Скнилівська трагедія. 15 років з часу найбільшої катастрофи в історії авіашоу (+відео, фото)
15 років тому сталася найбільша катастрофа в історії авіаційних шоу. 27 липня 2002 року на аеродромі Скнилів біля Львова проходило авіашоу на честь 60-ї річниці 14-го авіаційного корпусу Військово-повітряних сил України. Під час виконання фігури вищого пілотажу винищувач Су-27УБ впав на землю і вибухнув. Тоді загинули 77 людей і понад 500 постраждали. Пілоти встигли катапультуватися.
Командиром екіпажу був полковник Володимир Топонар (член пілотажної групи “Українські соколи”), другим пілотом – полковник Юрій Єгоров.
Вже під час слідства стало відомо, що висота трюку “коса петля”, який виконували пілоти, була небезпечною, про що екіпаж сповістив сигнал бортового комп’ютера. Пізніше розшифровка записів самописців показала, що після цієї фігури екіпаж не міг визначити, де знаходяться глядачі.
Пілот Топонар вирішив виконати “бочку”, яка стала фатальною – літак різко втратив висоту та швидкість. Винищувач “просів” і почав звалюватися. Зачепивши дерево крилом, він зім’яв кабіну паливозаправника і почав “різати” крилами літаки на землі. У цей момент Топонар і Єгоров катапультувалися.
Некерований літак зачепив транспортний Іл-76, врізався у натовп глядачів і вибухнув, після чого почалася сильна пожежа. В результаті катастрофи на землі загинули 77 осіб, серед них – 28 дітей. Загалом постраждалими визнали 543 людей. У той день авіашоу знімали десятки камер, падіння літака можна роздивитися з різних ракурсів.
Комісія Міноборони встановила, що основною причиною трагедії стало відхилення екіпажу від польотного завдання, а також помилки у керуванні винищувачем.
Тодішній президент України Леонід Кучма поклав провину на військових, з посади зняли командувача Військово-повітряних сил Віктора Стрельникова. Суд над льотчиками тривав до 2005 року.
Топонар отримав 14 років позбавлення волі, Єгоров – 8, тюремні терміни також отримали заступник командувача 14-го авіакорпусу і заступник керівника польотами. Жоден з обвинувачених своєї провини не визнав.
Відбувся судовий процес і над групою генералів-авіаторів. У 2008 році Військовий апеляційний суд Центрального регіону України визнав невинними і виправдав за відсутністю складу злочинів генералів Віктора Стрельникова, Олександра Волошенка, Володимира Алєксєєва та Сергія Онищенка.
Фото Леоніда ФРОСЕВИЧА
Після Скнилівської трагедії керівництво держави вирішило розформувати пілотажну групу “Українські соколи” та припинити авіашоу на території країни.
До Скнилівської трагедії найбільшим інцидентом на авіашоу було падіння літаків на базі ВПС США Рамштайн у ФРН 28 серпня 1988 року. Три літаки Aermacchi MB-339PAN зіткнулися в повітрі під час виступу італійської пілотажної групи Frecce Tricolori. При цьому один з літаків впав прямо на глядачів. Тоді загинули 70 осіб, у тому числі троє льотчиків, майже 400 людей отримали поранення.