Для відпускників – курортний сезон, для квартирних злодіїв – «жнива»

Як тільки розпочинається відпускна пора, для квартирних крадіїв стартує сезон напруженої роботи. У цей час поліція фіксує зростання крадіжок на 10–15 відсотків. І річ не лише в тому, що 80 відсотків вхідних дверей легко можна відімкнути навіть без спеціальних навичок звичайнісінькими господарськими інструментами, а маючи гарний набір відмичок та особливий «досвід», це не складає жодних труднощів.

Досить часто неабиякими помічниками крадіям стають самі господарі квартир. Багато з них через соцмережі мало не всьому світові сповіщають, на яких морях та океанах відпочивають. Це і є своєрідним запрошенням до пограбування. Мовляв, приходьте, дома нікого немає.

Уявити масштаби злодіянь у національному масштабі допоможе статистика, за даними Міністерства внутрішніх справ, у 2016-му було скоєно 22 600 квартирних крадіжок, з яких понад 7700 було вчинено у Києві.

У порівнянні з 2015-м кількість таких злочинів зросла на 34%. Що ж до нинішнього року, то в червні у столиці обікрали 382 квартири, а за першу половину липня – понад 200 (торік у червні в Києві сталося 793 квартирні крадіжки, а за половину липня – 342). Загалом же, за даними Нацполіції, кількість квартирних крадіжок по Україні скоротилася на 10%: якщо порівнювати перше півріччя 2016-го і 2017-го років, то 14 893 пограбовані квартири проти 13 382.

Зростання квартирних пограбувань передусім свідчить про напружену криміногенну обстановку. Інші причини, які спонукають стати на слизьку стежку, криються у зниженні прожиткового рівня населення, звільненні з місць позбавлення волі великої кількості криміногенних елементів за так званим законом Савченко, застосуванні судами до злочинців м’яких запобіжних заходів (арештовують лише третину), а ще – нехтування засобами охорони, безпечність громадян (у тому числі дітей) при спілкуванні з чужими та залишення житла без нагляду.

Способів проникнення до помешкань безліч: через залишені відчиненими вікна, балкони, а то й двері, злам замків, вхідних дверей (на них припадає майже третина проникнень), «віджим» вікон. Причому пластикові вікна піддаються значно легше, ніж дерев’яні.

Найбільш привабливими для злодіїв є гроші та ювелірні вироби. Їх крадуть у 75 відсотках випадків пограбувань. Далі йде сучасна побутова техніка: комп’ютери, ноутбуки, мобільні телефони, фотоапарати та телевізори (25%). Однак є й такі грабіжники, які нічим не гребують: виносять не лише одяг, а й продукти харчування.

Чи не найрезонансніші крадіжки сталися цьогоріч на Львівщині. Там оперативники затримали двох злодіїв, які тривалий час обкрадали помешкання львів’ян. Лише за кілька вилазок вони винесли з чужих осель цінностей на суму понад 3,5 мільйона гривень.

А на Одещині до квартирних крадіжок долучилися навіть іноземці. У травні цього року співробітники прокуратури повідомили про підозру двом зарубіжним «гостям». На їхньому рахунку сім пограбувань на майже мільйон гривень.

Поради. Передусім слід подбати про міцні двері (не китайські металеві, а справжні броньовані). Причому ставити їх не передніми, аби не спровокувати цікавість злодіїв, а другими, внутрішніми.

Наступний за важливістю нюанс – надійні замки, а також решітки на вікнах на нижніх та верхніх поверхах і тих, що поруч із пожежними драбинами. А ще, якщо залишаєте надовго помешкання, варто віднести усі цінні речі родичам або друзям.

Насторожити крадіїв можуть і камери відеоспостереження у під’їздах та біля входу. Вони хоч і не зможуть запобігти злочину, зате посприяють у пошуку злодіїв. Та все ж найнадійніший захист – підключення до централізованої охорони поліції. Поставити квартиру під сигналізацію можна як тимчасово, так і на довгий термін.

Щоправда, задоволення це не з дешевих (особливо встановлення), але воно того варте, якщо йдеться про можливу втрату нажитого роками добра. Ті клієнти, у кого з грошима не сутужно, можуть замовити багаторівневу систему охорони, встановивши оповіщувачі відкриття дверей, руху, розбиття скла або такі, що реагуватимуть на світло та звук.

У разі спроби зловмисників проникнути до помешкання, на пульт поліції охорони надійде сигнал тривоги і група реагування за лічені хвилини прибуде на місце події, відверне скоєння квартирної крадіжки або затримає зловмисників на гарячому. Якщо ж пограбування таки сталося, держава може виплатити компенсацію, якщо це передбачено умовами договору.

Щодо вартості послуг охорони озброєними працівниками груп реагування, то вона така: від 150 гривень у місяць абонплата, встановлення обладнання охоронного призначення – від 6 тис. гривень. Монтують засоби сигналізації в найкоротший термін (від 1 до 3 діб). Є й спеціальна послуга «термінова охорона», яку монтують тимчасово на період відсутності власника протягом 1–2 годин від моменту звернення.

Дещо про юридичні питання. Квартирні крадіжки, які роками залишаються одним із найпоширеніших видів кримінальних правопорушень, прописані у статті 185 Кримінального кодексу України. Вони караються позбавленням волі на термін від трьох до шести років.

Відповідно до ч. 3 ст. 51 КУАП викрадення чужого майна вважається дрібним, якщо його вартість на момент вчинення правопорушення не перевищує 0,2 неоподатковуваного мінімуму доходів громадян (нині він становить 1600 грн).

Схема підрахунку дещо заплутана. Однак у підсумку виходить так: викрадення чужого майна вважається дрібним, якщо його вартість на момент вчинення правопорушення не перевищує 160 грн (0,2 від 50% 1600 грн). Якщо вартість поцупленого перевищує 160 грн, за таке правопорушення настає кримінальна відповідальність.

Олександр ВИГОВСЬКИЙ

Like

Редакція

Редакція “Українського репортера”


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *