Порошенко підписав суперечливий закон про Конституційний Суд (+відео)
Президент Петро Порошенко підписав закон “Про Конституційний Суд України“, який Верховна Рада підтримала 13 липня. Голова держави наголосив, що підписаний документ є складовою частиною судової реформи, яка спрямована на забезпечення права громадян України на справедливий суд.
Закон передбачає, що КСУ складатиметься з 18 суддів: по 6 призначають президент України, Верховна Рада та з’їзд суддів. Судді призначаються на 9 років без права бути призначеними повторно. У складі Конституційного Суду діють Велика палата, два сенати та шість колегій.
Суддею Конституційного Суду може бути громадянин України, який володіє державною мовою, на день призначення досяг сорока років, має вищу юридичну освіту і стаж професійної діяльності у сфері права щонайменше 15 років. Суддя не може належати до політичних партій чи професійних спілок, брати участь у будь-якій політичній діяльності.
Зарплата суддів КСУ – до 75 прожиткових мінімумів (майже 120 тисяч гривень). Суддя КСУ у відставці отримує довічне грошове утримання в розмірі 50% окладу (майже 60 тисяч гривень).
Згідно з проектом закону, формами звернення до КСУ є конституційне подання, конституційне звернення і конституційна скарга. З конституційною скаргою до КСУ може звернутися будь-яка фізична особа, яка вважає, що застосований в остаточному судовому рішенні в її справі закон України або його окремі положення суперечать Конституції.
“Якщо людина, пройшовши розгляд своєї справи в звичайних судах, вважає, що закон, який був застосований при ухваленні рішення щодо неї, є неконституційним, то вона не має більше шукати народних депутатів чи Президента.
Вона отримає нарешті право безпосередньо звернутися до Конституційного суду з конституційною скаргою. І суд має розглянути і винести відповідне рішення. Вважаю, що це суттєво підвищує рівень захисту конституційних прав і свобод громадян”, – прокоментував це положення Порошенко.
Для експертної допомоги за конституційними скаргами в Конституційний Суд тимчасово, до 1 січня 2020 року, вводиться інститут спеціального радника, яким може бути компетентний в цьому питанні іноземець, але не громадянин РФ.
Варто сказати, що проти даного законопроекту “Про Конституційний Суд України” виступали правозахисники. Вони закликали Президента не підписувати цей документ, оскільки він передбачає відкрите голосування за Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини. Експерти пропонували підтримати збереження процедури таємного голосування за омбудсмена.
Конституційний Суд України – єдиний орган конституційної юрисдикції в Україні. Завдання КСУ – гарантувати верховенство Конституції України як Основного Закону держави на всій території України. КСУ вирішує питання про відповідність Конституції України законів України та інших актів, здійснює офіційне тлумачення Конституції України.