Швейцарські вчені знайшли речовини, які в тисячі разів “гальмують” COVID-19

Дослідникам з декількох університетів Швейцарії й Університету Корка (Ірландія) вдалося побачити, як геном SARS-CoV-2 взаємодіє із зараженою кліткою.

Як ідеться в повідомленні Цюріхського університету, команда також показала, як хімічні речовини пригнічують механізм в інфікованих клітинах, тим самим значно зменшуючи розмноження вірусів.

Відзначається, що при відсутності інфекції рибосома (клітинна органела, відповідальна за виробництво білка) рухається уздовж РНК строго заданим напрямом, одночасно зчитуючи три “букви” РНК. Ці три “букви” визначають відповідну амінокислоту в синтезованому білку.

Як правило, рибосома працює дуже точно і вкрай рідко буває, що вона ковзає вперед або назад на одну або дві позиції, а не на три – тоді виникає так званий “фреймшіфтінг”, мутація зсуву рамки зчитування, рибосома неправильно зчитує РНК і виробляє неробочі білки.

Деякі віруси, в тому числі коронавіруси та ВІЛ, в обов’язковому порядку покладаються на фреймшіфтінг, при цьому у SARS-Cov-2 його РНК утворює незвичайну і складну фігуру, що і викликає ці збої.

“Використовуючи складні біохімічні експерименти, дослідники змогли” заморозити “рибосому в місці фреймшіфтінга коронавірусної РНК. Потім вчені змогли дослідити цей молекулярний комплекс за допомогою Кріоелектронної мікроскопії”, – йдеться в повідомленні.

Дослідники також провели подальші експерименти в пробірці і на живих клітинах, в тому числі для з’ясування того, як на цей процес можуть вплинути хімічні речовини.

Відзначається, що раніше було встановлено: кілька хімічних сполук можуть пригнічувати фреймшіфтінг в інших коронавірусів. В експериментах два з’єднання зменшили вірусне розмноження в 1-10 тис. разів. Крім того, використовувані речовини не були токсичними для клітин.

Підкреслюється, що препарат, націлений на придушення фреймшіфтінга, також може бути корисний для лікування інфекцій, викликаних і іншими вірусами.

Читайте також:

Like

Редакція

Редакція “Українського репортера”


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *