В Україні 90 відсотків фірм-забруднювачів повітря не сплачують екологічний податок

Дві третини населення в Україні проживає на територіях, де стан атмосферного повітря не відповідає встановленим нормам, стверджують фахівці. Тисячі різних підприємств завдають шкоди нашому довкіллю. Вони повинні сплачувати екологічний податок. На жаль, в державі з цим – хаос.

90 відсотків підприємств та компаній, які здійснюють викиди в атмосферу, виявляється, не підпадають під критерії об’єктів, що справляють шкідливий вплив на довкілля, а отже, залишаються поза обліком. Відтак до державного бюджету не надходять значні кошти. Одна з причин – Мінприроди досі не розробило та не затвердило порядок обліку суб’єктів господарювання, які мають дозволи на викиди забруднюючих речовин у повітря, зазначають в Рахунковій палаті України. У нас досі не створено ефективної й дієвої системи державного контролю за обсягами та видами викидів і скидів забруднюючих речовин в повітря, річки та озера.

Здебільшого підприємствам вигідніше заплатити екологічний податок, ніж встановлювати більш дороге природоохоронне обладнання. А цей податок є невисоким.

Наприклад, система оподаткування викидів двоокису вуглецю запроваджена більш як у 40 країнах. Ставки податку варіюються від одного до 150 доларів США. В Україні у 2016 році цей показник становив 33 копійки за тонну, у 2017 – 37 копійки. Підвищення ставки лише до одного долара США за тонну додасть до бюджету майже 4 мільярди гривень на рік, підрахували аудитори Рахункової палати.

Протягом 2016-2017 років ставки екологічного податку з викидів у атмосферне повітря та скидів в річки та озера збільшувалися (на 26,7 та 12 відсотків). Проте на надходженнях до бюджету це не позначилося. При щорічному збільшенні обсягу викидів надходження податку у 2016 році збільшилися в 2,5 раза, а вже у 2017 році – зменшилися на 17,3 відсотка.

Like

Редакція

Редакція “Українського репортера”


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *