Виповнюєтся 125 років з дня народження Йосипа Сліпого

Віряни Української греко-католицької церкви і вся українська громадськість 17 лютого нинішнього року вшановують пам`ять видатного українського церковного і громадського діяча, Верховного Архієпископа, кардинала і митрополита та щирого патріота України, багатолітнього соратника легендарного митрополита Андрея Шептицького, в`язня радянських таборів Йосипа Сліпого.

Сьогоднішній ювіляр народився в селі Заздрість Теребовлянського повіту на Тернопільщині. Навчався у Тернопільській гімназії, де його помітив митрополит Андрей Шептицький. Понад 20 років вони були однодумцями і соратниками.

У вересні 1917 року Андрей Шептицький висвятив Йосипа Сліпого у сан священика. Під час першої радянської окупації Західної України 1939 року митрополит Шептицький за згодою Папи Пія ХІІ таємно висвятив Сліпого на єпископа з правом наступництва з титулом архієпископа Серрейського.

Будучи видатним богословом, Йосим Сліпий не стояв осторонь і від громадсько-політичного життя західних і східних теренів України. Він підтримав Акт відновлення Української держави 30 червня 1941 року, що увійшов в історію, як Акт Степана Бандери.

У листопаді 1944 Йосип Сліпий очолив греко-католицьку церкву, посівши пастирське місце саме в той час, коли радянська влада почала переслідувати уніатську церкву.

Не минуло й року перебування єпископа на високому посту, як його арештували, а 1946 року греко-католицька церква в Україні фактично перейшла на нелегальне становище.

Борець за віру й Україну патріарх Йосип Сліпий майже десять років перебував у сталінських таборах — у Сибірі, Мордовії, Красноярську. Після звільнення у 1953 році йому заборонили повертатися до Львова. Йосип Сліпий працював сторожем у будинку інвалідів під Красноярськом. Але і далеко від батьківщини, в чужім краю він не впав у відчай, переписувався з вірянами, надсилав пастирські послання.

У 1957 році Йосипа Сліпого арештували вдруге і засудили на сім років. Митрополит Сліпий відсидів майже весь строк. Лише 1963 року за клопотанням Папи Іона ХХІІІ Йосипа Сліпого звільнили. Він змушений був залишити Україну і виїхати до Риму.

Та навіть перебуваючи далеко від рідної землі, Йосип Сліпий до кінця свого життя турбувався про розвиток Української греко-католицької церкви, вірян-українців. У 1963 році він виступив на ІІ Ватиканському Соборі і добився надання Львівсько-Галицькій єпархії патріаршого статусу.

Завдяки активній діяльності Йосипа Сліпого у Римі в 1966 році поновив свою роботу Український католицький університет, тут же був зведений Собор святої Софії, встановлений пам`ятник Тарасу Шевченку.

Протягом 1968 — 1976 років Верховний архієпископ Йосип Сліпий вдвідав великі українські громади у 14 країнах Європи та Америки, що сприяло консолідації українців.

Підготувала Алла ТОПЧІЙ

Like

Редакція

Редакція “Українського репортера”


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *