Україна арештувала акції “Газпрому”, Стокгольмський арбітраж підтримав “Нафтогаз”

В Україні накладено арешт на 40% акцій АТ “Газтранзит“, які належать “Газпрому”. Про це повідомляється у квартальному звіті російської компанії. Фактично держава у росіян забирає компресорну станцію Тарутіно (потужність 20,0 млрд.м3/рік), якою російський газ іде транзитом до Балкан і Туреччини, і 77,8 км газової труби.

Антимонопольний комітет України в квітні 2017 року направив до департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України вимогу про примусове стягнення з ПАТ “Газпром” 171,9 млрд гривень ($6,52 млрд ) за зловживання монопольним становищем на ринку транзиту природного газу.

“Газпром” запевняв, що монополістом бути не може, оскільки не веде комерційної діяльності в Україні. АМКУ наполягав, що справа в об’ємах транзиту, які впали нижче цифр, прописаних у контракті. АМКУ попросив накласти арешт на майно та кошти “Газпрому” і заборонити їх відчуження. Всі суди російська компанія програла.

Окрім 40% “Газтранзиту”, “Газпром” в Україні має 40% ВАТ “ЮжНИИГипрогаз” (технологічне проектування об’єктів газової й нафтової промисловості) і ТОВ “Газпромсбыт Украина“. Самі росіяни оцінюють ці активи у $10 млн, а ВАТ “ЮжНИИГипрогаз” знаходиться в Донецьку.

Питання заборгованостей між “Нафтогазом” і “Газпромом” зараз вирішується в Стокгольмському арбітражі. Загальна сума претензій росіян – $47,1 млрд, Київ вимагає $30,4 млрд.

 

“Трибунал задовольнив вимогу Нафтогазу про перегляд ціни з урахуванням ринкових умов. Вимоги Газпрому щодо “бери або плати” повністю відхилено.Трибунал також повністю скасував заборону на реекспорт газу”, – повідомила 31 травня українська компанія.

“Це принцип, нав’язаний Україні Росією і безвідповідально прийнятий українськими переговірниками в 2009 році. Завдяки йому мільйони українців були пограбовані на мільярди доларів.

Рішення Трибуналу надає право «Нафтогазу» вимагати зниження ціни на газ по контракту з «Газпромом» відповідно до умов ринку. Таким чином, вартість газу буде визначатися не Кремлем, а виключно прозорим та вільним ринком. Це – важливий крок на шляху до енергетичної безпеки. Москва вперше втрачає можливість використовувати газ як зброю політичного тиску та шантажу.

Для України це надзвичайно важливе рішення, оскільки суперечності між «Нафтогазом» та «Газпромом» вперше врегульовуються у цивілізований юридичний спосіб”, – прокоментував рішення Стокгольмського арбітражу Президент України Петро Порошенко.

Like

Рост

Журналіст “Українського репортера”


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *