Роберт Мугабе більше не президент Зімбабве. Африку очікує “ланцюгова реакція”

Президент Зімбабве Роберт Мугабе здався і через тиждень після військового перевороту написав заяву про відставку. Спікер парламенту Якоб Муденда перед депутатами зачитав лист від Мугабе. У посланні 93-річний політик заявив, що “розуміє необхідність мирної передачі влади”, “його рішення набирає чинності негайно” і побажав “процвітання народу Зімбабве”.

Армія та партія зрадили Мугабе

Президент Зімбабве Роберт Мугабе подав у відставку на тлі запуску парламентом процедури його імпічменту. Тепер цей процес припинений.

Мугабе до останнього не хотів віддавати владу. Двома днями раніше він оголосив голодування, перебуваючи під домашнім арештом у своїй віллі на околицях зімбабвійської столиці. Розкішний будинок має 25 спалень і розташований на площі в майже 18 га.

Повідомлялося, що Мугабе торгується з армією щодо передачі влади. Однак його зрадила навіть власна партія. Мугабе змістили з посади лідера “Африканського національного союзу Зімбабве – Патріотичного фронту” (ZANU-PF).

Замість нього цю політсилу очолив колишній віце-президент Еммерсон Мнангагва на прізвисько “Крокодил”, якого вважали ймовірним наступником Мугабе. У серпні цього року Мнангагва пережив отруєння і лікувався у ПАР, а 6 листопада його відправили у відставку через конфлікту з дружиною Мугабе. Побоюючись арешту, політик виїхав до ПАР, звідки зміг отримати підтримку армії Зімбабве.

Тепер військові планують сформувати перехідний уряд терміном на 5 років, який очолить Мнангагва. Потім мають відбутися президентські вибори. “Крокодила” Мнангагву вже зараз вважають фаворитом. Він обрав риторику господарника, заявляючи, що його мета – поліпшення катастрофічної економічної ситуації.

Що вібдулося в Зімбабве і чим загрожує Африці

Нагадаємо, 14 листопада Роберта Мугабе відправили під домашній арешт після того, як військові оголосили про захоплення влади. У заяві армійців йшлося, що вони не роблять державного перевороту і не скидають 93-річного Мугабе, а виступають проти “злочинців” в його оточенні. Деяких прихильників Мугабе затримано, зокрема міністра фінансів Ігнасіусу Чомбе.

Під час заколоту в столиці Зімбабве Хараре прогриміли щонайменше три вибухи, на вулицях міста з’явилися військова техніка і озброєні вояки.

Падіння режиму Роберта Мугабе може запустити ланцюгову реакцію по всій Африці. Безліч диктаторів “Чорного континенту” відчувають тиск з боку незадоволеного населення, яке вимагає зміни влади на тлі економічного зубожіння і безсовісного розкрадання природних багатств своїх країн національними елітами.

Оглядачі вважають, що першими у списку на відставку є лідер Уганди Йоуер Мусевені і очільник Демократичної республіки Конго Джозеф Кабіла.

Хто такий Роберт Мугабе і чому його не люблять

Роберт Мугабе, якого на Заході називають “диктатором”, керує Зімбабве впродовж останніх 37 років. Він є найстарішим президентом у світі. За час його правління економіка країни опинилася в глибокій кризі, а інфляція стала найвищою у світі. Наприкінці 2008 року інфляція досягала 79 мільярдів (!) відсотків на місяць; ціни подвоювалися кожну добу. Такі продукти, як хліб, часто коштували мільйони зімбабвійських доларів. Інфляцію приборкали, коли уряд відмовився від національної валюти і почали використовувати долар США.

Крім провальної економічної політики Мугабе звинувачують у політичних репресіях, корупції, порушенні прав людини та расизмі. Водночас на Чорному континенті він має репутацію борця з колонізаторами за незалежність.

Коли у 1980 році Зімбабве отримало незалежність, 80% орних земель належали 5% білих фермерів – основі зростання сільського господарства країни. Мугабе почав виганяти їх із землі, однак обробляти її ніхто не брався, тож родючі ґрунти ставали непридатними, що призвело до гострої нестачі продовольства і різкого спаду економіки Зімбабве.

Like

Рост

Журналіст “Українського репортера”


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *