США починають нову війну на Філіппінах

Міністерство оборони США планує почати військову операцію на Філіппінах проти бойовиків терористичного угруповання “Ісламська держава”. Про це повідомляє NBC з посиланням на джерела в Пентагоні. Про початок нової воєнної операції можуть оголосити вже сьогодні, 8 серпня, якщо її схвалить Білий дім.

Жодного “вторгнення” американської армії на Філіппіни не планується. Ісламістів атакуватимуть американські ударні безпілотники. У даний час американські військові співпрацюють з філіппінськими колегами і діляться з ними розвідувальними даними. На Філіппінах розміщений невеликий контингент американських військових, в основному це військові інструктори.

На Філіппінах майже безперервно тривають бойові сутички між урядовими силами і озброєними ісламістами, які у травні захопили місто Мараві на півдні країни. Війська начебто звільнили місто від бойовиків, у бойових діях тоді загинули щонайменше 120 осіб. Через бойові дії в Мараві президент Філіппін Родріго Дутерте запровадив військовий стан на території всього острова Мінданао.

“Ісламська держава” й інші афілійовані з нею угруповання останні два роки час від часу здійснювали напади в Південно-Східній Азії, однак битва за Мараві стала першим затяжним конфліктом між ісламістами та філіппінськими силами безпеки.

На боці антиурядових сил у збройному конфлікті виступають великі філіппінські ісламістські угруповання сунітського спрямування “Абу Сайяф” і “Маутен”. Вони діють переважно на півдні країни, зокрема на острові Мінданао. У них спільна ідея – створити Ісламський халіфат, вони не хочуть діяти самостійно, тому присягнули на вірність “Ісламській державі” й оголосили себе його частиною.

Бойові дії в Мараві знову активізувалися після невдалої спроби філіппінських спецслужб захопити лідера “Абу Сайяф” Існілона Хапілона. Його називають еміром бойовиків у Південно-Східній Азії.

Філіппінські війська проводять проти ісламістів наземну операцію з використанням бронетранспортерів і завдають ударів з повітря. Під час травневих боїв за Мараві військові вперше застосували легкі італійські штурмовики SF-260.

Бойовики, в свою чергу, обороняються від урядових сил за допомогою гвинтівок і автоматичної зброї, а пересуваються на легких броньовиках, які захопили після пограбування поліцейських відділків.

За даними розвідки, на боці філіппінських бойовиків борються також десятки іноземних ісламістів. Зокрема, серед 400-500 бойовиків, які захопили Мараві минулого тижня, було майже 40 осіб, які прибули з-за кордону, у тому числі з Близького Сходу.

Присутність в Мараві іноземних джихадистів свідчить про те, що регіон стає новим центром зосередження “Ісламської держави“. Її вибивають з Іраку та Сирії, натомість бійці мігрують до Південно-Східної Азії, і зокрема Філіппін. Злидні, беззаконня і слабкі кордони переважно мусульманських районів півдня країни ваблять туди радикальних ісламістів. Щоправда, говорити про повальне переселення джихадистів поки зарано.

На Філіппінах терористи діють у населеній місцевості, хоч вона гірська і важкодоступна. Експерти попереджають: навіть якщо місцевий філіал “Ісламської держави” – “Абу Сайяф” – проженуть з території Філіппін, бойовики можуть легко розчинитися у регіоні. Малайський архіпелаг налічує 17,5 тисячі островів, з яких лише 6 тисяч заселені. Це величезна акваторія, яку неможливо контролювати ані з моря, ані з повітря, бо все вкрите щільними тропічними лісами.

Варто додати, що населення Південно-Східної Азії становить майже 600 млн людей, понад 40% з яких – мусульмани.

Фото Reuters

Rost

Журналіст “Українського репортера”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

two × 4 =