Курс біткойна падає через Китай, на криптовалюту почали наступ банкіри
Курс біткойна (Bitcoin) різко обвалився через паніку на криптовалютному ринку після новин з Китаю. У “Піднебесній” забороняють всі ICO (первинне розміщення “монет”) і криптовалютні біржі. Одна з китайських бірж – BitKan – вже оголосила, що з 14 вересня призупиняє операції з криптовалютами. Ціна біткойна, який з початку серпня впевнено тримався на позначці за $4 000, впала до $3 855, тобто курс криптовалюти обвалився майже на 20% після того, як першого вересня пробив позначку в $5 000.
Нагадаємо, що у жовтні 2013 року біткойн коштував трохи більше $200, а вартість унції золота (31,1 грама) перевищив лише у березні 2017 року.
Атаку на біткойн почали і банкіри. Очільник фінансового холдингу JP Morgan Chase Джеймс Даймон під час конференції банку Barclays в Нью-Йорку розкритикував криптовалюти і біткойн зокрема. Він назвав їх “фальшивкою” і “бульбашкою”, пише The Financial Times. Даймон заявив, біткойни становлять небезпеку і дуже прикро, що цього ніхто не помічає. На думку банкіра, рано ці пізно ця “бульбашка” лусне.
Наразі Bitcoin не має визначеного правового статусу в Україні. Насамперед через те, що у світі немає єдиного підходу до того, як його класифікувати та регулювати операції з ним.
Операції з біткойнами офіційно дозволені у низці країн. Зазвичай криптовалюта розглядається як товар або інвестиційний актив і відповідно оподатковується. У деяких країнах біткойни визнають навіть грошовою одиницею.
Законодавство Європейського Союзу класифікує Bitcoin як “цифрове представлення вартості, не підтверджене центральним банком або державним органом і не прив’язане до юридично встановлених валютних курсів, яке може використовуватися як засіб обміну для покупки товарів і послуг, їх передачі та зберігання, і може набуватися в електронному вигляді”. При цьому обмін традиційних валют на Bitcoin звільняється від сплати податків.
В Ізраїлі Bitcoin не підпадає під юридичне визначення валюти. Втім, щоразу, коли Bitcoin продається, продавець має сплатити податок на приріст капіталу.
Народний банк КНР вважає біткойн віртуальним товаром, а не валютою, і його продаж може обкладатися ПДВ.
В Японії Bitcoin визнається цінністю, подібною до активів (asset-like values). Його продаж обкладається ПДВ.
В Австралії Bitcoin розглядається як власність, а транзакції з ним – як бартер.
У Канаді біткойн визначається як “нематеріальний актив”, а транзакції з ним – бартер.
Національний банк України наразі офіційно не підтримує жодне з наведених визначень. Банкіри та фінансисти не дійшли спільної думки, як класифікувати Bitcoin і відповідно оподатковувати. Це питання “вивчають”.
Тут ми відстаємо навіть від Росії, де вже восени Держдума розгляне законопроект про операції з криптовалютами. Транзакції хочуть дозволити лише на окремих торгових майданчиках, допустити до них лише професійних інвесторів і обкласти всі операції з біткойнами податком. При цьому мова про повну легалізацію криптовалюти не йде, адже ця технологія заснована на іноземних алгоритмах шифрування, які російське право не визнає. Експерти ж вважають, що це призведе до розвитку “сірого ринку”.
А українці можуть на свій страх і ризик “вирощувати” криптовалюту на “фермах” і здійснювати операції з нею. Держава вже порушила перші кримінальні справи проти “біткойнерів”. Експерти ж вважають, що “закручування гайок” призведе лише до розвитку “сірого ринку”.
Незважаючи на те, що Нацбанк вперто не визнає криптовалюту, в Одесі з початку травня працює перший в Україні термінал для купівлі та продажу біткойнів. Біткойн-ATM розташований у торговельному центрі на вулиці Єкатерининській.
Не звертають уваги на НБУ й українські політики. “Український репортер” нещодавно розповідав про голову Одеської обласної ради Анатолія Урбанського, який інвестує у популярну криптовалюту світу. 1 серпня він придбав 4256,3278 одиниць Bitcoin Cash на суму 32,4 млн грн.
У своїй декларації політик також вказав 4256,3278 старих біткойнів. Станом на 31.12.2016 вони коштували 111,1 млн грн, а станом на сьогодні, 10 серпня, – понад 350 млн грн!
Про те, як найвідоміша і найпопулярніша криптовалюта світу біткойн (Bitcoin) розпалася на дві – оригінальний біткойн і новий Bitcoin Cash, – “Український репортер” писав тут