Якої інфляції очікувати в 2019 році? Прогноз експерта

Олексій ДОРОШЕНКО

Учора Держстат оприлюднив інформацію про рівень інфляції за минулий рік. На споживчому ринку в 2018 році вона становила 9,8%, а базова – 8,7%.

Також МВФ дав свій прогноз, за яким цей показник в Україні 2019 року складе 7%.  Двигуном цього зростання в нашій країні є споживча інфляція.

Декілька попередніх років її причиною були так звані соціальні продукти, які зростали високими темпами. І навіть Національний банк не міг нічого зробити, оскільки не володіє інструментами впливу на продукти.  

За дослідженнями Державної служби статистики за І півріччя року, що минув, українці 48% доходів витрачали на продукти, 3% – на сигарети та алкоголь, 18% – на оплату комунальних послуг. Загалом це склало майже 70% витрат домогосподарств.

2019 року продукти будуть дорожчати меншим темпами, аніж комунальні послуги.

При стабільній гривні весь рік імпорті продукти подорожчають менше за рівень інфляції, або на її рівень. Але імпорт складає сьогодні 15% від того, що ми купуємо.

А вартість вітчизняних продуктів буде зростати від 8 до 18%, а окремі з них навіть більше. Тому подорожчання продуктів хоча й буде нижчим за попередні роки, однак перевищить 10%. Через зростання акцизів, сигарети 2019 року додадуть у ціні біля 25%.

Перший етап зростання вартості комуналки вже відбувається. За ним будуть наступні. Загалом платежі за квартири та будинки зростуть, за підсумками року, більше ніж на 20%.

Підсумовуємо це і стає зрозумілим, що отримати 7% інфляції цього року майже неможливо.

Є спосіб, але він надто радикальний: жорстке скорочення доходів населення, а саме заробітної плати, пенсій та соціальних виплат. Зниження купівельної спроможності, тобто попиту, впливає на зниження ціни пропозиції, тобто вартості продуктів. Але на ринок підакцизної продукції та комунальних послуг це ніяким чином вплинути не може.

Низький внутрішній попит продовжує негативно впливати на український бізнес, який бачить перспективи в найближчі роки лише тільки в експорті. Тому при багатьох умовах, а саме – стабільній гривні, наших розрахунках із зовнішніми позичальниками, відсутності суттєвого загострення військових дій, світової фінансової кризи – інфляція буде надалі знижуватися, але її показник у 7% на цей рік виглядає більше бажаним, аніж реальним.

Олексій ДОРОШЕНКО,
генеральний директор Асоціації постачальників торговельних мереж

На цю тему читайте також: 

Like

Редакція

Редакція “Українського репортера”


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *