Гриби на всі літери. Світ побачила “Абетка грибничка” Сергія Пантюка (+відео)

Зустрічаймо «Абетку грибничка». Як же без неї погожої осінньо-золотої днини?! Добре знаний в народі письменник, видавець, журналіст Сергій Пантюк пропонує свою нову книжечку про тихе полювання, яка побачила світ у видавництві «Фонтан казок». Він написав її для дітей молодшого шкільного віку. Написав смаковито, у чудовому поетичному стилі.

Малеча давно вже полюбила твори цього креативного і популярного автора, адже пан Сергій уміє так захопити і здивувати дітей цікавим, оригінальним словом, вишуканим і водночас добре зрозумілим цій категорії маленьких читачів образом, що вони горнуться до його творчості, знають, що з ним вони ніколи не будуть нудьгувати. Цього разу з автором шалено популярних «Неслухняників», «Вінчі й Едісона», «Тимка і гелготунчика Шкоди» хлопчики й дівчатка завітали… до лісового королівства, де зачаїлися, оберігаючи свої таємниці, різні гриби.


Але це не зовсім звичайна мандрівка лісовими стежками, це ще й вивчення вельми оригінальної абетки. До того ж з вишуканими розмальовками від художниці Марії Іванової.

 

Отож урок на природі від Сергія Пантюка. Кожна літера його чарівної абетки розповідає про певний гриб. Автор дуже творчо підійшов до підготовки цієї абетки – до усіх літер відшукав назви грибів. Скажімо, назвіть гриб на літеру «е». Чи росте в Україні? Та це ж Лубинка зимова. А японською – енокітаке. І прочитайте, як майстерно «припасував» усе це до абетки наш автор:

«Якби я був японцем
З далекої Осаки,
Вставав би вдвох із сонцем
Й шукав Енокітаке.

Але я українець,
Під Києвом живу
Й збираю в грудні-січні
Лубинку зимову.

А щоб раділа мати
І щоб пишався татко,
Я вчуся вимовляти
Оте «енокітаке»!

– Дивовижно смачні гриби, – запевняє автор, розповідаючи про Лубинку зимову.

До речі, а в чому «щастя грибника»? Шукайте в абетці літеру «щ». Навіть м’який знак, виявляється, є у грибному королівстві Сергія Пантюка.

А хіба не цікаво дізнатися, що це за неймовірний гриб Трюфель (Земляне серце)? Автор радить шукати їх під землею.

«Твердий і майже круглий,
Я гриб на ймення Трюфель
Чи Серце земляне.
Шукайте всі мене!

Глибоко під землею
Ростуть мої брати,
І тільки зі свинею
Їх можна там знайти!»

Такими «трюфелями» люблять ласувати дикі свині. Отож якщо побачите в лісі розриту землю – шукайте на цьому місці Земляне серце, і можливо вам усміхнеться удача.

«А що є, коли грибів немає?» На це запитання також дає відповідь «Абетка грибника»:

«…Є ж лікарські рослинки,
І ягідки вже є.
Хтось квітів назбирає,
Сережок із беріз…
Гостинно всіх приймає
Господар Зелен Ліс!».

Письменник знає безліч неймовірно цікавих і захоплюючих історій на грибну тему, загалом гриби – ніби своєрідна планета у його житті. Саме від Сергія Пантюка ви можете почути про гриби, що коштують немов… діаманти.

Ось і думається: недаремно шанувальники творчості письменника кажуть, що він має великий талант грибника, додамо – уславленого грибника. Бо тільки Сергій Пантюк взимку ходить по гриби і збирає там врожай.

Автограф від народного грибника України

Про свої лісові подорожі він якраз і розповідав під час презентації «Абетки грибника» в Музеї книги і друкарства України. Здавалося б, книжечка – для дітей, але ж повчальну розповідь автора уважно слухали й дорослі. А згадував Сергій Дмитрович і про свої досліди з грибами, наприклад, коли «чаклував» на кухні з грибом-гірчаком, або Жовчним грибом (літера «ж» в абетці).

 

Він тричі виварював в каструлі ці гриби, однак гіркота не зникала. І зринають поетичні рядки:

«…Ні заєць, ні жаба, ні білка й ні дрізд
Ні навіть черв’як нас, красивих, не їсть.
Щоправда, бувають такі грибники,
Що нашим братам роздають копняки,
Тож пре гіркота з мене, сіється жовч,
Бо хочеться раз хоч потрапити в борщ!»

Вражає неймовірна закоханість автора у природу. Мабуть, тільки добрі та щедрі душею люди вміють так майстерно і щиро передавати красу рідної землі, привчати дітей до барв українського слова, до краси людських вчинків. Дитяча планета – це також і планета Сергія Пантюка. Тому й лунали на святі «грибної книжечки» дитячі віршики про гриби. А оцінював їх народний грибник України, письменник Сергій Пантюк. За віршик про маслюки маленька киянка Софійка Микитенко одержала від автора «Абетку грибника», звичайно з автографом від самого Сергія Пантюка (на світлині).

 

Запам’ятається! Тепер і Софійка знає стежку, якою ходять гриби.

Світлана КОВАЛЬОВА, Леонід ФРОСЕВИЧ
Фото “Українського репортера”

Like

Леонід Фросевич

Головний редактор “Українського репортера”


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *