53 роки тому Василь Макух спалив себе на Хрещатику, на знак протесту проти тоталітарної системи в СРСР

Рівно 53 роки тому, 5 лисопада 1968 року колишній політв’язень Василь Макух здійснив акт самоспалення на Хрещатику на знак протесту проти комуністичної тоталітарної системи, колоніального становища України, політики русифікації та агресії СРСР проти Чехословаччини.

Василь Макух народився у селі Карів Львівської області (на той момент ці території входили до складу Польської республіки) 14 листопада 1927 року.

Наприкінці 1944 року вступив до лав УПА. 14 лютого 1946 року під час спроби перейти кордон разом зі ще одним бійцем УПА, щоб встановити місце дислокації загону МВС, потрапив у перестрілку з прикордонниками та був поранений і захоплений МВС. Після цього його, найімовірніше, катували.

Макух був засуджений на 10 років каторжних робіт із обмеженням у правах на 5 років та з конфіскацією майна. Термін ув’язнення відбував у Дубровлазі (станція Потьма Мордовської АРСР) та в концтаборах Сибіру.

На засланні познайомився з майбутньою дружиною — Лідією Запарою з Дніпрпетровська. Вона була звільнена на два роки раніше за Макуха. Його звільнили 6 квітня 1956 року, після чого він переїхав у Дніпропетровськ та одружився з Лідією. У них народилося двоє дітей.

Наприкінці жовтня 1968 року Василь Макух поїхав до Карова, щоб відвідати хвору сестру. 3 листопада несподівано виїхав із села до Львова, взявши з собою сітку-авоську з трилітровою банкою, загорненою в газету, та декілька яблук. Говорив, що в банці яблучний сік, але насправді це був бензин.

Зі Львова Макух виїхав поїздом до Київа, куди прибув 5 листопада. Місто в цей час було переповнене людьми, оскільки невдовзі мала відзначатися річниця жовтневого перевороту.

В цей день Макух підпалив себе та вибіг з під’їзду будинку по вулиці Хрещатик, 27а. Він кричав: «Геть комуністичних колонізаторів!» і «Хай живе вільна Україна!».

Пробігши кілька метрів в бік Майдана Незалежності, Макух впав. Він потрапив до лікарні з опіками 70% поверхні тіла і наступного дня помер.

В СРСР самоспалення Макуха намагалися приховати, але повідомлення про нього з’явилися у самвидаві та закордонній пресі.

Досі про самоспалення Макуха відомо вкрай мало. Кажуть, що перед тим, як запалити себе, він розкидав у підворітті листівки, і що в його кишені була записка, яку забрало КДБ, що перед самоспаленням він написав листа в ЦК Компартії України.

26 січня 2017 року у Києві на вулиці Хрещатик, 27а, поруч з яким Василь Макух вчинив самоспалення, встановили меморіальну дошку.

Фото Олени Павловської

Пам’ятна таблиця на честь Василя Макуха також була встановлена у його рідному селі Карів Сокальського району Львівської області 1997-го року до його 80-ліття.

Читайте також: 

Like

Редакція

Редакція “Українського репортера”


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *