Суд ООН: проти РФ запровадять тимчасові заходи, однак не через фінансування тероризму

Міжнародний суд ООН у Гаазі виніс проміжне рішення у справі Україна проти Росії. Суд визнав, що має юрисдикцію prima facie для розгляду даної справи. Визнання юрисдикції prima facie є необхідною умовою для затверждення тимчасових запобіжних заходів проти РФ.

Стосовно Конвенції про ліквідацію всіх форм расової дискримінації Україна мала виконати низку умов, зокрема, щодо попередніх досудових консультацій з РФ. Суд ООН визнав, що Україна виконала ці вимоги.

Зрештою, суд визнав, що Україна довела можливість накладення тимчасових заходів у спорі “Україна проти Росії”. Водночас Суд відмовив Україні у запровадженні тимчасових заходів проти РФ за Конвенцією щодо заборони фінансування тероризму.

Голова суду Ронні Абрахам наголосив: Україна мала довести, що запитані тимчасові заходи мають зупинити заподіяння невідновлюваної шкоди, а також умисність дії держави-сторони конвенції. На думку суду, ця вимога не була виконана, оскільки Україна не дотрималася стандартів доказової бази, щоб довести умисність перерахування коштів для суб’єктів ЛДНР.

Водночас Міжнародний суд ООН погодився із запровадженням запобіжних заходів для захисту національних меншин в Криму.

Суд постановив, що порушення статей 2 і 5 Конвенції про запобігання усіх форм расової дискримінації, на які посилається українська сторона, спрямовані на захист фізичних осіб від проявів дискримінації. Для запровадження тимчасових заходів сторона може посилатися лише тоді, коли є свідчення про акти расової дискримінації.

Суд постановив, що деякі із наданих Україною свідчень відповідають визначенню дискримінації, наприклад, у частині навчання українською мовою для етнічних українців. На даний момент суд дійшов висновку, що кримські татари та етнічні українці в Криму залишаються вразливими. У цьому відношенні суд взяв до уваги доповідь про ситуацію з правами людини в Україні.

Серед іншого суд зобов’язав РФ:

  • Утриматися від обмежень щодо кримських татар на представництво власних інтересів, включно з поновленням діяльності Меджлісу,
  • Забезпечити поновлення освіти українською;

Також суд наклав на обидві сторони зобов’язання уникати порушень Конвенції про запобігання усіх форм расової дискримінації.

Вимоги або параметри для застосування тимчасових заходів Конвенції щодо запобігання расової дискримінації є дійсними, і таким чином суд приймає рішення, щоб такі заходи були зазначені, і щоб вони були повністю або частково зазначені по тих статтях, про які говорила українська сторона.

Нагадаємо, з 6 по 9 березня у Міжнародному суді ООН у Гаазі відбулися слухання за позовом України проти Росії. Україна звинувачує Росію у порушенні двох конвенцій: Міжнародної конвенції про боротьбу з фінансуванням тероризму і Міжнародної конвенції про ліквідацію всіх форм расової дискримінації.

Конвенція про боротьбу з фінансуванням тероризму

У позові Україна стверджує, що РФ порушує Конвенцію про боротьбу з фінансуванням тероризму, надаючи зброю та інші види допомоги незаконним збройним формуванням, які здійснили низку актів тероризму на території України.

До найтрагічніших терористичних атак Київ зараховує знищення літака “Малайзійських авіаліній” рейсу MH17, обстріли житлових кварталів Маріуполя і Краматорська, знищення цивільного пасажирського автобуса неподалік Волновахи.

Позиція України полягає у тому, що Росія різними способами підтримує формування, які вчиняють терористичні акти на території України.

Через це гинуть прості люди – в Авдіївці, Волновасі, Маріуполі, Харкові. Люди, які летіли в літаку МН17. Варто звернути увагу, що Україна в цьому процесі звинувачує Росію не в самих актах, а у фінансовій підтримці формувань, які їх вчиняють.

Конвенція про ліквідацію всіх форм расової дискримінації

Крім того, Україна наполягає, що РФ порушує Конвенцію про ліквідацію всіх форм расової дискримінації, беручи участь у кампанії проти громад неросіян, які мешкають на території окупованого Кримського півострова, зокрема громад етнічних українців і кримських татар.

Київ вважає, що, починаючи з незаконного “референдуму”, російська окупаційна влада проводить політику культурного знищення цих громад.

Щодо дискримінації українців і кримських татар у Криму звинувачення є схожим. Україна вимагає гарантувати усім етнічним групам на окупованій території реалізацію прав, передбачених Конвенцією про заборону усіх форм расової дискримінації. Переслідування і зникнення кримських татар, визнання Меджлісу екстремістською організацією, фактичне викорінення української мови зі шкіл – це все прояви дискримінації.

Натомість Росія представляє цю конкретну справу як намагання врегулювати конфлікт у цілому. Мовляв, Україна подала до суду, щоби замінити інші формати пошуку розв’язання конфлікту. В Кремлі мріють показати, що Україна діє всупереч політичним домовленостям. Хоча це, звісно ж, не так.

Україна звернулася до Міжнародного суду ООН з проханням запровадити тимчасові заходи, спрямовані на попередження порушення прав людини з боку РФ упродовж розгляду справи.

Like

Рост

Журналіст “Українського репортера”


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *