COVID-19. У доплатах медикам є суттєві диспропорції. Начальникам – по 90 тисяч гривень, рядовим лікарям – по 9 тисяч

Національна служба здоров’я України та Міністерство охорони здоров’я не забезпечили належного моніторингу за здійсненням доплат до зарплат медичним працівникам у рамках боротьби з COVID-19, що призвело до суттєвих диспропорцій. У більшості випадків найбільші доплати отримували керівники та адміністративний персонал медзакладів.

Про це заявив голова Рахункової палати Валерій Пацкан.

У червні 2020 року Уряд установив доплати медпрацівникам, які надають допомогу хворим на COVID-19. Усім лікарям, незалежно від посад, протягом вересня-грудня мали доплачувати 70% посадового окладу, фахівцям – 50% мінімальної зарплати, молодшим медичним сестрам – 25% мінімальної зарплати.

“Загалом у 2020 році доплати отримали понад 107 тис. лікарів, майже 218 тис. представників середнього медичного персоналу. Але наші фахівці дослідили, якщо 53 медзаклади (28%), які належать до сфери управління МОЗ, почали виплати з вересня, то 125 медзакладів (65%) – з жовтня, а 14 (7%) – лише з листопада”, – сказав Валерій Пацкан.

Також аудитори Рахункової палати відзначають значну диференціацію у виплатах доплат медправцівникам.

Так, для 43% усіх отримувачів доплати становили менше 9,8 тис. грн, тоді як для 1% – більше 179,5 тис. гривень.

“У вересні–грудні 2020 року дев’ять із десяти найбільших виплат отримували керівники закладів або заступники. Наприклад, директор Миколаївського обласного центру лікування інфекційних хвороб в середньому щомісяця доплачував собі до посадового окладу майже 90 тисяч гривень! А заступник директора з експертизи тимчасової непрацездатності Київського міського пологового будинку №5 отримував в середньому щомісяця майже 77 тисяч гривень доплат. Гендиректор Івано-Франківського обласного фтизіопульмонологічного центру Івано-Франківської обласної ради – понад 66 тисяч гривень”, – стверджує Валерій Пацкан.

Фахівці Рахункової палати також виявили випадки порушення законодавства при встановленні доплат до зарплати медпрацівникам. Наприклад, Вінницький обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ у вересні-грудні 2020 року не нарахував та не виплатив доплати до зарплати на 115 тисяч гривень 22-ом внутрішнім і двом зовнішнім сумісникам.

Оскільки в нормативно-правових актах чітко не визначені вимоги щодо включення до посадового окладу обов’язкових доплат при визначенні додаткової доплати у розмірі до 300% зарплати, у вересні–грудні 2020 року працівникам лабораторних центрів її нараховували по-різному. Відтак відповідна категорія працівників недоотримала належних їм виплат.

Також доплати нараховували несвоєчасно. Так, у грудні 2020 року Обласна клінічна лікарня Харківської облради за наявності  рахунку понад 1 млн грн не доплатила до зарплати безпосередньо зайнятим на роботах з ліквідації COVID-19 працівникам. Крім того, затримували від одного до двох місяців додаткові доплати до 300% зарплати.

Багато лікарів, які надавали меддопомогу хворим на COVID-19, отримували доплати менші за 300%.

Через відсутність медперсоналу подекуди до роботи в екстрених бригадах медичної допомоги (Обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф Донецької області, Одеський обласний центр екстреної медичної допомоги і медицини катастроф Одеської облради) залучалися молодші медичні сестри (санітарки) замість медсестер. “Оскільки санітарки не є членами бригади швидкої допомоги, додаткову доплату до 300% зарплати їм не виплатили. Це свідчить про нерівні умови оплати праці. Адже вони однаково перебували в зоні ризику, як і інші члени бригади”, – вважає голова Рахункової палати.

Like

Редакція

Редакція “Українського репортера”


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *