Справа MH 17: на вирок слід чекати кілька років

Заступник міністра закордонних справ України Євген Єнін прогнозує, що вироків Міжнародного суду ООН у справі збиття малайзійського Боїнга рейсу MH17 слід чекати щонайменше кілька років.

Про це Єнін розповів в інтерв’ю “Радіо Свобода”.

За його словами, “такі процеси не відбуваються швидко. До того ж, швидкість не має зашкодити якості. Оскільки ми чудово розуміємо всі ризики подальшого оскарження відповідних рішень в Європейському суді з прав людини, нам потрібна якість. Наша мета – притягнення Російської Федерації та її вищого керівництва до відповідальності за факти порушення міжнародного права, за анексію Криму, за втручання військових на Донбасі, в тому числі збиття малайзійського «Боїнга».

На журналістське запитання, чи може взагалі керівництво Російської Федерації бути притягнутим до відповідальності Євген Єнін відповів, що важливим є фактор невідворотності. “Саме на це здійснюється ставка. Ми бачимо що поступово кільце навколо Росії стискається”, – говорить він.

Нагадаємо, що на сайті “Український репортер” було розміщено серію матеріалів розслідувального характеру генерала Григорія Омельченка. У цих статтях було докладно й аргументовано написано про російську спецоперацію зі знищення малайзійського Боїнга.

17 липня 2014 року приблизно о 17-ій годині світ облетіла страшна звістка: в небі над окупованими Росією районами Донбасу зазнав катастрофу літак Малайзійських авіаліній МН17. Загинуло 298 людей, в тому числі 80 дітей, троє з яких – немовлята. Літак МН17 був збитий російським «Буком» і вся відповідальність за його знищення і загибель людей лежить на Росії.

Як стверджує Григорій Омельченко, сьогодні встановлено достатньо доказів, які однозначно вказують на московських організаторів, виконавців, пособників вчинення цього терористичного акту.

Ще на початку липня 2019 року Григорій Омельченко звернувся до генерального прокурора Юрія Луценка і тодішнього начальника ГСУ СБУ Богдана Тиводара з вимогою повідомити президенту РФ Путіну, російським генералам і офіцерам (причетним до збиття літака МН17) офіційну підозру в організації, за попередньою змовою групи осіб, вчинення терористичного акту, обрати їм запобіжний захід – тримання під вартою і оголосити їх в міжнародний розшук. Однак цього не було зроблено.

У серпні 2016 року міністр юстиції Павло Петренко говорив: «Ми можемо оголошувати підозру Путіну, якщо він порушив українське законодавство, його посада не має значення».
У грудні 2017 року перший заступник генерального прокурора України Дмитро Сторожук, який входив до складу Міжнародної слідчої групи (МСГ) наголосив, що, відповідно до Угоди між Україною і Нідерландами, судовий процес у національному суді Нідерландів не позбавляє Україну можливості звертатися до українського суду з обвинувальними актами щодо осіб, причетних до знищення літака.

У кожній країні – учасниці спільної Міжнародної слідчої групи (МСГ) є своє кримінальне провадження, своє слідство, ми знаходимо докази і матимемо можливість звертатися в національні суди з клопотанням про засудження винних у збитті літака,- зазначив Сторожук.

Проте лише 18 червня 2019 року Головне слідче управління СБУ за погодженням Генеральної прокуратури України виявилося спроможним офіційно оголосити повідомлення про підозру стрілочникам Гіркіну і Дубинському в організації вчинення терористичного акту, за попередньою змовою групою осіб, що призвів до загибелі людей ( ч.3 ст.27, ч.3 ст.258 КК України), а Пулатову і Харченку – у пособництві вчинення терористичного акту, за попередньою змовою групою осіб, що призвів до загибелі людей (ч.5 ст.27, ч.3 ст.258 КК України).

Після закінчення брифінгу генерального прокурора Нідерландів 19 червня 2019 року Юрій Луценко, який був присутнім на ньому, заявив журналістам, що МСГ готує підозри широкому колу причетних до збиття літака рейсу МН17 і має «дорожню карту» подальшого розслідування. «Наступними підозрюваними будуть особи від солдат, полковників і генералів до найвищого політичного та військового керівництва Російської Федерації. Остання розмова між Гіркіним і Сурковим (помічником президента РФ на той час – Г.О.) за двома криптованими кремлівськими телефонами багато про що каже уважним аналітикам»,- сказав Луценко.

Омельченко нагадує про вирок американського суду. 20 грудня 2017 року американський суд Північного штату Іллінойс визнав Гіркіна одним із відповідальних за знищення малайзійського літака і зобов’язав його виплатити 400 млн. доларів 25 родичам загиблих пасажирів.

Що важливо, у позові, який суд повністю задовольнив, прямо вказано, що Гіркін був співробітником російської розвідки і вся його діяльність здійснювалася під контролем РФ, в т. ч. і доставка «Бука», з якого був збитий пасажирський літак — як на території України, так і вивезення його потім назад у Росію.

Таким чином, зазначають спеціалісти міжнародного права, судовим рішенням уже встановлено цей факт.

А це дає правові підстави родичам жертв злочину (збитого літака) покласти відповідальність в американських судах уже не на Гіркіна, а на РФ у цілому, в інтересах якої, згідно iз зазначеним судовим рішенням, Гіркін діяв безпосередньо.

Рішення американського суду може бути виконано на території будь-якої країни світу, де є нерухомість, майно й активи Росії.

Європейський суд з прав людини розгляне два групових позови від 380 родичів жертв збитого літака МН17 проти РФ і особисто президента Путіна на 330 млн доларів. Про це йдеться в документі, опублікованому на сайті ЄСПЛ 3 квітня 2019 року.

Петля на шиї кривавого карлика Путіна затягується…

Like

Редакція

Редакція “Українського репортера”


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *