Помер Стівен Гокінг – вчений-космолог з “комп’ютерним голосом”

Вранці 14 березня у своєму будинку в Кембриджі на 77-му році життя помер англійський фізик-теоретик і популяризатор науки Стівен Гокінг. Про смерть видатного вченого повідомили в заяві його діти: Люсі, Роберт і Тім. Гокінг вивчав теорію виникнення Всесвіту в результаті Великого вибуху та теорію чорних дір. 

Стівен Гокінг народився 8 січня 1942 року в Оксфорді, у 1962 році закінчив Оксфордський університет, пізніше отримав ступінь доктора наук у Кембриджському університеті, став професором математики.

У 1963 році 22-річному Стівену Гокінгу діагностували бічний аміотрофічний склероз. Ця хвороба вражає рухові нейрони, що призводить до паралічу і подальшої атрофії м’язі.

Помер Стівен Гокінг - вчений-космолог з "комп'ютерним голосом"

Помер Стівен Гокінг - вчений-космолог з "комп'ютерним голосом"

Незважаючи на тяжкий недуг, він продовжив займатися активною науковою роботою і зробив масу відкриттів. Вже паралізований і прикутий до інвалідного візка, спілкувався з людьми і читав лекції через комп’ютерний синтезатор мови.

Саме Гокінг стоїть біля витоків сучасних знань про народження й еволюцію Всесвіту, став одним із засновників квантової космології, вивчав розподіл галактик і природу чорних дір. Зокрема, він створив теорію, яка описує “випаровування” чорних дір і поступове зменшення їхньої маси. Цей процес назвали випромінюванням Гокінга.

Помер Стівен Гокінг - вчений-космолог з "комп'ютерним голосом"

В останні роки вчений активно виступав з різних проблем людства, давав прогнози щодо людської цивілізації. Гокінг дуже цікавився пошуком екзопланет й іншопланетян, він попереджав про небезпеку і застерігав людство не шукати контакту з позаземними цивілізаціями. Гокінг вважав, що гіпотетична зустріч із прибульцями з інших куточків Всесвіту може виявитися схожою на зустріч корінних жителів Америки з Колумбом. Як відомо, нічого доброго з цього не вийшло.

За своє життя він написав понад 150 наукових робіт, був автором десятка науково-популярних книг, серед яких «Коротка історія часу», «Чорні діри і молоді всесвіти» і «Світ у горіховій шкаралупі». Завдяки здатності Гокінга просто пояснювати складні речі, всі вони стали бестселерами, але найбільше його прославила перша з них – «Коротка історія часу» (1988 рік). Цю книгу було розпродано накладом у 10 млн примірників і перекладено  20 мовами.

Помер Стівен Гокінг - вчений-космолог з "комп'ютерним голосом"

Ростислав Цуркан

Фото Wikimedia, Reuters, MURDO MACLEOD

Like

Рост

Журналіст “Українського репортера”


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *