сирський.

Головне управління розвідки МО України нагадує, що традиційним символом пам’ятного дня став соняшник, оскільки наші захисники виходили з оточння через такі поля. У серпні 2014 року під містом Іловайськ розгорнулась одна з найстрашніших для українського війська битв у війні з рашистською нечистю на cході нашої держави, що тривала майже місяць. Вона перетворилася на наймасштабнішу трагедію часів АТО (ООС). У вогневому мішку опинилися організовані колони українських бійців, які почали виходити так званим «зеленим коридором». Насправді ж коридор став дорогою смерті. Російські війська порушили домовленості та відкрили вогонь на знищення, розстрілявши українські колони на марші. Сотні військових і добровольців загинули, десятки зникли безвісти.

З відкритих джерел відомо, що у середині серпня 2014 року українські військові та добровольці зуміли взяти під контроль більшу частину Іловайська, але після того, як 23–24 серпня в район бойових дій увійшли російські війська, українські захисники опинилися в оточенні. Запеклі бої тривали з 6 по 29 серпня. Потім російські терористи заявили, що готові випустити українців, 30 серпня було створено коридор, але російська сторона порушила домовленості: коли українські військові організованими колонами почали рух із міста, їх обстріляли.

Слідство офіційно підтвердило загибель 366 українських військовослужбовців, 40 зникли безвісти, 429 отримали поранення, 300 потрапили у полон..

14 серпня 2017 року Генеральна прокуратура України оприлюднила результати розслідування Іловайської трагедії. За даними слідства, призвели до неї пряме вторгнення збройних сил росії 23–24 серпня 2014 року і подальше вчинення військових злочинів російською армією.

Іловайськ знаходиться в 47 км на південний захід від Донецька, з 2014 року перебуває під контролем терористів.

Після Іловайської трагедії офіційний Київ змушений був погодитися на умови Мінського перемир’я, підписаного 5 вересня 2014 року. 14 серпня 2017 року Генпрокуратура оприлюднила висновок щодо подій під Іловайськом. Було названо причини трагедії: низький рівень боєготовності та боєздатності Збройних сил України; факти дезертирства, самовільного залишення місць несення військової служби та невиконання наказів начальників; окремі помилки керівництва АТО під час планування та проведення військових операцій. Ці фактори, на думку Генпрокуратури, “перебувають у безпосередньому причинно-наслідковому зв’язку з діяннями ЗС РФ, якими 23-24.08.2014 здійснено віроломне вторгнення на територію Донецької області та віроломне вбивство українських воїнів”.

Читайте також: Головна військова прокуратура вилучила з Офісу президента документи часів Майдану та Іловайська

У 2019 році військовий прокурор Віктор Чумак анонсував ретельне розслідування подій, що призвели до Іловайських боїв на Донбасі у 2014 році.

Про це він заявив в ефірі програми “Право на владу”.

Чумак запевнив, “що Іловайська трагедія і все, що відбувалось в Іловайську тоді, буде розслідувано. І буде розслідувано дуже ретельно. Політики можуть давати собі одразу оцінки: це зрада, це те чи інше; прокурори ж не мають такого права. Тому, кваліфікація того, що там відбулось буде повністю відповідати кримінально-процесуальному законодавству України”.

Читайте також: Cтіна і ми. Згадуючи Іловайськ

Саме завдяки винятковому героїзму воїнів у 2014 році вдалося зупинити просування російської армії територією України.

Про це у 2020 році, як писав “Український репортер”, розповідали учасники битви в районі Іловайська, добровольці батальйону “Донбас” Ігор Гевко (позивний “Брокер”, на фото – перший праворуч), Ігор Михайлишин (“Піаніст”, на фото – перший ліворуч) і Сергій Міщенко (“Яр”).


Говорили також і про саботаж окремих начальників з Генштабу.

На думку координатора Іловайського братерства Ігоря Гевка, під час тих серпневих боїв 2014 року Генштаб продемонстрував “саботаж виконання обов’язків перед армією і державою”.

Зустріч з воїнами у серпні 2020 року відбулася в Музеї Революції Гідності.

Читайте також: Бійці батальйону “Донбас” вважають дії Генштабу під час Іловайської битви саботажем (+відео)

Like

Редакція

Редакція “Українського репортера”


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *