Вирощування біткойнів загрожує світу зростанням тарифів на електроенергію

Через так званий “майнінг”, або ж “вирощування” криптовалют, все більше країн стикаються з дефіцитом електроенергії для населення. Проблеми вже почалися в Ісландії, Китаї та Канаді.

Експерти попереджають, що на країни з холодним кліматом і невисокими тарифами на електрику, в тому числі й на Україну, чекає наплив майнерів. Водночас поширення “ферм” із вирощування біткойнів потягне за собою зростання вартості електроенергії для всіх категорій споживачів.

Досвід Ісландії

В Ісландії споживання електроенергії з боку майнінгових центрів уже в цьому році перевищить енергоспоживання всього населення країни. Зараз в Ісландії мешкають лише 340 тисяч людей, а електроенергія виробляється в основному з відновлювальних джерел.

Річне енергоспоживання країни становить майже 700 гігават-годин (гВт*год). На всі існуючі і заплановані майнінгові проекти (робота комп’ютерів і систем охолодження), за підрахунками експертів, буде потрібно 840 гВт*год.

Сповільнити цей процес найближчим часом навряд чи вийде. До Ісландії постійно приїжджають потенційні інвестори та представники компаній, які збираються відкривати такі центри.

Привабливість Ісландії для майнерів є наслідком низьких тарифів на електроенергію: приблизно 3/4 енергії виробляють ГЕС, ще чверть – геотермальні станції. У порівнянні з країнами ЄС, електроенергія тут практично безкоштовна, саме тому майнери і почали освоювати острів.

Однак паралельно зі зростанням споживання змінюється і кон’юнктура ринку електроенергії: якщо в 2016 році зростання вартості 1 кіловат-години (кВт*год) становило 9,2%, то в 2017-му – вже 16,8%. Тож якщо два роки тому ціни на електрику в Ісландії можна було порівняти з країнами СНД, то в 2017 році за цим показником вона вже випередила країни Східної Європи (Чехія, Польща, Словаччина).

Досвід КНР і Канади

Про схожі труднощі торік писали китайські ЗМІ. У низці регіонів КНР малі гідроелектростанції стали продавати дешеву електроенергію майнінговим компаніям на збиток населенню. Особливо відчутно це стало ближче до зими у період низької води.

У зв’язку з цим Сичуаньська електромережева компанія направила повідомлення майнінговим підприємствам про те, що ГЕС під її управлінням перестануть постачати їм електроенергію.

Невдалий досвід залучення майнерів отримала і Канада. У січні багато спеціалізованих видань писали про те, що провінція Квебек може стати справжнім клондайком для вирощувачів біткойнів. У цьому регіоні зосереджено 40% всього водного потенціалу Канади.

Держкомпанія Hydro-Quebec заявила про намір активно освоювати місцевий гідропотенціал, а також оголосила про запровадження з 1 квітня 2018 року вигідних тарифів для великих споживачів: при середній ціні для жителів Квебека в $4,56 за кіловат-годину, для компаній, споживання яких перевищить 500 кіловат-годин, буде діяти ціна в $2,58.

Однак лише за тиждень компанія отримала таку кількість запитів від потенційних споживачів, що вирішила знизити активність у цьому питанні. Тепер компанія має намір обмежити підключення майнерів до своїх потужностей.

Де вигідно вирощувати біткойни

Майнінг є вкрай енерговитратним процесом, і хоча енергоспоживання майнінгових ферм знижується з виходом нових моделей і розвитком технологій, через стрибок кількості майнінгових ферм споживання електрики за фактом постійно зростає.

У середньому майнінг поглинає 20 000 гігават-годин на рік, або 0,1% від всієї електрики, виробленої у світі. Це майже дорівнює енергоспоживанню такої країни, як Ірландія.

Агентство Bloomberg минулого тижня опублікувало рейтинг країн, найбільш привабливих з точки зору майнерів. Лідерами стали Канада, Китай, Швейцарія й Ісландія, де електроенергія найдешевша, а клімат при цьому не спекотний. Найменш привабливими країнами назвали Австралію, Уганду, Японію і Велику Британію.

Найдорожчою країною для майнінгу є Південна Корея – там виробництво одного біткойна коштує $26 170. У Китаї ж вартість майнінгу 1 біткойна при середніх тарифах складе $3 172, що майже в дев’ять разів дешевше.

Уже найближчим часом поширення майнінгу призведе до зростання тарифів на електроенергію, і далеко не всі держави будуть підтримувати майнінг на своїй території, вважають експерти. Скоріш за все, інженери підуть шляхом вдосконалення блокчейн-технологій.

Like

Рост

Журналіст “Українського репортера”


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *